Czytanie — jestem na tak! — 2023

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Czytanie — jestem na tak!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Czytanie – jestem na tak!” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt będzie realizowany od czerwca do grudnia 2023 r.

Głównym celem projektu „Czytanie — jestem na tak!” jest promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Chcemy pokazać, że w dobie smartfonów czytanie jest nadal modne i atrakcyjne, a biblioteka to przestrzeń, w której można efektywnie zdobywać wiedzę i rozwijać się. Aby wciągnąć dzieci i młodzież w bogaty świat literatury zrealizujemy: akcję czytelniczą „Biblioteczny Worek Rozmaitości” połączoną z pasowaniami na czytelnika, quest pn. „Literackim tropem”, spotkania autorskie, warsztaty biblioterapeutyczne i edukacyjne. Współpracując z uznanymi autorami i ekspertami literatury dziecięcej i młodzieżowej udowodnimy, że czytanie jest fascynującą przygodą, która bawi, uczy, wychowuje i porywa emocjonalnie. Literackie światy, w których wszystko staje się możliwe, staną się dla naszych odbiorców ciekawą alternatywą wobec atrakcji, które funduje im cyfrowa rzeczywistość.

Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, a jego podstawowym celem jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich. Aby je skutecznie zrealizować przeprowadzimy: akcję czytelniczą pn. „Biblioteczny Worek Rozmaitości”, spotkania autorskie (z Justyną Bednarek, Agnieszką Frączek i Katarzyną Ryrych), warsztaty biblioterapeutyczne z Wandą Matras-Mastalerz i quest pn. „Literackim tropem”. Bibliotekarze z powiatu gorlickiego wezmą udział w warsztatach z Małgorzatą Swędrowską, podczas których poznają ciekawe i sprawdzone pomysły na zabawy z książką i upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych. Wszystkie nasze działania pomogą nam przekonać dzieci i młodzież, że czytanie to lokata, która procentuje. Mądra i wartościowa książka to medium, które zachwyca, rozwija, wspiera proces edukacyjno-wychowawczy, skłania do refleksji i kształtuje postawy ukierunkowane na prawdę, dobro i piękno.

Cele zadania :

 • popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
 • rozwijanie zainteresowań czytelniczych i wyrabianie kultury czytelniczej,
 • wzmocnienie funkcji edukacyjno-kulturalnych biblioteki,
 • wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci i młodzieży,
 • dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych,
 • rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej,
 • dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i możliwości wykorzystania literatury w budowaniu dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego młodzieży w wieku dojrzewania,
 • budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki otwartej na potrzeby młodego czytelnika,
 • pokazanie, że w bibliotece można ciekawie spędzić czas,
 • angażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych w życie kulturalne biblioteki,
 • rozwijanie zainteresowań literackich,
 • podnoszenie kompetencji bibliotekarzy.

Rezultaty projektu:

 • rozbudzenie świadomości potrzeby kontaktu z książką i biblioteką, aby to miejsce kojarzyło się z możliwością zdobywania wiedzy, spotkania ciekawych ludzi, spędzania wolnego czasu,
 • zaszczepienie nawyku czytelniczego, rozbudzenie intelektualnych potrzeb czytelniczych,
 • wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodego czytelnika i zachęcenie go do aktywnej współpracy,
 • rozwijanie kreatywności i wyobraźni dzieci i młodzieży poprzez udział w spotkaniach autorskich warsztatach edukacyjnych i literackich,
 • zwiększenie ilości wypożyczanych książek w naszej bibliotece,
 • poszerzenie literackich zainteresowań odbiorców,
 • prezentacja nawyków czytelniczych jako atrakcyjnej i prestiżowej alternatywy dla aktywności promowanych przez kulturę masową,
 • wypromowanie mody na czytanie i korzystanie z zasobów biblioteki
 • zapoznanie bibliotekarzy powiatu gorlickiego z ciekawymi metodami upowszechniania czytelnictwa wśród najmłodszych odbiorców literatury.

 

logo

Artykuły

Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem? — relacja

Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem?

Przejdź do - Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem?

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza bibliotekarzy powiatu gorlickiego na szkolenie pn. „Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem?”. Szkolenie w formule warsztatowej odbędzie się 17 listopada 2023 r. (piątek) w sali Pod Sową MBP w Gorlicach (II piętro) w godz. 10.00 – 13.30.

Czytaj więcej o: Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem?

Na styku dzieciństwa i dojrzałości spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych — relacja

Na styku dzieciństwa i dojrzałości — spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych

Przejdź do - Na styku dzieciństwa i dojrzałości — spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela zaprasza uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej na spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych, które odbędzie się 8 listopada 2023 r. (środa) o godz. 10.00 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1). Autorka podczas spotkania opowie o swoich książkach, w których porusza problemy współczesnej młodzieży.

Czytaj więcej o: Na styku dzieciństwa i dojrzałości — spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych

Ziarenka prawdy tkwiące w bajkach, czyli o tym, co to jest inspiracja? — spotkanie autorskie z Justyną Bednarek — relacja

W środę, 25 października sala Pod Sową przybrała skarpetkową szatę. To za sprawą niezwykłej bohaterki spotkania, autorki m.in. uwielbianej przez dzieci serii Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.

Czytaj więcej o: Ziarenka prawdy tkwiące w bajkach, czyli o tym, co to jest inspiracja? — spotkanie autorskie z Justyną Bednarek — relacja

Ziarenka prawdy tkwiące w bajkach, czyli o tym, co to jest inspiracja? — spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Przejdź do - Ziarenka prawdy tkwiące w bajkach, czyli o tym, co to jest inspiracja? — spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Skąd autor czerpie pomysły na pisanie? Co kryje się za poszczególnymi historiami zawartymi w książkach? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli najmłodszym czytelnikom Justyna Bednarek.

Czytaj więcej o: Ziarenka prawdy tkwiące w bajkach, czyli o tym, co to jest inspiracja? — spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

„Biblioteczny Worek Rozmaitości” — relacja

Quest biblioteczny „Literackim tropem” — relacja

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek — relacja

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek — autorką wierszy i opowiadań dla dzieci

Przejdź do - Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek — autorką wierszy i opowiadań dla dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela zaprasza najmłodszych czytelników na spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek, które odbędzie się 22 września 2023 r. (piątek) o godz. 12.30 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1).

„Biblioteczny Worek Rozmaitości” — relacja

Akcja „Biblioteczny Worek Rozmaitości” dobiegła końca. Wszyscy uczniowie klas pierwszych ze szkół podstawowych z Gorlic wzięli udział w uroczystych pasowaniach na czytelników naszej biblioteki.

Czytaj więcej o: „Biblioteczny Worek Rozmaitości” — relacja

W czasie wakacji weź udział w queście bibliotecznym „Literackim tropem” i odkrywaj bibliotekę!

Przejdź do - W czasie wakacji weź udział w queście bibliotecznym „Literackim tropem” i odkrywaj bibliotekę!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w literackiej zabawie.

Czytaj więcej o: W czasie wakacji weź udział w queście bibliotecznym „Literackim tropem” i odkrywaj bibliotekę!

„Sapere aude! Czytaj i miej odwagę być mądrym" — relacja

„Podróże po literaturze. Literacki kompas wartości nastolatka” — relacja

„Sapere aude! Czytaj i miej odwagę być mądrym"

Przejdź do - „Sapere aude! Czytaj i miej odwagę być mądrym"

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela zaprasza uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej do udziału w warsztatach biblioterapeutycznych „Sapere aude! Czytaj i miej odwagę być mądrym", organizowanych w ramach projektu „Czytanie – jestem na tak!”