2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki, wszystkim rozsmakowanym w galicyjskiej kuchni i historii, poleca album Kolej na Stary Dworzec, którego wydanie zainicjowała restauratorka — Danuta Szpyrka.

Jolanta Stawiarska rekomenduje okraszoną dużą dawką humoru opowieść o górskich legendach i zwyczajach, przedstawioną w książce Marka Koneckiego Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości.

Anna Nigborowicz poleca młodzieży poetycką, wielowarstwową, pełną zwrotów akcji sagę rodzinną, spisaną w powieści Markusa Zusaka Gliniany most.

Ewa Bochenek, przedstawia publikację Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości, autorstwa Daniela L. Everetta, przybliżającą czytelnikowi obecny stan wiedzy o najpotężniejszym medium w dziejach świata i jego nierozwikłanych jeszcze tajemnicach.

Grażyna Zastępa poleca osadzoną w realiach Nowego Jorku lat 40. XX w., intrygującą powieść o silnej kobiecie, przedstawioną w książce Manhattan Beach, autorstwa Jennifer Egan.

Bożena Dykla zachęca do lektury powieści Anny Cieplak Lekki bagaż — utrzymanej w stylistyce paradokumentu książki, poruszającej ważne z perspektywy małych społeczności zagadnienia.

Marta Karp rekomenduje wstrząsający reportaż o tragicznym fragmencie historii Dolnego Śląska, przedstawionym w książce Joanny Lamparskiej Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen.

Bartłomiej Kiełtyka, zainteresowanych biografią wielkiego futurologa, ale także absurdami i smaczkami literackiego życia PRL-u, zachęca do lektury książki Wojciecha Orlińskiego Lem. Życie nie z tej ziemi.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w lutym proponuje książki z działu Regionalia.

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca Domy bezdomne — reportaż autorstwa Doroty Brauntsch, będący próbą zachowania pamięci o historycznej architekturze Górnego Śląska.

Barbara Zawiślak rekomenduje wstrząsającą opowieść o pobycie w zakładzie karnym pt. Siedziałem w więzieniu. Prawdziwa historia, skreśloną przez autora posługującego się pseudonimem Grek.

Beata Mituś poleca młodym czytelnikom trzymająca w napięciu powieść rycerską List do króla, autorstwa Tonke Dragt.

Małgorzata Kliś, wszystkim superciekawym uczniom, proponuje 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat, autorstwa Mathildy Master.

Agnieszka Hebda, nie tylko bibliotekarzom i literaturoznawcom, przedstawia publikację ojca Michaela Collinsa, Alexandry Black, Thomasa Cussansa, Johna Farndona i Philipa Parkera, zatytułowaną Książki, które zmieniły świat.

Grażyna Zastępa poleca zanurzenie się w niepokojący klimat norweskiej wysepki zamieszkałej przez jedną rodzinę, której losy opisuje Roy Jacobsen w książce Niewidzialni.

Bożena Dykla zachęca do poznania opowieści o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opisanej w książce Joanny Jax Milczenie aniołów.  

Marta Karp, tym, którzy swoich pupili uważają za członków rodziny, poleca książkę Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach, napisaną przez Philippa Schotta.

Urszula Karasińska proponuje klasyczny podręcznik szlachetnej sztuki obróbki kamienia pt. Kamieniarstwo. Współczesne spojrzenie na tradycję, autorstwa prof. R. Jundrovskýego.

Bartłomiej Kiełtyka zachęca do wypożyczania cyberpunkowej dystopii Czarne oceany, autorstwa Jacka Dukaja.

Wypożyczalnia dla Dorosłych zachęca czytelników do korzystania z literatury popularnonaukowej. W styczniu proponuje książki z działu Medycyna.