2021

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do wyjątkowych odwiedzin u Marka Niedźwiedzkiego, który zaprasza czytelnika do siebie, do wysłuchania prywatnej listy wszech czasów, do podróży po ulubionych miejscach na świecie, a wszystko to dzięki jego najnowszej książce pt. DyrdyMarki czyli Ja już nic nie muszę.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Jak udomowiono człowieka. U początków historii pierwszych państw, autorstwa Jamesa C. Scotta. Jest to prowokująca książka, podważająca przyjętą narrację o początkach ludzkiej cywilizacji.

Anna Nigborowicz zachęca najmłodszych czytelników do lektury, pt. Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu, autorstwa Alexa T. Smitha. Jest to pierwsza powieść z serii Detektyw Pingwin w której zadaniem tytułowego bohatera jest odnalezienie zaginionego skarbu.

Gabriela Walus poleca książkę pt. Antonówki: kobiety i Czechow . Autorka publikacji, Sylwia Frołow, opisuje w niej rolę kobiet w życiu i twórczości Antoniego Czechowa, które stawały się jednocześnie bohaterkami jego utworów.

Ewa Tempińska rekomenduje reportaż, pt. Wymazana granica: śladami II Rzeczpospolitej, autorstwa Tomasza Grzywaczewskiego. Książka to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP — od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury oraz Pomorze.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Paradoks trucizn: substancje chemiczne przyjazne i wrogie. Autor publikacji, toksykolog John Timbrell, przekazuje wiedzę o truciznach, a także sposobach ich działania i przeciwdziałania im.

Bożena Dykla rekomenduje książkę pt. Królowie bajek: opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych, autorstwa Leszka K. Talko i Karola Vesely’a. Publikacja odkrywa tajemnice Studia Filmów Rysunkowych z Bielska Białej — miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię.

Agnieszka Warchoł poleca poradnik pt. Potęga niedoskonałości: ciesz się tym, co masz. Autor książki, Tomas Navarro, podpowiada jak rozumieć własne potrzeby i oczekiwania oraz jak dopasować je do otaczającej rzeczywistości.

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Pawie piórko, autorstwa Catherine Woodfine. Jest to czwarta powieść z cyklu pt. „Tajemnice domu handlowego Sinclairs”, której akcja toczy się w Londynie w Boże Narodzenie.

Beata Mituś zachęca do lektury książki Niesforny aniołek, autorstwa Janiny Sapińskiej-Wań. Jest to bogato ilustrowana publikacja dla dzieci.

Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Którędy do Yellowstone?: dzika podróż po parkach narodowych, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Publikacja zawiera ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów, przekazanych w formie zabawnego komiksu, oraz plansz edukacyjnych.

Barbara Szczepanik poleca poradnik pt. Magia zmiany: przekrocz własne granice i osiągnij cel, autorstwa Jakuba Czarodzieja. Zachęca także do lektury powieści pt. Słodko-gorzkie życie, autorstwa Colleen McCullough.

Bożena Dykla poleca książkę pt. Magiczny wieczór, autorstwa Agnieszki Krawczyk. Pozycja stanowi świąteczną kontynuację bestsellerowej serii Czary Codzienności. By na jeszcze dłużej pozostać w klimacie Świąt rekomenduje również powieść pt. Szczęście z piernika, autorstwa Tomasza Betchera.

Ewa Bochenek poleca błyskotliwą opowieść Adriana Glenia o życiu i twórczości Andrzeja Stasiuka, pt. Stasiuk: istnienie. Na czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia poleca publikację, pt. Choinka w kulturze polskiej: symbolika drzewka i ozdób, autorstwa Katarzyny Smyk.

Ewa Tempińska poleca książkę autorstwa Euny Hong pt. Cool po koreańsku: narodziny fenomenu, czyli jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury. Autorka publikacji opisuje jak Korea Południowa wkroczyła w XXI wiek i przekształciła się w światowego lidera w technologii, biznesie, edukacji i popkulturze.

Marta Karp poleca reportaż pt. Nomadzi: życie w drodze, autorstwa Zuzanny Bukłahy. Książka zawiera inspirujące historie współczesnych polskich nomadów. Jako obowiązkową, bożonarodzeniową lekturę rekomenduje powieść, pt. Listy pełne marzeń, autorstwa Magdaleny Witkiewicz.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Krótka historia wielkich umysłów: genialni matematycy i ich arcydzieła. Autor publikacji, wybitny matematyk Ian Stewart, analizuje sposób myślenia wielkich geniuszy matematycznych.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w styczniu 2021 zachęca do lektury poruszających historii pisanych przez życie.