2019

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

marzec

Joanna Kalisz-Dziki poleca nie tylko najmłodszym czytelnikom Zmartwienie Róży, autorstwa Toma Percivala — wyjątkową i wzruszającą historię o tym, że o swoich problemach warto rozmawiać.

Jolanta Stawiarska rekomenduje biografię kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi zatytułowaną Kwiatkowska. Żarty się skończyły, autorstwa Marcina Wilka.

Katarzyna Marchwica zachęca do sięgnięcia po ponadczasową baśń filozoficzną Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. Mały Książę.

Judyta Rosin proponuje słów ozdabianie, czyli lekturę albumu ukazującego rozmaitość form i stylów polskiej ilustracji książkowej pt. Kolorowy świat. Ilustracje w książkach Naszej Księgarni 1921–1971, opracowanego przez wybitnego artystę grafika Zbigniewa Rychlickiego.

Małgorzata Kliś poleca biografię Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy, napisaną przez Cezarego Gutowskiego i Aldonę Marciniak.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje krótkie, ale wysublimowane teksty o wzornictwie Marcina Wichy zamknięte w antydizajnerskiej okładce z tytułem złożonym TNR pt. Jak przestałem kochać design.

Marta Karp proponuje Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzeniareportaż Marianny Fijewskiej opisujący „młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe” pielęgniarki.

Urszula Karasińska rekomenduje podręcznik wprowadzający w tematykę psychologii pt. Psychologia i życie, autorstwa Philipa Zimbardo i Richarda Gerriga.

marzec

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do sięgnięcia po najnowszy reportaż Małgorzaty Szejnert pt. Wyspa Węży.

Barbara Zawiślak rekomenduje kryminał autorstwa Jędrzeja Pasierskiego pt. Roztopy.

Beata Mituś zachęca najmłodszych do sięgnięcia po opowiadanie Czy mogę wejść?, autorstwa Marshy Diany Arnold.

Ewa Bochenek proponuje ciekawe opracowanie Andrzeja Domagalskiego i Leszka Kwiatkowskiego pt. Kabaret w Polsce. 1950–2000.

Ewa Tempińska poleca najnowszy kryminał Maxa Czornyja pt. Ślepiec.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje współczesną powieść amerykańską Człowiek z wysokiego zamku, autorstwa Philipa K. Dicka.

Bożena Dykla poleca współczesną powieść obyczajową Natalii Sońskiej pt. Co jeszcze mogę dla ciebie zrobić?

Marta Karp proponuje „opowieści o ludziach w pogoni za amerykańskim snem” napisaną przez Dorotę Malesę pt. Ameryka.pl. Opowieść o Polakach w USA.

Urszula Karasińska rekomenduje historię 75 marek motocykli opisaną w publikacji Tomasza Szczerbickiego pt. Motocykle Wojska Polskiego 1918–1950.

marzec

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury wyjątkowej książki o uczuciach pt. W moim sercu, autorstwa Jo Witek.

Agnieszka Labut-Biel rekomenduje historię prawniczki pt. Skazane na potępienie, napisaną przez Ewę Ornacką.

Anna Nigborowicz zachęca do sięgnięcia po poradnik Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć, zredagowany przez Aleksandrę Piotrowską i Ewę Świerżewską.

Tomasz Hryc proponuje wydawnictwo popularne zatytułowane Historia rzeczy codziennych, autorstwa Małgorzaty Jańczak i Magdaleny Kasprzak.

Małgorzata Kliś poleca książkę Rzecz o ptakach. Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych, autorstwa Noaha Stryckera.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje książkę Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion, w której Ziemowit Szczerek — autor dobrze znany gorlickim czytelnikom — tworzy futurystyczną wizję Europy.

Bożena Dykla poleca poradnik o zdrowym żywieniu W dżungli zdrowia, podróżniczki Beaty Pawlikowskiej.

Marta Karp proponuje poradnik psychologiczny Ludzie, ludzie… 2, autorstwa Ewy Woydyłło.

Urszula Karasińska rekomenduje fotografikom i fotografom katalog z 2018 roku pt. Polskie aparaty fotograficzne 1953–1985, Mariusza Jedynaka.

 

 luty

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki Ocalające zatracenie. Rozważania o doświadczeniu, pamięci i pragnieniu w twórczości Zygmunta Haupta, Stanisława Czycza i Krzysztofa Vargi, autorstwa Tomasza Gruszczyka.

Jolanta Stawiarska rekomenduje książkę Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, pod red. Anny Król.

Katarzyna Marchwica poleca najmłodszym czytelnikom Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści, Rocha Urbaniaka.

Judyta Rosin proponuje redaktorom i korektorom publikację Adama Wolańskiego pt. Edycja tekstów. Praktyczny poradnik: książka, prasa, www.

Ewa Tempińska zachęca do sięgnięcia po publikację Pokochawszy. O miłości w języku. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje książkę Wojciecha Orlińskiego, gościa 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta, zatytułowaną Lem. Życie nie z tej ziemi.

Bożena Dykla poleca książkę urban fiction zatytułowaną Królowa cukru, autorstwa Natalie Baszile.

Marta Karp proponuje powieść obyczajową Tylko oddech, Magdaleny Knedler.

Urszula Karasińska rekomenduje książkę Architektura krajobrazu dla każdego, autorstwa Lidii Kasińskiej i Anny Sieniawskiej-Kuras.

 

styczeń

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki Instrukcja obsługi lasu, autorstwa Petera Wohllebena.

Barbara Zawiślak rekomenduje książkę również autorstwa Petera Wohllebena pt. Nieznane więzi natury.

Beata Mituś poleca książkę Babcie od A do Z, autorstwa Raquel Díaz Reguera.

Ewa Bochenek proponuje książkę naukową Medycyna rodzinna, pod red. Bożydara Latkowskiego, Witolda Lukasa, Macieja Godyckiego-Ćwirko.

Grażyna Zastępa zachęca do sięgnięcia po publikację Terrorysta. Michał Wójcik w rozmowie z Józefem Piłsudskim.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje książkę Generation „P”, Wiktora Pielewina.

Bożena Dykla poleca thriller psychologiczny farmaceuty z Gorlic Piotra Liany zatytułowany Echo serca.

Marta Karp proponuje świąteczno-zimową książkę Krystyny Mirek pt. Światło w cichą noc.

Urszula Karasińska rekomenduje album pt. Historia lotnictwa w Polsce.