Oferta

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Miejska Biblioteka Publiczna jest najważniejszym ośrodkiem nastawionym na animację życia literackiego i promocję czytelnictwa w Gorlicach. W swojej działalności skierowanej dla dorosłych skupia się przede wszystkim na realizacji działań z trzech obszarów: edukacji czytelniczo-medialnej, działań na rzecz lokalnej społeczności oraz realizacji projektów zewnętrznych. EDUKACJA CZYTELNICZO-MEDIALNA dorosłych to przede wszystkim ogólnopolskie i regionalne akcje promujące czytelnictwo oraz nowe technologie, m.in. Książka i Róża, Tydzień Bibliotek, Odjazdowy Bibliotekarz, Narodowe Czytanie, Polska Cyfrowa Równych Szans czy Tydzień z Internetem.

Biblioteka realizuje szereg działań mających na celu integrację lokalnej społeczności. To także miejsce spotkań, centrum informacji i kultury dla osób poszukujących wartościowej literatury, pragnących rozwijać swoje pasje w klubach zainteresowań i klubach dyskusyjnych. W bibliotece działa m.in. DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI NAD LIPĄ, który zrzesza dojrzałych czytelników i miłośników dobrej książki. Biblioteka umożliwia także udział w wielu wartościowych SPOTKANIACH AUTORSKICH I TEMATYCZNYCH oraz WYSTAWACH artystycznych bądź okolicznościowych.

Biblioteka skutecznie pozyskuje fundusze z programów zewnętrznych, dzięki którym jest możliwe prowadzenie atrakcyjnej działalności kulturalnej dla dorosłych. Wśród ważniejszych projektów realizowanych w ostatnich latach należy z pewnością wymienić FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA, który jest organizowany w bibliotece od 2015 roku; POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS (2012–2013), którego celem było wprowadzenie w świat komunikacji cyfrowej dorosłych Polaków z pokolenia 50+ oraz „BIBLIOTEKA MIEJSCEM SPOTKAŃ WIELU KULTUR” (od 2013) — projekt, który ma na celu wypracowanie modelu biblioteki integrującej różnorodną społeczność oraz wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę potrzebną przy realizacji działań wielokulturowych podejmowanych razem z przedstawicielami mniejszości łemkowskiej.

Biblioteka realizuje także przedsięwzięcia wzmacniające tożsamość narodową i mające na celu zachowanie artefaktów regionalnej historii, do których należy zaliczyć cyfrowe archiwum historii mówionej „ŚWIADKOWIE LOKALNEJ HISTORII” (od 2017), a także projekty historyczne „BITWA GORLICKA 2.0” (2015), „GORLICKIE DIALOGI” (2018), „MAŁA–WIELKA OJCZYZNA — GORLICKIE ECHA HISTORII” (2018). Realizując projekty o charakterze regionalnym, wspólnie budujemy tożsamość lokalną oraz chronimy od zapomnienia historię życia codziennego mieszkańców ziemi gorlickiej.

Od 2015 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników biblioteki, Czytelnia Główna umożliwia czytelnikom WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK. Są to wypożyczenia międzybiblioteczne publikacji naukowych i popularnonaukowych z wybranych bibliotek w kraju, wypożyczenia z dwóch gorlickich bibliotek łemkowskich oraz wypożyczenia krótkoterminowe wybranej literatury naukowej i popularnonaukowej dostępnej w Czytelni Głównej.