„Sapere aude! Czytaj i miej odwagę być mądrym" — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 września 2023

 

 

Co to jest mądrość? Co sprawia, że jesteśmy mądrzejsi? Cytując Horacego „połowę pracy ma za sobą ten, kto dobrze zaczął, miej więc odwagę być mądrym i zacznij”… czytać książki! To one sprawiają, że jesteśmy mądrzejsi i łatwiej radzimy sobie w życiu. Do pogłębiania wiedzy o świecie i o samym sobie zachęcała uczniów klas ósmych z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach dr Wanda Matras-Mastalerz — biblioterapeutka, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. W każdym z nas drzemie olbrzymi potencjał. Warto jednak poszukać tego, co nas uskrzydla. I choć trafią się momenty, kiedy nam się nie chce, warto iść za głosem serca i realizować swoje pasje. Prelegentka przywołała sylwetki osób, które mimo początkowych niepowodzeń i trudności odniosły sukces. Opowieść filozoficzna pt. Żebrak, którą przeczytała, uświadomiła młodzieży, że każdy człowiek posiada ukryte skarby w postaci różnych talentów czy umiejętności. Podsumowaniem warsztatów biblioterapeutycznych był fragment książki Kobiego Yamady Może. O magicznym potencjale który drzemie w każdym człowieku — „Twoje życie należy do Ciebie. Próbuj tylu rzeczy, ile zdołasz spróbować. Zobacz tyle, ile jesteś w stanie. (…) Masz wszystko to, co potrzebne, by czynić wspaniałe rzeczy”.

 Warsztaty „Sapere aude! Czytaj i miej odwagę być mądrym" odbyły się w ramach projektu „Czytanie — jestem na tak!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

powitanie prelegentki uczniowie klas ósmych z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 podczas warsztatów młodzież podczas warsztatów uczniowie wykonują zadanie na wyobraźnie przestrzenną prelegenda z uczniami analizuje ćwiczenie młodzież wykonuje zadanie ze skrzynią skarbów młodzież wykonuje zadanie ze skrzynią skarbów młodzież wykonuje zadanie ze skrzynią skarbów prelegentka podsumowuje ćwieczenia prezentacja książek dla młodzieży

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Biblioterapeutka Wanda Matras rozpoczyna prezentację

    Biblioterapeutka Wanda Matras rozpoczyna prezentację