Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem? — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 listopada 2023

Każde spotkanie z literaturą powinno służyć rozwojowi dziecka. Jednak, jak twierdzi Małgorzata Swędrowska, książka jest tylko narzędziem w rękach bibliotekarza.

Aby zaprosić najmłodszych do aktywnego słuchania i obcowania z lekturą musimy włożyć w to całą swoją energię i pasję. Warsztat pt. „Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem?”, w którym uczestniczyli bibliotekarze z powiatu gorlickiego, dostarczył sporo inspiracji i pomysłów na zabawy animujące czytelnictwo.

Czytanie nie musi być obowiązkiem czy codzienną rutyną, ale może być radosną i fascynującą przygodą. W jaki sposób wywołać u małych czytelników efekt „wow”? Prowadząca zaproponowała różnorodne zabawy i aktywności, które mają na celu wywołać w dzieciach pozytywne wrażenia. Bawić się z książką możemy nie tylko w trakcie czytania, ale także przed i po. Krótkie rymowanki, ćwiczenia językowe czy ruchowe mogą pomóc dzieciom skoncentrować się na lekturze. Wybierając tekst zapraszajmy do wspólnego przeżywania i eksplorowania wszystkimi zmysłami opowiadanej historii. W bibliotecznych zbiorach nie może zabraknąć książek obrazkowych tzw. picturebooków, które nadają się do czytania z każdym i o każdej porze. Czytając wiersze również możemy doskonale bawić się z dziećmi i rozbudzać ich wyobraźnię.

Na warsztatach uczestnicy doświadczyli na sobie, czym jest czytanie wrażeniowe, czyli aktywne, wspólne czytanie z grupą. Małgorzata Swędrowska zaprezentowała także, najciekawsze — jej zdaniem — publikacje z literatury współczesnej dla dzieci, które z pewnością wykorzystamy w codziennej pracy.

Warsztaty pn. „Książki pachnące wrażeniami — jak oczarować młodych czytelników literaturą i czytaniem?” zorganizowane zostało w ramach projektu „Czytanie — jestem na tak!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

01. Dyrektor MBP przedstawia prowadzącą.jpg 02. Powitanie prelegentki w Sali Odczytowej.jpg 03 Małgorzata Swędrowska prowadzi szkolenie powiatowe.jpg 03. Prelegentka prezentuje najmniejszą książkę ze swoich zbiorów.jpg 04. Prelegentka prezentuje najmniejszą książkę ze swoich zbiorów.jpg 05. Prowadząca prezentuje ciekawą publikację dla dzieci.jpg 06. Prelegentka pokazuje zabawy ruchowe do zajęć o książce.jpg 07. Uczestniczy warsztatów.jpg 08. Tworzenie mini książki.jpg 09. Prelegentka prezentuje najdłuższą książkę dla dzieci.jpg 10. Małgorzata Swędrowska podpisuje swoje książki.jpg

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Bibliotekarze MBP z prowadzącą

    Bibliotekarze MBP z prowadzącą