„Podróże po literaturze. Literacki kompas wartości nastolatka” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 września 2023

 

 

W czwartkowe przedpołudnie w naszej bibliotece odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne „Podróże po literaturze. Literacki kompas wartości nastolatka”, w których wzięli udział uczniowie klasy siódmej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Prelegentka — dr Wanda Matras-Mastalerz zabrała młodzież w literacką podróż po świecie książek. Prezentując różnorodne, oryginalne publikacje (najstarsze, najgrubsze, największe, najmniejsze, najdroższe), starała się udowodnić, że książka to medium, które stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i z drugim człowiekiem. To także swoistego rodzaju kompas, który wyznacza kierunek, cele i wartości. Z książek można czerpać wiedzę na każdy temat. A co się dzieje z naszym mózgiem kiedy czytamy? Badania naukowe wyraźnie pokazują, że to czynność, która ma zbawienny wpływ na rozwój intelektu, wyobraźni i kreatywności. Aby być kimś i „wymiatać” w życiu warto czytać i pogłębiać wiedzę, a wtedy… można zostać mistrzem w każdej dziedzinie.

Warsztaty „Podróże po literaturze. Literacki kompas wartości nastolatka” odbyły się w ramach projektu „Czytanie — jestem na tak!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Prelegentka — dr Wanda Matras-Mastalerz wraz z bibliotekarka rozpoczynaja warsztaty uczniowie klasy siódmej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach słuchają prezentacji Wanda Matras opowiada uczniom o książkach uczniowie podczas warsztatów młodzież wykonuje ćwiczenie na wyobraźnię przestrzanną młodzież wykonuje ćwiczenie na wyobraźnię przestrzanną Wanda Matras opowiada uczniom o książkach dotyczącym tego ćwiczenia uczniowie słuchaja prowadzącej nt analizcy ćwiczenia prowadząca pokazuje obrazek domku i tłumaczy ćwiczenie prelegenta pokazuje 2 prace, na których jest dom wykonane podczas ćwiczenia kolejne prace wykonane podczas ćwiczenia z zamkniętymi oczami prelegentka omawia prace kolejnych uczestników młodzież wykonuje ćwiczenie psychologiczne z drzewem Pipa Wilsona uczniowie podczas wykonywania zadania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie uczniowie klasy siódmej z MZS nr 5 w Gorlicach słuchają prezentacji Wandy Matras

    uczniowie klasy siódmej z MZS nr 5 w Gorlicach słuchają prezentacji Wandy Matras