„Afryka Nowaka 2009–2012” — relacja ze spotkania i wernisażu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 stycznia 2017

149 uczestników, 33 000 kilometrów, 813 dni, 88 pamiątkowych tabliczek, 30 etapów, 6 świadków pamiętających polskiego podróżnika, 4 rowery, 2 wielbłądy, 2 konie — tak w skrócie można podsumować bezprecedensowe przedsięwzięcie podjęte przez członków Stowarzyszenia Afryka Nowaka. Grupa zdeterminowanych globtroterów i miłośników Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, reportażysty i fotografa, zorganizowała wyprawę, której celem było upamiętnienie i spopularyzowanie jego dokonań. Dzięki archiwalnym zdjęciom, listom i notatkom Nowaka udało się uczestnikom sztafety dokładnie odtworzyć trasę jego podróży.

Kazimierz Nowak w latach 1931–1936 jako pierwszy samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Przez pięć lat wyprawy opisywał życie codzienne Afrykańczyków, wysyłał do żony listy, robił setki zdjęć rejestrujących rzeczywistość, do której nikt z aparatem fotograficznym nie miał wcześniej odwagi się zbliżyć. Kazimierz Nowak miał postkolonialne podejście do mieszkańców Czarnego Lądu, dzięki czemu jego zapiski są dla współczesnych cennym źródłem informacji.

Dnia 11 stycznia 2017 r., w 120. rocznicę narodzin Kazimierza Nowaka oraz 5. rocznicę zakończenia sztafety Afryka Nowaka, odbyło się spotkanie ze współorganizatorami i uczestnikami wyprawy: Norbertem Skrzyńskim i Piotrem Tomzą — autorem książki Afryka Nowaka, czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą. Uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć pełną pasji opowieść o przełamywaniu barier, poszukiwaniu przygód, relacjach międzyludzkich, realizacji marzeń, dokonywaniu rzeczy niemożliwych oraz o cenie, jaką trzeba za to zapłacić.

Spotkaniu z uczestnikami wyprawy towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących przebieg podróży śladami Kazimierza Nowaka. Przedstawiają one nie tylko zmiany, jakie zaszły w Afryce fotografowanej przez Kazimierza Nowaka niemal 80 lat temu, lecz także przebieg afrykańskiej sztafety. Ciekawą inicjatywą było wykonanie tzw. zdjęć porównawczych, czyli poszukiwanie dokładnie tego samego miejsca, w którym kilkadziesiąt lat temu znalazł się Kazimierz Nowak. Wystawa zdjęć jest dostępna dla zwiedzających w galerii Na Piętrach MBP do 30 stycznia 2017 r. Zapraszamy.

1.Dyrektor  MBP w Gorlicach otwiera spotkanie. 2.Norbert Skrzyński i Piotr Tomza jeszcze pośród publiczności. 3.Fragment roweru i torba z logo sztafety Afryka Nowaka. 4.Na pierwszym planie publiczność. W tle przemawia Dyrektor MBP w Gorlicach. 5.Norbert Skrzyński otwiera spotkanie. 6.Na pierwszym planie Norbert Skrzyński, w tle zdjęcia Kazimierza Nowaka. 7.Piotr Tomza i Norbert Skrzyński na scenie w MBP w Gorlicach. 8.Piotr Tomza prowadzi prezentację. 9.Materiały archiwalne dot. Nowaka wystawione w gablotach. 10.Książka Piotra Tomzy o podróży śladami Nowaka. 11.Norbert Skrzyński i Piotr Tomza na czerwonej kanapie. 12.Na pierwszym planie publiczność, na drugim scena z gośćmi. 13.Norbert Skrzyński opowiada o afrykańskich przygodach. 14.Widok ogólny sali. 15.Publiczność. 16.Na pierwszym planie jeden z rowerów uczestniczących w podróży, w tle scena i goście.  17.Piotr Tomza opowiada o trudach podróży. 18.Obaj panowie na scenie MBP w Gorlicach. 19.Okładka książki Piotra Tomzy. W tle globus. 20.Fragment ekspozycji zdjęć w holu biblioteki. 21.Widok na scenę zza publiczności. 22.Na pierwszym planie rower. W tle obaj prowadzący spotkanie. 23.Zdjęcia archiwalne Kazimierza Nowaka. 24.Norbert Skrzyński i Piotr Tomza kończą prezentację. 25.Fragment ekspozycji, ze zdjęciami ze sztafet śladami Nowaka. 26.Sakwa na rower ze logiem sztafety Afryka Nowaka. 27.Piotr Tomza i Norbert Skrzyński dokonują wpisu do księgi pamiątkowej.