Kompetencje przyszłości — Jak rozwinąć nasze skrzydła?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 marca 2015

Niemalże równocześnie z piątkowym zaćmieniem słońca rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach debata Kompetencje przyszłości — jak rozwinąć nasze skrzydła?. Księżyc zakrył około 60% tarczy słonecznej — zaangażowanie uczestników naszej debaty sięgnęło 100%!

Wśród licznego grona uczestników znaleźli się przedsiębiorcy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gorlicach, instytucji kultury, lokalnych stowarzyszeń, przedstawicielki Klubu Czytelniczego „Nad Lipą”, a także opiekunki szkolnych klubów, kół zainteresowań gorlickich szkół średnich wraz z uczniami.

Moderatorem zewnętrznym debaty był Wit Hubert — socjolog, badacz rynku i opinii — związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Wspólnie rozmawialiśmy o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców miasta, jak i całej gminy. Doszliśmy do wniosków, że w przypadku rozwoju osobistego najistotniejsze będą: dążenie do zdobywania praktycznych umiejętności w większych proporcjach niż wiedza teoretyczna (konieczne zmiany na poziomie programów edukacyjnych), kształcenie ustawiczne oraz świadomość i wzrost odpowiedzialności za własne decyzje i działania. W przypadku kompetencji istotnych dla rozwoju naszej gminy wymieniono: aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym wraz ze znajomością reguł demokratycznych, promocję postaw obywatelskich oraz poprawę relacji na linii władza — obywatel.
Debata była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia Narodowy coaching — jak rozwinąć nasze skrzydła?, realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka w Gorlicach otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 42 placówek z całej Polski.

Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego — dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.
Rezultaty debaty będzie można wykorzystać również lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.