Książki miesiąca — grudzień 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 grudnia 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Wolf Gita
Puk, puk! : gdzie mój miś? / [ilustracje Kaori Takahashi ; tekst Gita Wolf ; tłumaczenie Maciej Byliniak]. Warszawa : Dwie Siostry, copyright 2017. — Harmonijka (48 stron tablic) : ilustracje kolorowe ; 12 × 18 cm.

Najmłodszym wielbicielom pluszowych zwierzaków polecamy książkę Puk, puk! Gdzie mój miś? To wyjątkowa obrazkowa publikacja autorstwa Kaori Takahashi. Wygląda niepozornie — niewielkie kolorowe pudełko, w którym jednak ukrywa się pasjonująca opowieść. Jej bohaterką jest mała dziewczynka, która po powrocie ze szkoły szuka wszędzie swojej ulubionej maskotki. Zaniepokojona utratą ukochanego misia, postanawia zapytać sąsiadów, czy ktoś z nich nie widział jej zabawki. Wchodzi na kolejne piętra, puka do namalowanych na kartkach drzwi, powtarzając to samo pytanie: „Czy jest tam mój miś?”. Niestety… misia nigdzie nie ma. Mała bohaterka wraz z czytelnikiem odwiedza kolejne mieszkania, wdrapuje się coraz wyżej, wyżej i wyżej, wznosi się na następne piętra budynku, wędruje korytarzami klatki bądź zbiega z wysokich schodów, spotykając na swej drodze wiele osób, które staną się bohaterami tej historii. „W ten sposób urocza opowieść o dziecięcych poszukiwaniach rozwija się, dosłownie i w przenośni, w zaskakującą, przestrzenną przygodę”. Jak zakończyła się ta historia? Nie zdradzimy. Zachęcamy do lektury, bowiem Puk, puk! Gdzie mój miś? to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu w długie zimowe wieczory. Warto przygotować sobie trochę miejsca, bo książka po rozłożeniu zajmuje całkiem sporą powierzchnię, imitując dom, w którym jest poszukiwana zguba.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Sepioło Mariusz
Himalaistki : opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę / Mariusz Sepioło ; [Halina Krüger-Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Wanda Rutkiewicz, Alicja Bednarz, Ewa Panejko-Pankiewicz, Joanna Piotrowicz, Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Izabela Czaplicka, Aleksandra Dzik, Katarzyna Skłodowska, Małgorzata Jurewicz, Sylwia Bukowicka]. Kraków : Znak, 2017. — 310, [10] stron : ilustracje ; 23 cm.

Mariusz Sepioło to doskonały reportażysta od lat zajmujący się tematyką górską. W swojej najnowszej książce przedstawia portrety polskich himalaistek. Losy czternastu wyjątkowych Polek, a wśród nich m.in. Wanda Rutkiewicz, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Halina Kruger-Syrokomska. Autor opisuje ich pasję, determinację oraz poświęcenie w zdobywaniu kolejnych szczytów. To niezwykłe historie kobiet, które wpisały się na stałe w czołówkę polskiego himalaizmu. Łączy je jedno — bezgraniczna miłość do gór, różni — prawie wszystko. Książka składa się z czternastu rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony innej bohaterce i przedstawia jej początki fascynacji górami, wspinaczką, opisuje ważne momenty wypraw oraz osiągnięcia. Sepioło ukazuje także życie prywatne himalaistek, rozmawia z ich bliskimi, opisuje emocje, jakie towarzyszyły ich rodzinom, które musiały radzić sobie z tęsknotą za ukochaną osobą — żoną, matką, siostrą, córką. Ogromnym strachem, jaki przeżywali i bezradnością w razie wypadku. Niestety… nie każda opowieść kończy się szczęśliwie. Trzy spośród opisanych himalaistek pozostały w górach już na zawsze.

Reportaż niezwykle ciekawy i intrygujący. Pełen anegdot i rewelacyjnie opisanych wypraw górskich. Zawiera niepublikowane wcześniej fotografie z prywatnych archiwów. To opowieść o kobietach, które na szczytach gór odnajdują siebie. Lektura nie tylko dla miłośników górskich wspinaczek, lecz dla każdego, kto szuka w życiu celu i potrzebuje motywacji do dalszego działania.

 

poleca Maria Górska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Houston Keith
Książka : najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski / Keith Houston ; przełożył Paweł Lipszyc. Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017. — 460, [4] strony : ilustracje, faksymilia, fotografie ; 22 cm.

Książka — od ponad tysiąca lat najważniejsza forma zapisu — stoi dziś w obliczu nieznanej przyszłości. Jak papier zajął miejsce pergaminu, ruchoma czcionka pozbawiła skrybów pracy, tak też książki w wersji komputerowej i elektronicznej zagrażają istnieniu książki tradycyjnej. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość i praca zmieniły kształt naszego świata. Jest to zajmująca i zabawna lektura dla wszystkich.

poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna

Okładka książki

Ziarko Przemysław
Ogrodzenia : przepisy budowlane, wzory, realizacja / Przemysław Ziarko. Warszawa : Wydawnictwo Arkady, copyright 2015. — 127, [1] strona : ilustracje ; 27 cm

Budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że nie wiąże się z żadnymi for­malnościami. Zarówno wznosząc nowe, jak i prze­budowując istniejące ogrodzenie, powinniśmy za­poznać się z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi te kwestie. Ogrodzenie, zwłaszcza od strony ulicy, jest swoistą wizytówką właścicieli. Często bywa jednak tak, że wznosi się je, korzystając z dostępnych na rynku nieestetycznych prefabrykowanych elementów, które szpecą otoczenie. W Polsce dopiero od nie­dawna zaczęto dostrzegać potrzebę integracji ogro­dzenia z najbliższym sąsiedztwem i obiektem, który ma chronić. Jego formę architektoniczną, wysokość i materiały, z jakich będzie wykonane najlepiej za­planować już na etapie prac nad projektem domu.

 

poleca Urszula Karasińska