Relacja ze spotkania autorskiego z Łukaszem Dębskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 października 2017

Kim jest pisarz? To osoba, która: „opowieści tworzy nowe, ma pomysłów pełną głowę”. Wypełniona po brzegi sala Pod Sową to nieomylny znak, że w naszej bibliotece dzieje się coś interesującego. Nasi mali goście z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek i Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Łukaszem Dębskim — pisarzem, poetą, scenarzystą, animatorem kultury, autorem kilkunastu książek dla dzieci, m.in.: Pociąg z literkami; Łamigłówki; Łamisłówka; Wierszownik z podróży dookoła świata; Wiórki wiewiórki i inne bajki wierszem czy Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce.

Na pytanie autora „Skąd się biorą książki” padły zaskakujące odpowiedzi — „z drukowarki”, „z papieru”, „z biblioteki”, „ze sklepu”. Jednak zanim trafią do biblioteki czy księgarni, najpierw ktoś musi je napisać i zilustrować. Łukasz Dębski opowiedział przedszkolakom, jak wygląda warsztat pracy pisarza i ilustratora. Zaznaczył, że w książkach dla najmłodszych tekst jest równie ważny jak ilustracje. Wykorzystując jeden ze swoich wierszy, autor zaproponował zabawę w rymowanie. Było też zadanie iście logopedyczne. Wspólne odczytanie wiersza Rabarbar Barbary naszpikowanego trudną do wymowy dla dzieci literką „r” było nie lada wyzwaniem. Z kolei zagadki z książki Pociąg z literkami pozwoliły maluchom wykazać się znajomością alfabetu.

Drugą cześć spotkania wypełniły pytania autora do dzieci oraz dzieci do autora, z tym że tych drugich było zdecydowanie więcej. Ciekawość przedszkolaków jak wiadomo nie zna granic, toteż pytania były różne: trudne, łatwe, skomplikowane, dziwne, śmieszne. Była też niespodzianka dla… pań przedszkolanek. Trzy z nich wzięły udział w zawodach w czytaniu na czas. Do tej konkurencji Łukasz Dębski wybrał fragment swojego wiersza pt. Dżokej Dżordż i maharadża. Dopingowane przez swoich wychowanków panie poradziły sobie doskonale. Na zakończenie autor przeczytał także jeden ze swoich ulubionych wierszy i zachęcił młodych czytelników do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek „całymi plecakami”.

Spotkanie z panem Łukaszem Dębskim udało się nam zorganizować dzięki dotacji, którą biblioteka otrzymała z MKiDN na realizację projektu „Książka ma moc”.

	Bibliotekarka i autro na scenie otwierają spotkanie 		Autor wita się z dziećmi 		Sala pełna przedszkolaków 		Autor pokauje swoją książkę 		Autor czyta fragment swojej książki 		Sala pełna dzieci, na scenie gość		Autor pośród publiczności		Autor, opiekunka i dziecko		Autor pośród dzieci		Gość odpowiada na pytania		Autor rozmawia z dziewczynką		Autor ropoczyna warsztaty z rysowaniem		Gość oddaje mikrofon dzieciom		Autor pośród publiczności		Dębski na scenie, dziewczynka rysuje pociąg		Autro zaprasza na scenę 3 opiekunki dzieci		Fotografia opiekunek		Dębski i chłopiec czytają wierszyk		Konkurs recytatorski z udziałem opiekunek		Widok ogólny publiczności - 100 dzieci		Zakończenie konkursu recytatorskiego 		Chłopiec podaje wynik		Autor pokazuje jedną ze swoich książek		Wszyscy kucjaą na zakończnie spotkania 		Dzieci wychodzą z Sali		Dębski wpisuje się do księgi gości