Relacja z warsztatów ilustratorskich z Jolantą Richter-Magnuszewską

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 października 2017

„Ilustracja odgrywa ogromną rolę — działa poprzez obraz, dopowiada tekst, jest lubiana przez dzieci, a jednocześnie jest zjawiskiem artystycznym. Wytwarza kontakt ze sztuką, zaznajamia z najwybitniejszymi artystami, z językiem współczesnego malarstwa, w całej jego rozmaitości i bogactwie, otwiera dzieciom oczy na to, co nowe w sztukach plastycznych”.

Kolejnym punktem projektu „Książka ma moc” były trzy warsztaty ilustratorskie „Jak wyglądają uczucia”, w których uczestniczyły dzieci z klas trzecich gorlickich szkół podstawowych. „Czy lubicie tajemnice?” — tymi słowami przywitała się z młodymi czytelnikami naszej biblioteki pani Jolanta Richter-Magnuszewska — znana i popularna ilustratorka książek oraz czasopism dla dzieci. Zabawa „ciepło-zimno” pomogła uczestnikom warsztatów odgadnąć, kim jest nasz gość i czym się zajmuje. Pani Jolanta Richter-Magnuszewska opowiedziała nam, na czym polega praca ilustratora, podkreśliła, jak ważna jest nie tylko umiejętność precyzyjnego odwzorowania rzeczywistości, lecz także obserwacja tego, co nas otacza. Rysowanie zaczyna się w głowie, w wyobraźni.

Ilustratorka zaproponowała uczestnikom warsztatów zabawy plastyczne. A co jest potrzebne, by zacząć rysować? Oczywiście cisza, spokój i relaks. „Zamykamy oczy i jesteśmy w świecie wyobraźni…” — krótki seans relaksacyjny połączony z czytaniem fragmentów książek, które pani Jolanta miała przyjemność zilustrować, zainspirował uczniów do twórczej pracy.

Pierwsza grupa miała za zadanie wyobrazić sobie siebie za dwadzieścia lat i przelać to na papier. Nie było to wcale łatwe zadanie, jednak dzieci poradziły sobie znakomicie. Na ilustracjach pojawiły się szczęśliwe i radosne twarze — postacie przyszłych piłkarzy, lekarzy, artystów, pilotów, a nawet astrofizyków.

Druga grupa usłyszała pytanie: „Jak zamienić się w zwierzę, którym chciałoby się być?”. Po prostu! Wystarczy uruchomić wyobraźnię i wtedy nasza ręka wyczaruje z papierowej torby, kredek, farb i kolorowego papieru zwierzę z marzeń. Efekty pracy zaskoczyły nawet samych uczestników.

Czy noc ma jeden kolor? Nie dla artysty. Kolejnej grupie pani Jolanta Richter-Magnuszewska zaproponowała wykonanie makiet (w 2D lub 3D) obrazujących rzeczywistość i wyobrażenia dzieci na temat nocy. Na ilustracjach pojawiły się nocne strachy, zwierzęta, mroczne postacie oraz tajemnicze budynki.

Warsztaty ilustratorskie udało się nam zorganizować dzięki dotacji, którą biblioteka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Książka ma moc”.

	Czytelnia pełana dzieci siedzących na podłodze 		Dzieci podnosze ręce		Dzieci pracują pod kierunkiem prowadzącej		Dzieci siedzą w kole		Praca przy flipcharcie		Prowadząca rysuje na flipcharcie		Dzieci siedzą w kole na podłodze		Dzieci leżą		Dzieci wykonują prace plastyczne		Dzieci rysują		Okładki ksiażek ilustrowanych przez prowadzącą		Dzieci wykonują prace plastyczne		Plakat wydarzenia		Dzieci wykonują prace plastyczne		Materiały plastyczne		Dzieci wykonują prace plastyczne		Dzieci pozują ze swoimi pracami		Dzieci siedzą na podłodze 		Początek zajeć		Dzieci oglądają rysunki na flipcharcie		Dzieci podnoszą reće		Widok Sali z siedzącymi dziećmi 		Prowadząca rysuje na flipcharcie		Dzieci wykonują prace plastyczne		Dzieci wykonują prace plastyczne		Dzieci wykonują prace plastyczne		pracujących dzieci 		Dziecko wykleja papierem kolorwym 		Materiały plastyczne		Widok ogólny Sali		Dzieci kończą prace		Dzieci pokazują swoje prace		Dzieci pozują z pracami
 
 
	Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi		Drugie warsztaty ilustratorskie z dziećmi