Relacja ze spotkań bibliodogoterapeutycznych prowadzonych przez Annę Cetnarowicz

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 października 2017

Po wakacyjnej przerwie wróciliśmy do realizowania projektu „Książka ma moc”, który od marca bieżącego roku wypełnia nasz biblioteczny kalendarz. Na przełomie września i października (27 września i 3 października) gościliśmy w naszej bibliotece panią Annę Cetnarowicz — behawiorystkę zwierzęcą, dogoterapeutkę z Fundacji Beskidzka Zima — która w towarzystwie suczki Enigmy przeprowadziła dla dzieci z klas pierwszych gorlickich szkół cztery spotkania.

Motywem przewodnim zajęć było zapoznanie najmłodszych z podstawowymi zasadami dotyczącymi opiekowania się czworonożnym przyjacielem. Pani Anna w szalenie interesujący sposób opowiedziała także o tym, czego pies potrzebuje, co sprawia mu radość, a co go może denerwować. Wielka torba wypełniona przeróżnymi akcesoriami okazała się niezbędnym elementem podczas zajęć, bowiem to w niej pani Anna ukryła rzeczy, których pies potrzebuje. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, co to jest oraz do czego służy. A co było w torbie? Zabawka–piszczałka, która ma nauczyć psa koncentrowania uwagi na właścicielu oraz zabawka edukacyjna, w której można ukryć jedzenie, a zadaniem czworonoga jest odnalezienie pokarmu. Dalej miska na wodę oraz miska na jedzenie, preparat do czyszczenia uszu oraz witaminy. Była też rękawica do czyszczenia psa, szczotka do czesania, cążki do obcinania pazurów, ręcznik oraz szampon. Dodatkowo smycz do auta, worek na psie odchody oraz pas do sportu canicross. Co jeszcze? Zawieszka na obrożę z wydrukowanym numerem telefonu właściciela (jest to jeden ze sposób chroniących psa przed kradzieżą bądź zagubieniem; można jeszcze wszczepić psu chip bądź wytatuować w środku ucho). Kolejnym przedmiotem ukrytym w torbie była rozeta, czyli odznaka, nagroda. Nasz gość specjalny — Enigma — może się pochwalić najwyższym tytułem, jaki pies może otrzymać podczas wystawy psów rasowych. Na wakacjach tego roku Enigma otrzymała tytuł Championa Polski, który tylko potwierdza jej doskonałość i wyjątkowość.

Podczas spotkania był też czas na literaturę. Pani Anna zachęciła dzieci do tego, by sięgać po książki poświęcone czworonogom, bowiem dzięki temu można pogłębić wiedzę na temat zwierząt oraz jeszcze lepiej opiekować się swoim czworonożnym przyjacielem. Dzieci, które uczestniczyły w naszych bibliodogoterapeutycznych zajęciach przyniosły ze sobą własnoręcznie wykonane rysunki przedstawiające swoich wymarzonych bądź posiadanych w domu pupili.

	Prowadząca wita się z dziecmi 		Pies husky		Pies wita się z dziećmi		Prowadząca oprowadza psa po Sali		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Fragment plakatu		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Jedno z dzieci prowadzi psa		Dzieci na Sali		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Rysunki dzieci o psiej tematyce		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Widok ogólny czytelni		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Rysunki dzieci o psiej tematyce		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci na tle plakatu	 	Prowadząca oprowadza psa po sali	 	Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Dzieci oglądają ksiażki o psiej tematyce		Karmienie psa		Jak prowadzić psa		Jak osowić psa		Prowadzenie dużego zwierzęcia na smyczy 		Dzieci uczą się jak obchodzić się z psem		Psie ksiażki
 
	Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii		Trzecie warsztaty z bajkodogoterapii