Dwudzieste ósme spotkanie Klubu Małego Czytelnika

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 października 2016

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Co jest potrzebne, by zrobić zakupy? Oczywiście pieniądze. A skąd się wzięły, do czego służą i dlaczego wciąż ich brakuje? Po co nam bank? Lepiej w skarbonce czy na koncie? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas ostatniego spotkania Klubu Małego Czytelnika. W świat pieniądza, ekonomii i gospodarki wprowadziła nas książka Grzegorza Kasdepkego i Ryszarda Petru pt. Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Mali ekonomiści dowiedzieli się, co to jest cena, bank, konto, saldo, zysk, waluta, procent, inwestycja czy kredyt. Poznali historię pieniądza, prześledzili jego różne formy, dowiedzieli się także, po co są karty płatnicze i jak to się dzieje, że bankomat wypłaca nam gotówkę. Po przeczytaniu wiersza Ciuchy dla muchy, zaproponowałam zabawę „czarodziejska sakiewka”. Klubowicze otrzymali do identyfikacji różne monety i banknoty, mieli za zadanie uporządkować je i określić, co można za nie kupić. A ponieważ Dzień Oszczędzania zobowiązuje, dzieci wykonały świnki–skarbonki — przecież „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które się odbędzie 23 listopada 2016 r. o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka. Do zobaczenia!

Kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika co wiemy o pieniądzach? czym się różni banknot od monety? historia pieniądza „ekonomiczne” lektury „ekonomiczne” lektury dzieci wykonują świnki skarbonki dzieci wykonują świnki skarbonki Klubowicze przy pracy