Żywa historia Gorlic — wywiad z panią Stanisławą Woźniak

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 czerwca 2021

Wywiad z panią Stanisławą Woźniak, w którym wspomina zasłużoną bibliotekarkę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach panią Marię Muszyńską, a także zjazd uczniów Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach w 1989 roku, którym II wojna światowa przerwała naukę w 1939 roku.

Stanisława Woźniak

Urodzona 22 grudnia 1941 roku w Moszczenicy. Ukończyła Technikum Przemysłu Spożywczego w Zabrzu. Pracowała w gorlickim Przedsiębiorstwie Hurtu Spożywczego.

Radna Rady Miasta Gorlice w latach 1998–2002.

 

Maria Muszyńska

Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pełne kwalifikacje bibliotekarskie zdobyła na Rocznym Państwowym Kursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Zdolności pedagogiczne pozwoliły jej na rozwinięcie wielu form pracy, szczególnie z młodym czytelnikiem. Była kierowniczką Oddziału dla Dzieci. Praca z dziećmi stała się jej pasją. Do tradycji weszły opowiadania baśni ilustrowanych przeźroczami, spotkania przy telewizorze, lekcje przysposobienia czytelniczego, wieczory dyskusyjne poświęcone współczesnej literaturze młodzieżowej, teatrzyk kukiełkowy, praca w Kole Młodych Przyjaciół Biblioteki, czy turnieje czytelnicze. Swoje podstawowe obowiązki i pracę społeczną traktowała z niezwykłą starannością, dbając o jej wysoki poziom. Wypowiadała się w sprawach zawodowych na łamach prasy fachowej i regionalnej. Na szczególną uwagę zasługuje aktywna praca pani Marii Muszyńskiej w Oddziale Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Gorlicach, którego była pierwszą przewodniczącą, i w którym działała jako sekretarz do końca swojej pracy zawodowej. Przeszła na emeryturę 1 stycznia 1982 roku, pozostając aktywnym członkiem Koła SBP w Gorlicach. W 2008 roku z okazji 60-lecia Biblioteki została odznaczona przez burmistrza Kazimierza Sterkowicza okolicznościowym medalem wybitym z okazji 650-lecia miasta. Zmarła 27 października 2011 roku w wieku 86 lat.

 

Zapraszamy do galerii fotografii dostępnej na dole strony. 

Wywiad z panią Stanisławą Woźniak przeprowadzony 12 maja 2021 roku przez Urszulę Karasińską w Gorlicach.

 

Spis treści:

00:00:10 — „Pani Maria Muszyńska była koleżanką mojego męża”
00:00:37 — rozbiórka kamienicy Muszyńskich podczas budowy ulicy Krakowskiej (połowa lat 70. XX w.). Otylia i Maria Muszyńskie zamieszkują przy ulicy 3 Maja 2
00:02:15 — wspólna praca nad organizacją zjazdu uczniów, którym II wojna światowa przerwała naukę w gimnazjum (inicjator — Antoni Woźniak)
00:03:15 — zjazd w czerwcu 1989 roku (ok. 150 uczestników)
00:05:20 — „U nas w domu był sztab organizacyjny zjazdu”
00:05:52 — udział Marii Muszyńskiej w pracach nad organizacją zjazdu i następnych. Referaty na spotkaniach wygłoszone m.in. przez Zdzisława Batyńskiego — potomka właścicieli apteki „Pod Orłem” przy ul. 3 Maja, czy prof. Mariana Zgórniaka — historyka
00:08:30 — przyjaźń Stanisławy Woźniak z Marią Muszyńską
00:10:00 — „Zacny człowiek, nadzwyczaj skromna” — Stanisława Woźniak o Marii Muszyńskiej
00:11:15 — Maria Muszyńska jako bibliotekarz
00:11:30 — Bałajewicz — młody czytelnik, a potem lekarz pani Muszyńskiej, aż do jej śmierci

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Maria Muszyńska

  Maria Muszyńska

 • Powiększ zdjęcie Na dachu przyszłej biblioteki — Maria Muszyńska pierwsza z prawej

  Na dachu przyszłej biblioteki — Maria Muszyńska pierwsza z prawej

 • Powiększ zdjęcie Pracownicy MBP w Gorlicach — Maria Muszyńska druga od lewej

  Pracownicy MBP w Gorlicach — Maria Muszyńska druga od lewej

 • Powiększ zdjęcie Pracownicy MBP w Gorlicach

  Pracownicy MBP w Gorlicach

 • Powiększ zdjęcie Maria Muszyńska — solenizantka. Za nią Kazimierz Gnat i Stanisława Woźniak z bukietem

  Maria Muszyńska — solenizantka. Za nią Kazimierz Gnat i Stanisława Woźniak z bukietem