„Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” — relacja ze spotkania autorskiego z Patrycją Dołowy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 czerwca 2019

„Wrócę, gdy będziesz spał/spała” — każdy z nas jako dziecko choć raz usłyszał to zdanie od któregoś ze swoich rodziców. Oni najczęściej wracają. Jak inaczej jednak rozpatrywać tę krótką, uspokajającą frazę wobec rzeczywistości, w której za oknem dziecięcego pokoju szaleje wojenna pożoga? Żydowskie matki i ojcowie wypowiadający te słowa do swoich dzieci ponad 70 lat temu wcale nie mieli pewności kiedy i czy w ogóle do nich wrócą. O traumie zniszczonego dzieciństwa, rozłące z rodziną, odnalezieniu siebie w realiach rodziny zastępczej, o uczuciach i rozdartych na lata więzach rozmawiali w gorlickiej bibliotece 11 czerwca 2019 roku Patrycja Dołowy (autorka książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu) oraz moderujący dyskusję dr Jacek Lech.

Patrycja Dołowy w swojej książce spisała relacje żydowskich dzieci, które ocalały z zagłady tylko dzięki temu, że ich rodzice mieli siłę i odwagę rozstać się z nimi, oddalając tym samym widmo nieuchronnej śmierci. Z reporterską skrupulatnością przywołuje losy rodzin w szczególny sposób dotkniętych dramatem Holocaustu. Rodzin biologicznych, zmuszonych do tego, aby wyrzec się własnych dzieci, ale także tych zastępczych, dla których rozstanie się z przysposobionym dzieckiem po zakończeniu wojny było często równie traumatycznym przeżyciem. Książka Patrycji Dołowy jest opowieścią i świadectwem dzieci zagubionych w wielkiej historii, których tożsamość na zawsze pozostanie rozdarta pomiędzy dwie rodziny i dwa kręgi kulturowe.

dyrektor MBP w Gorlicach otwiera spotkanie z Patrycją Dołowy Patrycja Dołowy i Jacek Lech na scenie Patrycja Dołowy autroka i moderator autroka i moderator Jacek Lech widok na scenę z sali goście dyskutują zaproszenie na spotkanie profil autorki książka, w tle Patrycja Dołowy goście dyskutują widok na scenę z sali autorka omawia swoją ksiażkę autorka omawia swoją ksiażkę rozdawanie autografów rozdawanie autografów zakończenie spotkania rozdawanie autografów