Mistrzowie Ilustracji — wystawa Wydawnictwa Dwie Siostry

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 czerwca 2019

Czerwiec jest bez wątpienia miesiącem dzieci! Wówczas świętujemy Międzynarodowy Dzień Dziecka oraz inaugurujemy XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W związku z tymi wydarzeniami zapraszamy do naszej biblioteki, by obejrzeć wyjątkową wystawę przygotowaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry — Mistrzowie Ilustracji.

Jest to wyjątkowa podróż do świata baśni i bajek, prezentująca twórczość wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z oszczędną kreską Lengrena czy subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś. Wystawa jest znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności. Swój tytuł zapożyczyła od popularnej serii książek Mistrzowie Ilustracji, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej.

Mistrzowie Ilustracji to dla dorosłych sentymentalna podróż w krainę dzieciństwa, dla dzieci spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją.

Wystawa Mistrzowie Ilustracji została zrealizowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Literatura i czytelnictwo”.

Wystawę można oglądać w naszej bibliotece do końca czerwca: w galerii Na Piętrach, Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Serdecznie zapraszamy!

Plakat

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Plakat

  Plakat

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy