„Metamorfozy czasu” — relacja z wernisażu prac Aliny Zachariasz-Kuciakowskiej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 stycznia 2019

Artysta widzi więcej, lepiej dostrzega niuanse otaczającej nas rzeczywistości, jego spojrzenie jest głębsze i bardziej przenikliwe. Piętno wyższej wrażliwości ma jednak swoją cenę. Przymus tworzenia. We czwartek 17 stycznia 2019 roku goście zgromadzeni w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach mieli okazję zetknąć się z wrażliwością i warsztatowym mistrzostwem. Obrazy Aliny Zachariasz-Kuciakowskiej prezentowane na wystawie cechuje na pewno wirtuozeria formalna. Artystka z jednakową swobodą posługuje się różnorakimi środkami formalnymi, począwszy od niezwykle ażurowych i szczegółowych rysunków ołówkiem poprzez ekspresyjne, przemawiające plamą akwarele i nastrojowe pastele. Alina Zachariasz-Kuciakowska jest mistrzynią każdego medium, którym się posługuje — to fakt. Jest także mistrzynią budowania emocji w każdym, kto staje przed jej obrazami. A każdy z nich przemawia do nas mocnym głosem. Zanim jeszcze zaczniemy analizować prace prezentowane na wystawie pod kątem teorii sztuki, najpierw wywołują w widzu serię uczuć i emocji. Od radosnych i pełnych afirmacji świata we włoskim cyklu akwarel do nastrojów minorowych, związanych z podjętą tematyką upływu czasu i przemijania w pracach sporządzonych ołówkiem oraz pastelami. „Metamorfozy czasu” to wystawa refleksyjna, w której przeplatają się echa zarówno ciepłego, sycylijskiego słońca, jak i zimnych metafor entropii, każącymi zatrzymać się na chwilę nad kondycją dzisiejszego świata.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach do 28 lutego 2019 roku. Katalog wystawy, do którego wstęp napisał pan Paweł Nowicki, będzie dostępny do wypożyczenia w Czytelni Głównej MBP w Gorlicach, w której są udzielane także informacje o możliwości zakupu prac Aliny Zachariasz-Kuciakowskiej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji na stronie Regionalnej Telewizji Gorlickiej

	artystka i pracownik MBP otweirają wystawę na holu		jeden z gości trzyma katalog		artystka i pracownik MBP otweirają wystawę na holu		zebrani goście na holu rozmawiają z artystką		fragment ekspozycji		tłumnie zebrana publiczność		tłumnie zebrana publiczność oraz telewizja		jeden z gości wpisuje się do księgi pamiątkowej		plakat wystawy		artyskta rozmawia z publicznością		fragment ekspozycji na półpietrze		publicznośc podziwia prace		loklana telewizja		jedna z prezentowanych akwareli		tłumnie zebrana publiczność		goście oglądają wystawę		publiczność		antyeamy z rysunkami		publiczność		publiczność podziwia prace		publiczność podziwa prace		rozmowa z artystką		goście dyskutują między sobą		artystka pozuje do zdjęcia z publicznością		fragment ekspozycji z akwarelami		artystka pozuje do zdjęcia z publicznością		jeden z gości wpisuje się do księgi pamiątkowej		rozmowa z artystką		fragment obrazu 		rozmowa z artystką		fragment obrazu