„M jak Madagaskar” — relacja ze spotkania autorskiego dla młodzieży z Arunem Milcarzem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 grudnia 2018

Spotkanie autorskie z Arunem Milcarzem — dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek, reportaży i filmów dokumentalnych — zakończyło realizowany od maja 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach projekt „Z książką mi po drodze”.

Z czym się kojarzy Madagaskar? Z pingwinami? Niestety znana dzieciom animacja nie jest oparta na faktach. Arun Milcarz, przemierzając tę rajską wyspę, nie spotkał ani Króla Juliana, ani nawet Kowalskiego, za to udało mu się zaprzyjaźnić z tubylcami. To dzięki ich życzliwości i gościnności dał radę przetrwać, pomimo braku bagażu i wygodnego obuwia.

„Ląd na końcu świata” — tak nazywają Madagaskar jego mieszkańcy. Ta czwarta co do wielkości, a zarazem najpiękniejsza rajska wyspa świata oferuje turystom niezapomniane widoki. Tropikalny klimat, unikatowa, endemiczna flora i fauna zachęcają do podróżowania. Rzeczywistość jest jednak nieco inna niż ta drukowana w kolorowych przewodnikach czy katalogach turystycznych. Arun Milcarz pokazał młodzieży uczestniczącej w spotkaniu Madagaskar z perspektywy mieszkańców wiosek i małych miasteczek — nie ma tam luksusu, a na jedzenie, spanie czy transport dość wątpliwej jakości trzeba zarabiać pracą. Przemieszczając się pieszo, rikszą, wozem bądź łodzią poznawał coraz lepiej kulturę, zwyczaje i styl życia Malgaszy. „Mora Mora” („Spokojnie, spokojnie”) to ich motto. Biały człowiek z kamerą wcale ich nie onieśmielał, w efekcie czego mógł sfilmować jedyną w swoim rodzaju kronikę podróży. Arun Milcarz to kolejny podróżnik, który udowadnia na swoim przykładzie, że można przemierzać świat, nie mając pokaźnego budżetu i plecaka wypchanego „niezbędnymi” akcesoriami.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

	pracownik mbp wita autora		gość rozpoczyna prezentację, na pierwszym planie sala z dziećmi		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		widok na pełną publiczność		widok na pełną publiczność, z boku autor na scenie		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach 		widok na salę pełną dzieci z końca pomieszczenia 		autor na scenie  opowiada o swoich przygodach, na pierwszym planie publiczność 		gość pokazuje jak mało rzeczy jest potrzebne aby jechać na wyprawę		gość pokazuje jak mało rzeczy jest potrzebne aby jechać na wyprawę		gość pokazuje jak mało rzeczy jest potrzebne aby jechać na wyprawę		gość pokazuje jak mało rzeczy jest potrzebne aby jechać na wyprawę		gość pokazuje jak mało rzeczy jest potrzebne aby jechać na wyprawę		autor żegna się z publicznośćią		autor żegna się z publicznośćią		autor żegna się z publicznośćią		autor podpisuje plakat i księgę pamiątkową		autor podpisuje plakat i księgę pamiątkową		ostatnie zdjęcia z publicznosćią		ostatnie zdjęcia z publicznosćią