„Wyprawa do krainy tinga-tinga” — relacja z warsztatów edukacyjnych dla uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 września 2018

Jambo! Cześć! — tak brzmi powitanie w języku suahili, który jest używany przez mieszkańców Afryki. O Czarnym Kontynencie rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu zrealizowanym w ramach projektu „Z książką mi po drodze”. Na warsztaty edukacyjne zatytułowane „Wyprawa do krainy tinga-tinga” zaprosiliśmy klasę trzecią z MZS nr 5 w Gorlicach.

Z czym się kojarzy Afryka? Z ludźmi o czarnej skórze, różnorodnymi krajobrazami, pustyniami, trawiastymi sawannami, egzotycznymi zwierzętami, niezwykłymi drzewami i roślinami. To ogromny kontynent, w którym istnieją 54 państwa zamieszkałe przez ludzi mających odmienne tradycje i zwyczaje. W fascynującą podróż do Afryki Wschodniej zabrała uczniów Monika Bryzek z Fundacji Edukacji Międzykulturowej — antropolog afrykanista, realizatorka projektów rozwojowych w Kenii i Rwandzie, współtwórczyni afrykańskiej inicjatywy Ufundi. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, które kraje wchodzą w skład Afryki Wschodniej, jak wyglądają i ubierają się ich mieszkańcy. Odwiedziliśmy Kenię — nazywaną „Afryką w miniaturze” — jeden z najpiękniejszych regionów Czarnego Kontynentu, gdzie żyją Masajowie — wojownicy, koczownicy i pasterze. Jakiego języka się tam używa? „Hakuna matata”, „simba”, „pumba” — to słowa w języku suahili wykorzystane w filmie Król Lew, do scenerii którego inspiracją był Park Narodowy Hell’s Gate znajdujący się właśnie w Kenii. Uczniowie poznali kilka wyrazów — „simama kaa”, „ruka”, „tembeja”, „kim bija” (czyli: „wstań”, „kucnij”, „skacz”, „idź”, „biegnij”). Aby zapamiętać ich znaczenie, prowadząca warsztaty zaproponowała zabawę połączoną z nauką afrykańskiej piosenki Simama kaa.

Z Kennii przenieśliśmy się do Tanzanii — państwa, gdzie powstał niezwykły malarski styl — tinga-tinga. Termin ten pochodzi od nazwiska malarza Edwarda Saidi Tingatinga, który malował barwne zwierzęta i ptaki Afryki Wschodniej, szczególnie tzw. wielką piątkę: słonia, hipopotama, żyrafę, lwa, antylopę i ptaka. Uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć te niezwykle oryginalne i kolorowe obrazy, a także, wzorując się na nich, stworzyć własne prace.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

	6681 — powitanie prowadzącej warsztaty 		6685 — prowadząca opowiada o Afryce Wschodniej		6690 — prowadząca opowiada o Afryce Wschodniej 		6688 — pamiątki z Afryki		6720 — pamiątki z Afryki		6696 — Monika Bryzek pokazuje slajdy z Afryki		6698 — Monika Bryzek pokazuje slajdy z Afryki		6707 — Monika Bryzek pokazuje slajdy z Afryki		6721 — Monika Bryzek pokazuje slajdy z Afryki 		6704 — afrykańskie odzienie		6722 — afrykańskie odzienie 		6709 — masajski naszyjnik 		6725 — uczestnicy oglądają przedmioty pochodzące z Afryki		6734 — uczestnicy oglądają przedmioty pochodzące z Afryki 		6728 — zabawa ruchowa połączona z nauką języka suahili		6729 — zabawa ruchowa połączona z nauką języka suahili 		6736 — obrazy w stylu tinga-tinga		6739 — obrazy w stylu tinga-tinga		6741 — obrazy w stylu tinga-tinga 		6752 — uczniowie malują obrazy w stylu tinga-tinga		6753  — uczniowie malują obrazy w stylu tinga-tinga		6754 — uczniowie malują obrazy w stylu tinga-tinga		6755 — uczniowie malują obrazy w stylu tinga-tinga