ZYGMUNT HAUPT — PAMIĘĆ SILNIEJSZA OD CZASU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 września 2018

Gorlicki Festiwal to inicjatywa, której jednym z głównych celów jest przywracanie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt. Co roku festiwalowa publiczność ma okazję uczestniczyć w wydarzeniach koncentrujących uwagę na biografii i twórczości autoraPierścienia z papieru.

Doktor Paweł Panas (KUL), znawca biografii patrona Festiwalu, podczas wydarzenia MIASTA ZYGMUNTA HAUPTA (30.09, niedziela) podejmie temat bliskiego pisarzowi Paryża, w którym ten mieszkał i studiował. Miasta, które stanowiło inspirację i przedmiot jego twórczości. Doktor Panas opowie także o bogatych zbiorach, jakie zachowały się w archiwum podparyskiego Instytutu Literackiego. Podczas drugiego ze spotkań zatytułowanego ZYGMUNT HAUPT. FILMOWE INSPIRACJE (28.09, piątek) dr hab. Rafał Szczerbakiewicz (UMCS) wskaże m.in., jak obrazy Siergieja Eisensteina zaznaczają swoją obecność w prozie autora Baskijskiego diabła.

Filmowym akcentem Festiwalu będzie pokaz dokumentu PYTANIA Z BEZKRESU (28.09, piątek), który kreśli losy Zygmunta Haupta — przed II wojną światową i po niej, na emigracji w USA, gdzie pozostał aż do śmierci. Poznając bliżej Haupta, jego historię i jego codzienność, będziemy mogli także przypomnieć sobie kultową już anegdotę: na jaki cel przeznaczył pierwsze, poważne zarobione „za wielką wodą” pieniądze? O Haupcie opowiadają m.in.: Gustaw Herling-Grudziński, Henryk Grynberg i Tadeusz Wittlin.

Proza Haupta — napisana jedynym w swoim rodzaju językiem, stanowiąca wyzwanie, a jednocześnie dająca ogromne pole do interpretacji — w dotychczasowej historii Festiwalu była prezentowana m.in. przez Jerzego Trelę i Roberta Więckiewicza. Również w tym roku słowa Zygmunta Haupta wybrzmią ze sceny, tym razem w interpretacji JADWIGI JANKOWSKIEJ-CIEŚLAK (29.09, sobota) — wybitnej aktorki filmowej i teatralnej, laureatki Złotej Palmy w Cannes za główną rolę w filmie Inne spojrzenie.

Dopełnieniem interdyscyplinarnego aspektu gorlickiego święta sztuki i literatury będzie muzyczno-literackie spotkanie MIKOŁAJA TRZASKI — kompozytora i saksofonisty, współzałożyciela legendarnej formacji yassowej Miłość oraz wciąż aktywnego Łoskotu — z ANDRZEJEM STASIUKIEM, który przeczyta fragmenty swojego Dziennika pisanego później (27.09, czwartek).

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zygmunt Haupt

    Zygmunt Haupt