„Zapisane w pamięci” — relacja z cyklu warsztatów dziennikarsko-archiwistycznych dla uczniów gorlickich szkół

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 czerwca 2018

Jak prowadzić rozmowę z osobą starszą? O co zapytać kogoś, kto niejednokrotnie był świadkiem wydarzeń, o których czytamy w szkolnych podręcznikach? Jak konstruować pytania, by dowiedzieć się o historii tego, co nas najbardziej interesuje? Jak wyglądała moja ulica przed wojną? Co sto lat temu stało na miejscu mojego domu? Między innymi z tymi kwestiami zmagali się uczniowie trzech gorlickich szkół podstawowych, którzy wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii”.

Spotkania odbywające się w Miejskim Zespole Szkół nr 3, Miejskim Zespole Szkół nr 5 oraz Miejskim Zespole Szkół nr 6 miały na celu przygotowanie uczniów do roli kronikarzy lokalnego dziedzictwa historycznego. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję przeprowadzić symulowany wywiad z osobą starszą, nauczyć się obsługi dyktafonu oraz programu komputerowego, który pozwoli im opracować materiał audio na potrzeby późniejszej publikacji. Podczas każdego spotkania uczniowie dowiadywali się, jak pracować z filmem fotograficznym i przy pomocy smartfona wydobywać cyfrowy obraz pozytywowy z analogowych i archaicznych już negatywów. Stare zdjęcia były ostatnim etapem każdego z warsztatów, bowiem dzięki obejrzeniu oryginalnych zdjęć archiwalnych uczniowie dowiadywali się, jak dawniej żyło się w Gorlicach i jak znane im miejsca wyglądały dekady temu.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

	młodzież w klasie komputerowej MZS nr 6 w Gorlicach		prowadząca i młodzież w klasie komputerowej MZS nr 6 w Gorlicach		próbny wywiad w klasie komputerowej MZS nr 6 w Gorlicach		prelekcja prowadzącej w klasie komputerowej MZS nr 3 w Gorlicach		próbny wywiad w klasie komputerowej MZS nr 3 w Gorlicach / w tle kamerzysta z telewizji		Projekcja zdjęc archiwalnych w MZS nr 3 w Gorlicach
 	Warsztat w MZS nr 3	 	Warsztat w MZS nr 5	 	Warsztat w MZS nr 5		Warsztat w MZS nr 5		Warsztat w MZS nr 5