Relacja ze spotkania z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 czerwca 2017

Dziewiąte spotkanie w ramach projektu „Książka ma moc”

Roksana Jędrzejewska-Wróbel — autorka bajek i opowiadań dla dzieci — była gościem naszej biblioteki. W spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu „Książka ma moc” wzięli udział mali czytelnicy z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach oraz grupa sześciolatków z Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach.

Autorka opowiedziała, skąd się biorą książki i kto jest odpowiedzialny za poszczególne etapy ich powstawania. Najważniejsza jest oczywiście ta osoba, która wymyśliła tekst. Według pani Roksany pomysły kiełkują w głowie pisarza jak roślinki. Trzeba je tylko podlewać wyobraźnią, a wtedy szybko wyrastają z nich opowiadania lub bajki. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć oryginalne projekty ilustracji, pluszowe zabawki, które stały się inspiracją do stworzenia historii oraz portret pisarki z wróblem na głowie.

Dzieci poznały Florkę — małą, rezolutną ryjówkę, bohaterkę cyklu książek. Poza tym, że jada kanapki z komarem i muchy w czekoladzie, jest zupełnie zwyczajnym dzieckiem i  naprawdę można się z nią zaprzyjaźnić! Florka ma zeszyt w kratkę, który dostała od tatusia. Zapisuje w nim wszystkie potwornie ważne sprawy. Pani Roksana wcieliła się w rolę Florki i przeczytała fragment pamiętnika sympatycznej ryjówki. Zachęciła naszych gości do pisania i ilustrowania swoich przemyśleń i emocji. Pisanie pamiętnika ma działanie terapeutyczne, pozwala przechowywać tajemnice i najskrytsze uczucia. Autorka poradziła też przedszkolakom, jak szybko pozbyć się strachu, smutku, lęku, złości, nie robiąc tym krzywdy ani sobie, ani innym.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel napisała już ponad dwadzieścia książek dla najmłodszych. Na spotkaniu dało się odczuć, że doskonale rozumie psychikę małego człowieka. Bardzo szybko weszła w interakcję z uczestnikami. Opowiadając o swoim najnowszym bohaterze, kocie Alojzym, zachęciła dzieci do odwiedzania biblioteki i literackich podróży. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały niezwykły prezent — odbity na ręce stempel przedstawiający Florkę.

492  – mali czytelnicy obecni na spotkaniu 825 – mali czytelnicy obecni na spotkaniu 498 – pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel czyta fragment książki 509  – autorka pokazuje swoje książki 507 – autorka pokazuje swoje książki 582 – autorka ogląda gadżety projektowe 790 – portret autorki z wróblem na głowie 798 – autorka z Florką 520 – Kot Alojzy z pisarką 524 – pierwotny tekst Florki 545 – proces powstawania książki 531  – proces powstawania książki 551 – grupa z MP nr 1 554 – kolejna grupa przedszkolaków 562  - kolejka po pamiątkowy stempelek 564 - kolejka po pamiątkowy stempelek 567 – wpis do księgi 576 – autografy