Książki miesiąca — marzec 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 lutego 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Tajemnice dawnych cywilizacji / [tł. z jęz. wł. Anna Gogolin]. — Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2015. — 255, [1] s. : il. kolor. ; 25 cm.

Proponuję młodym czytelnikom fascynującą, kolorową, pełną szczegółowych ilustracji książkę pt. Tajemnice dawnych cywilizacji. Znajdują się w niej między innymi rozdziały, takie jak: Prehistoria, Egipt, Grecja, Rzym, Cywilizacje Ameryki, Barbarzyńcy i wikingowie, Zamki i rycerze, Podróżnicy i odkrywcy.

Każdy, kto sięgnie po tę pozycję znajdzie w niej wiele interesujących informacji o historii ludzkości, zaginionych cywilizacjach, wielkich odkryciach geograficznych, kulturze i sztuce w różnych okresach historii. Dodatkowo zamieszczone są ciekawostki, np.: „Aby sprawnie poruszać się po śniegu i skrócić czas wędrówki, nasi przodkowie przywiązywali do stóp kawałki drewna. Tym sposobem około 44,5 tysiąca lat temu powstały pierwsze narty”.

Lektura tej książki to wspaniała podróż w czasie i przestrzeni, która pokazuje dynamikę rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego ludzi zamieszkujących Ziemię od zarania dziejów. Dodatkowym atutem pozycji są szczegółowe i kolorowe ilustracje będące doskonałym uzupełnieniem tekstu. Dzięki tej książce najmłodsi czytelnicy z pewnością zainteresują się historią dawnych cywilizacji.

 poleca Małgorzata Kliś


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Chmielewska Małgorzata
Sposób na (cholernie)# szczęśliwe życie / Małgorzata Chmielewska ; rozm. Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka. — Kraków : Wydawnictwo WAM, cop. 2016. — 261, [3] s., [15] s. tabl., [1] s. : il. (gł. kolor) ; 21 cm.

Sposób na (cholernie)# szczęśliwe życie to zapis niezwykłej rozmowy Błażeja Strzelczyka i Piotra Żyłki z s. Małgorzatą Chmielewską. Dwaj młodzi dziennikarze trafiają do Nagorzyc, tzw. Republiki Biedaków, czyli miejsca, gdzie wśród chorych i potrzebujących działa siostra Małgorzata Chmielewska — energiczna, szczera i niepokorna zakonnica, a zarazem czuła i cierpliwa matka. Wywiad z siostrą i przebywanie w tym nietypowym miejscu dostarcza rozmówcom wielu emocji. „Trafiliśmy do świata, gdzie smutek, bieda, nędza i głód mieszają się z niemającym granic poczuciem humoru, dystansem i ironią”. Warto więc sięgnąć po tę książkę i poznać to niecodzienne miejsce oraz niezwykłych mieszkańców. Warto dowiedzieć się, co w życiu jest ważne, a co najważniejsze… Według autorów: „Nie jest to kolejny poradnik z banalnymi wskazówkami (choć tytuł naszej książki mógłby na to wskazywać). Chcecie dowiedzieć się, jak to zrobić, żeby być naprawdę szczęśliwymi, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdziecie? Poznajcie Chmielewską. Siostrę Małgorzatę Chmielewską”.

poleca Agnieszka Labut-Biel


Czytelnia Główna

Okładka książki

Betlej Bronisława
Smak czarnego chleba : biografia / Bronisława Betlej. — Jedlicze : Bronisława Betlej, 2016. — 621 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.

Niniejsza publikacja jest 55. pozycją w bogatym dorobku literacki autorki. Niecodzienna, pisana sercem, intrygująca podróż przez życie autorki wywołuje głębokie refleksje, pobudza do przemyśleń. Ważne wydarzenia osobiste i historyczne, łzy, radość, szczęście, miłość, kultywowanie tradycji — to treść biografii. Bogaty materiał fotograficzny dopełnia jej wartość dokumentalną i historyczną.

 poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna

Okładka książki

Audronis Ty
Drony : wprowadzenie : genialne ujęcia z lotu ptaka / Ty Audronis ; [tłumaczenie Ireneusz Jakóbik]. — Gliwice : Helion, cop. 2015. — 112 s. : il. ; 23 cm.
(Technologia i Rozwiązania)

Sięgnij po tę książkę i odkryj, co sprawia, że multikopter lata, jak go bezpiecznie pilotować oraz jakie środki bezpieczeństwa zachować w trakcie pracy. Wahasz się między kupnem gotowej platformy a konstrukcją własnej od podstaw? Poznaj najważniejsze zalety i wady obydwu tych rozwiązań. Z kolejnych rozdziałów dowiesz się, jakie podzespoły wybrać, jak zmontować drona oraz opanować techniki jego pilotowania. Od podstaw przejdziesz do zaznajomienia się z technikami lotu z kamerą oraz zobaczysz, jak przygotować nagrany materiał do montażu. Książka ta jest doskonałą lekturą dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć przygodę z kręceniem filmów z pokładu drona. Dzięki tej publikacji: wybierzesz platformę dostosowaną do Twoich potrzeb, zbudujesz drona i opanujesz sterowanie, poznasz zasady bezpieczeństwa w trakcie lotu, przygotujesz zapierające dech w piersiach kadry z lotu ptaka.

 poleca Urszula Karasińska