Bitwa Gorlicka 2.0 - 2015

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 

 

„Bitwa Gorlicka 2.0” to projekt-gra. Każde z pięciu wydarzeń jest powiązane z poprzednim, stanowiąc spójną całość. Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę historyczną w teście, przy pomocy tabletów rozwiążą zadania podczas questu, zobaczą, jak wyglądały Gorlice po bitwie 2 maja 1915 r., odwiedzą cmentarz wojenny, gdzie przedzierzgną się w fotografów, zaś jako artyści performerzy wystąpią podczas slamu poetyckiego. W finale opublikują fragmenty swojej twórczości w podsumowującym projekt e-booku.

W maju 2015 r. obchodzimy rocznicę drugiej największej bitwy I wojny światowej. Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach również włączyła się do obchodów tego ważnego, historycznego momentu w dziejach Gorlic. Pierwszym zorganizowanym przez MBP w Gorlicach wydarzeniem związanym z obchodami jest Wielki Test — Bitwa Gorlicka 1915. To jednak tylko pierwsze z wielu przygotowanych przez nas wydarzeń upamiętniających bitwę pod Gorlicami. Dzięki udziałowi w projekcie „100-lecie I wojny światowej”, którego organizatorami są Małopolski Instytut Kultury i Województwo Małopolskie, w MBP w Gorlicach odbędzie się jeszcze kilka atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Więcej o obchodach stulecia I wojny światowej w Małopolsce dowiecie się na www.pierwszawojna.info.

Szczegółowy plan organizowanych wydarzeń:

WIELKI TEST — BITWA GORLICKA 1915 — 17.04.2015 r.
Konkurs czytelniczy skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jest to działanie wspierające lokalne postawy patriotyczne poprzez rozwinięcie wiedzy o swoim regionie oraz odradzającej się po I wojnie światowej polskiej państwowości.

OPROWADZONE MIASTO — 24.04-22.10.2015 r.
Cykl comiesięcznych spacerów historycznych. Ich uczestnicy odwiedzą 15 miejsc na gorlickiej starówce zniszczonych podczas działań wojennych. Przy każdym z nich grupa otrzymuje tablety z wgranymi zdjęciami z epoki. Uczestnicy identyfikują pośród nich miejsce, w którym się znajdują, po czym przewodnik prezentuje odbitki zdjęć zniszczonych obiektów, które spacerowicze zestawiają z obecną fasadą, tak aby móc samodzielnie wykonać aparatem zakupionym w ramach projektu foto-kolaż dwóch epok. Działanie zostanie włączone do stałej oferty edukacyjnej MBP w Gorlicach po realizacji projektu.

QUESTIONARIUSZ BITEWNY — 13.06.2015 r.
Quest skierowany do młodzieży z gimnazjów i liceów. Celem jest odnalezienie na terenie biblioteki reprintów wojennych wizerunków miasta. Na każdym znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu tabletami przenosi do informacji w sieci, mówiącej o miejscowości, w której znajduje się cmentarz wojenny. Po odnalezieniu kodów następuje warsztat: uczestnicy, wykorzystując tablety i nową wiedzę, budują na mapach Google szlak mogił wojennych w powiecie. Jako prelegenci wystąpią członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bitwa pod Gorlicami 1915”.

KAMPANIA KADROWANIA — 20.06.2015 r.
Dwuetapowe wydarzenie o charakterze wielopokoleniowym. Uczestnicy questu oraz seniorzy zwiedzają ekspozycję związaną z Wielką Wojną w Muzeum Regionalnym w Gorlicach, po czym jadą na cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki. Wycieczka jest połączona z plenerem fotograficznym, podczas którego grupa pracuje z aparatem. Z wykonanych zdjęć zostanie zorganizowana wystawa.

CESARSKO-KRÓLEWSKI SLAM POETYCKI — 29.10.2015 r.
Podczas wernisażu zdjęć wykonanych przez uczestników poprzednich wydarzeń zostaje zorganizowany otwarty, tematyczny slam poetycki. Impreza jest podsumowaniem całego projektu. Jest dokumentowana przez transmisję na żywo w sieci i fotoreportaż. Po jej zakończeniu zostaje wydana publikacja online z wykonanymi przez uczestników fotografiami oraz tekstami zaprezentowanymi podczas slamu. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji Dni Austriackich.

OPUBLIKOWANIE E-BOOKA „BITWA GORLICKA 2.0” — 10.11.2015 r.
Zwieńczeniem projektu i wszystkich działań podjętych w jego ramach będzie opublikowanie podsumowującego e-booka „Bitwa Gorlicka 2.0”.
 


Artykuły

„Oprowadzone miasto” — piąty, szósty i siódmy spacer

Album podsumowujący projekt „Bitwa gorlicka 2.0”

„Oprowadzone miasto” — czwarty spacer

„Oprowadzone miasto” — trzeci spacer

Cesarsko-królewski slam poetycki — relacja

Cesarsko-królewski slam poetycki

Oprowadzone miasto — drugi spacer

Kampania kadrowania

Questionariusz bitewny — biblioteczny quest historyczny — relacja

Questionariusz Bitewny — biblioteczny quest historyczny

Oprowadzone miasto — pierwszy spacer

Oprowadzone miasto — spacery śladami zniszczeń wojennych