2023

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

styczeń

STYCZEŃ

Beata Mituś poleca powieść pt. Rok, w którym nauczyłam się kłamać, autorstwa Lauren Wolk. Jest to wielokrotnie nagradzana i poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości.

Marta Karp rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Księga emocji. Publikacja zawiera trzydzieści opowiadań autorstwa Maríi Menéndez-Ponte, które uczą dziecko rozpoznawać różne emocje i nad nimi panować. Ich uzupełnieniem są zestawy podpowiedzi przygotowane przez ośrodek specjalizujący się w edukacji emocjonalnej.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Nieobliczalna. Jest to niezwykle wciągający i hipnotyzujący thriller, autorstwa Magdy Stachuli.

Gabriela Walus poleca reportaż pt. Milczące bliźniaczki, autorstwa Marjorie Wallace. Jest to fascynująca historia nietypowej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To również opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.

Małgorzata Kliś poleca reportaż pt. Polarniczki: zdobywczynie podbiegunowego świata. Autorka Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. Jest to historia, niezwykle zdeterminowanych kobiet, które dotarły na krańce świata.

Tomasz Hryc rekomenduje publikację pt. Energia i cywilizacja: tak tworzy się historia, autorstwa Vaclava Smila, w której znajdziemy dogłębne, szczegółowe i równocześnie panoramiczne wyjaśnienie znaczenia ludzkich zdolności przetwarzania energii w odniesieniu do działania mechanizmów kulturowego i cywilizacyjnego postępu w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. 

Beata Sajdera poleca publikację pt. Lajla znaczy noc, autorstwa Aleksandry Lipczak. Książka rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Bowie w Warszawie, autorstwa Doroty Masłowskiej. Jest to opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności., której akcja toczy się w gierkowskiej dekadzie lat 70. 

luty

LUTY

 

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki pt. Szlakami polskich parków narodowych, autorstwa Izabeli Kiwior. Jest ona pokłosiem dwuletniej podróży po wszystkich parkach narodowych w Polsce. Autorka udowadnia, że dzięki obcowaniu z naturą można poznać samego siebie i budować cenne relacje z innymi ludźmi. Na spotkanie autorskie z Izabelą Kiwior zapraszamy do naszej biblioteki już w kolejny czwartek, 9 lutego.

Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Preskot, autorstwa Katherine Applegate. Jest to wzruszająca opowieść o sile wyobraźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze sytuacje.

Małgorzata Kliś rekomenduje młodszym Czytelnikom publikację pt. Karetka pogotowia z serii Miś Pracuś, której autorem jest Benji Davies. Jest to wesoła książeczka z wysuwanymi elementami, w której tym razem Miś Pracuś został ratownikiem medycznym i wyrusza na pomoc.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Python dla nastolatków: projekty graficzne z Python Turtle. Publikacja autorstwa Krzysztofa Łosa uczy podstaw programowania.

Agnieszka Hebda rekomenduje publikację pt. Chiny: portret cywilizacji, autorstwa Michaela Wooda. Jest to intrygująca opowieść o jednej z najstarszych cywilizacji świata, od czasów starożytnych po współczesne.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Jesionka dla trupa: reportaż o tym, co robią z nami po śmierci, autorstwa Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika. Jest to przejmujący reportaż o tym, jak umieramy i co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. W cieniu góry, autorstwa Agnieszki Jeż. Jest to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja toczy się w niewielkiej beskidzkiej wsi – Krempnej.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Błaganie o śmierć, autorstwa Marka Krajewskiego. Jest to dwunasty kryminał w serii, w której bohaterem głównym jest Eberhard Mock.

Marta Karp poleca bogato ilustrowaną publikację pt. Dotyk Afryki: opowieści podróżne. Autorka Beata Lewandowska-Kaftan z charyzmą i niezwykłym wyczuciem oprowadza Czytelników po najciekawszych zakątkach Afryki i w bardzo osobisty sposób opowiada historie ludzi i miejsc