Wielokulturowość Bliskiego Wschodu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 grudnia 2016

„Rowerami podróżuje się tam wybornie — ciężkie podjazdy rekompensują wspaniałe widoki, a wysiłek włożony w drogę nagradzany jest serdeczną życzliwością Kurdów, Asyryjczyków i Arabów żyjących na północy Iraku”. To fragment relacji z podróży na Bliski Wschód, którą odbył Norbert Skrzyński — podróżnik, geograf, fotograf, uczestnik projektu „Afryka Nowaka”.

Bliski Wschód, miejsce, gdzie Europa spotyka się z Azją i Afryką, od wieków jest jednym z najważniejszych rejonów krzyżowania się szlaków handlowych i turystycznych. To obszar, w którym zrodziły się wielkie religie: mojżeszowa, chrześcijaństwo i islam. W efekcie powstała tam niezwykła kultura, łącząca wpływy i tradycje wielu regionów. Ten fascynujący region świata skrywa jeszcze wiele niesamowitych miejsc, które można samemu zobaczyć.

Z czym kojarzy się Bliski Wschód? Dlaczego nie ma tam psów? Czy Persja to tylko dywany i koty? Jak obchodzi się święta? Gdzie i co się jada? Jak wyglądają kościoły i meczety? Co to jest hidżab? Jak w Kurdystanie wyglądają śluby i wesela? Jaki obecnie mamy rok według perskiego kalendarza? (okazuje się, że 1394). Czym alfabet arabski różni się od perskiego? Jak po persku brzmi nazwa Polska? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy kolejnych warsztatów o niezależnym podróżowaniu — uczniowie klasy 1a i 1b z MZS nr 4. Norbert Skrzyński opowiadał młodzieży o swoich podróżach przez Turcję, Iran, Irak, Jordanię, Izrael. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko zobaczyć fotografie z miejsc, które odwiedził, najpełniej oddające specyfikę tego wielokulturowego rejonu, lecz także poznać arabskie cyfry i litery oraz spróbować swoich sił w perskim sudoku.

8037 – bibliotekarka przedstawia gościa 8039 – młodzież z MZS nr 4 8041 – z czym się kojarzy Bliski Wschód 8049 –  arabska kuchnia 8053– arabski targ 8056 – arabskie wesele 8057 jak czytać perski alfabet 8058 – jak czytać perski alfabet 8059 – arabskie napisy 8061 – najpopularniejsze owoce – granaty 8063– arabskie cyfry 8065 perskie sudoku 8066 – perskie sudoku