Woda i jej zasoby na świecie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 listopada 2016

„Rowerzystom bardzo doskwierał niedostatek wody pitnej. O butelkowanej można było co najwyżej pomarzyć, pozostawało mozolne filtrowanie i uzdatnianie tego, co płynęło w rzekach, względnie znajdowało się w studniach budzących większe lub mniejsze zaufanie, następnie zaś taszczenie tego w trzydziestolitrowych girbach przytroczonych do rowerów” — to fragment relacji z podróży do Angoli, którą odbył Norbert Skrzyński — podróżnik, geograf, fotograf, uczestnik projektu „Afryka Nowaka”.

Wyprawy do odległych obszarów niosą za sobą konieczność zapewnienia dostępu do czystej wody pitnej. W egzotycznych krajach zdobycie jej może być nie lada problemem. Ile jest wody na świecie? Ile z niej nadaje się do picia? Ile wody przeciętnie zużywa człowiek? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy kolejnych warsztatów o niezależnym podróżowaniu. O wodzie i jej zasobach na świecie opowiadał młodzieży gimnazjalnej z Zespołu Szkół w Stróżówce i uczniom klasy 2b z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 Norbert Skrzyński. Nie był to jednak typowy wykład popularnonaukowy. Opierając się na własnych doświadczeniach, przedstawił kilka miejsc, które odwiedził, gdzie zdobycie wody jest bardzo utrudnione, a jednak ludzie sobie z tym radzą. Młodzież mogła zobaczyć pola uprawne pośrodku pustyni w Izraelu, kopalnię wody w Jordanie, dowiedzieć się, co to są kanaty oraz jak wygląda kąpiel w Morzu Martwym. Dodatkowo przedstawił różne survivalowe sposoby na pozyskanie wody, takie jak łapanie mgły czy butelka wypełniona roślinami.

	powitanie prelegenta – Norberta Skrzyńskiego		gimnazjaliści podczas prelekcji		prelegent podczas prezentacji 		prelegent podczas prezentacji 2		prelegent podczas prezentacji 3		fragmenty prezentacji Norberta Skrzyńkiego		fragmenty prezentacji Norberta Skrzyńkiego 2