Dostępność architektoniczna, cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna — szkolenie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 grudnia 2025

W ubiegły czwartek, 11 grudnia w historycznej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gorlicach, odbyło się drugie w tym roku szkolenie rejonowe skierowane do bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego. 

Spotkanie zatytułowane „Dostępność architektoniczna, cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna bibliotek dla osób ze szczególnymi potrzebami” miało formę praktycznych warsztatów.

Szkolenie poprowadziła Anna Rutkowska — bibliotekarka, animatorka i edukatorka, a także koordynatorka dostępności WBP w Krakowie, która przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z projektowaniem bibliotek i ich oferty z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami.

Podczas warsztatów omówione zostały kluczowe obszary dostępności architektonicznej. Uczestnicy zapoznali się także z zasadami dostępności cyfrowej zgodnymi ze standardem WCAG, w tym z regułami publikowania treści na stronach internetowych, tworzenia tekstów alternatywnych dla materiałów nietekstowych oraz zapewniania dostępności multimediów. Istotnym elementem szkolenia były również praktyczne ćwiczenia dotyczące przygotowywania dostępnych dokumentów w programie Word.

Duży nacisk położono na dostępność informacyjno-komunikacyjną, w tym na właściwą komunikację i obsługę użytkowników z niepełnosprawnościami. W części warsztatowej bibliotekarze poznali i trenowali zasady tworzenia dostępnych materiałów promocyjnych i informacyjnych. Poznali dobre praktyki, które mieli okazję przećwiczyć wcielając się zarówno w rolę osób ze szczególnymi potrzebami jak i ich przewodników.  

Szkolenie obejmowało także zagadnienia związane z budowaniem oferty biblioteki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz planowaniem i realizacją dostępnych wydarzeń kulturalnych. Prowadząca przedstawiła model dostępnej kultury oraz zaprezentowała, jak projektować wydarzenia w oparciu o koncepcję „podróży odbiorcy”, uwzględniając różnorodne potrzeby uczestników.

Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia praktycznej wiedzy oraz refleksji nad tym, jak uczynić biblioteki jeszcze bardziej otwartymi i przyjaznymi dla wszystkich użytkowników.

 

 

dyrektor biblioteki w Gorlicach – Joanna Kalisz-Dziki wita bibliotekarzy i prowadzącą szkolenie Annę Rutkowską bibliotekarze siedzą przy stole, a prowadząca omawia ćwiczenie tablica z dużą ilością karteczek samoprzylepnych z opisami uczestników co to znaczy dostępność prowadząca na tle ekranu pokazuje uczestnikom fotografię ćwiczenie - bibliotekarze wchodzą do sali parami, co druga osoba ma zasłonięte oczy ćwiczenie - uczestniczka warsztatów prowadzi koleżankę z zasłoniętymi oczami ćwiczenie – prowadząca stoi wraz z uczestniczką na tle ekranu i tłumaczy jak asystować osobie niewidomej  dyrektorka biblioteki dziękuje za szkolenie, a prowadząca unosi torbę z gadżetami

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Uśmiechnięta bibliotekarka siedzi przy stole i pisze na kartce, w tle inni uczestnicy szkolenia

    Uśmiechnięta bibliotekarka siedzi przy stole i pisze na kartce, w tle inni uczestnicy szkolenia