Warsztaty fotograficzne: Fotografia w podróży — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2025

W czwartek i w piątek (22 i 23 maja) odbyły się warsztaty fotograficzne pt. „Fotografia w podróży” zorganizowane w ramach projektu „Brak słów! Jak nie być bambikiem i zdobyć kompetencje językowe”.

Warsztaty poprowadził Piotr Kowalczyk — publicysta, geograf, przewodnik, a także  organizator wypraw, szkoleń i wykładów. Swoje zdjęcia publikuje m.in. w National Geographic, jest autorem serwisu "Globtroterzy.net" i festiwalu  „Tydzień Ziemi” w Szczecinie.

Podczas zajęć uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach poznawali zasady idealnej fotografii. Dowiedzieli się kiedy najlepiej robić zdjęcia i czego unikać na fotografii.

Uczniowie poznawali najważniejsze parametry i ustawienia aparatu fotograficznego, sposoby  kadrowania oraz techniki profesjonalnych ujęć. Aby zrobić dobre, ciekawe zdjęcie nie trzeba profesjonalnego sprzętu — wystarczy wiedza, smartfon i szczęście, bo to ono odgrywa bardzo dużą rolę. Czasem możemy wykonać setki zdjęć i nie osiągnąć zamierzonego efektu, a przy odrobinie szczęścia, uda się to za pierwszym razem. Warto jednak pamiętać o sprzęcie, który ułatwia pracę fotoreportera, m.in. statyw, filtr polaryzacyjny.

Każde zdjęcie można edytować w komputerze, aby uzyskać jego najlepszy efekt. Piotr Kowalczyk pokazał kilka wariantów obróbki zdjęć na komputerze za pomocą programów graficznych, w tym także tych bezpłatnych. Mogliśmy zobaczyć jak wykonać zdjęcie w HDR, jak zmieniając jego parametry uzyskać dobrą pracę, ale wykreować ją w wersji  komiksowej  lub wręcz upiornej — kiedy przesadzimy z edycją fotografii.

Podczas warsztatów zobaczyliśmy wiele przykładowych fotografii, które mogą stanowić inspirację do twórczej pracy. Prelegent pokazywał zdjęcia z odbytych podróży, zdradzając tajniki każdego z nich.

Warto pamiętać! Z każdego zakątka Ziemi można przywieźć dobre fotografie, ale te przywiezione z krótkiej wycieczki mogą być równie wspaniałą pamiątką.

Serdecznie dziękujemy uczniom i opiekunom za udział, a także dyrektorowi Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego — Krzysztofowi Jędrzejczykowi za gościnę w pierwszym dniu warsztatów.

Warsztaty fotograficzne „Fotografia w podróży” z Piotrem Kowalczykiem zostały zorganizowane w ramach projektu „Brak słów! Jak nie być bambikiem i zdobyć kompetencje językowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Piotr Kowalczyk podczas warsztatów warsztaty Fotografia w Podróży w gorlickim medyku uczniowie podczas warsztatów Edukator podczas robienia zdjęcia ulicy z balkonu prowadzący pokazuję jak zmieniać w programie parametry zdjęcia prowadzący pokazuję jak zmieniać w programie parametry zdjęcia pa pierwszym planie uczniowie uczestniczący w warsztatach uczniowie próbują swoich sił podczas fotografii młodzież podzielona na 2 grupy jedna pozuje drugą robi im zdjęcia młodzież podzielona na 2 grupy jedna pozuje drugą robi im zdjęcia

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Piotr Kowalczyk prowadzi warsztaty

    Piotr Kowalczyk prowadzi warsztaty