Spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 lutego 2024

W czwartkowy wieczór, na naszej literackiej, czerwonej kanapie zagościła autorka bestsellerowej powieści dla dorosłych pt. Akuszerki

Spotkanie z dr nauk humanistycznych, archeolożką i certyfikowaną doulą — Sabiną Jakubowską — poprowadziła dyrektor MBP w Gorlicach, Joanna Kalisz-Dziki. Pomysł napisania książki o polskich akuszerkach przełomu XIX i XX wieku narodził się w trakcie pisania interdyscyplinarnej pracy doktorskiej. Przeglądając księgi metrykalne, pisarka badała motywacje w nadawaniu imion dzieci we wsi Jadowniki. Te antropologiczno-językowe „mikrośledztwa” pozwoliły jej „dotknąć” losów prawdziwych ludzi. Poznane na nowo dzieje swojego regionu oraz pamiątkowy zeszyt jej prababki akuszerki zainspirowały ją do kolejnej twórczej pracy. Napisana w ciągu pięciu miesięcy powieść Akuszerki misternie przeplata fikcję literacką ze światem rzeczywistym.

Naszpikowana historycznymi wydarzeniami fabuła rozgrywa się w latach w 1885-1950 w rodzinnej wsi autorki Jadowniki. Główne bohaterki, Franciszka Diabelec i jej matka Regina Perkowa, narodziły się w głowie autorki. Posiadają jednak cechy reprezentatywne dla wiejskich akuszerek, które dla lokalnej społeczności, zwłaszcza dla kobiet, robiły rzeczy nieprawdopodobnie wielkie. Autentyczności ich pracy nadają przytoczone fragmenty notatek Anny Czarneckiej z Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnych w Krakowie. Poród na wsi nie zawsze przebiegał według procedur, często brakowało wody, a poziom higieny daleko odbiegał od wszelkich norm. Wiejskie akuszerki, takie jak Franciszka czy Regina mogły liczyć tylko na siebie, zdobyte wcześniej doświadczenia i intuicję. Sabina Jakubowska, jak sama mówi, pragnęła w tej powieści oddać hołd dawnym położnym, w tym jej dwóm prababkom — akuszerkom. Swoich bohaterek nie oszczędza, ukazuje je jako kobiety silne i zdeterminowane. Powieść Akuszerki to także epicki obraz galicyjskiej wsi. Razem z bohaterami „odwiedzamy chałupy, domy, dwory szlacheckie, drogi, łąki i lasy w czasach, gdy ludzie rodzili się wszędzie, a najrzadziej w szpitalu. Jakubowska przeprowadza czytelnika przez klasy, płcie, kultury, religie, rasy i wyznania, które wszystkie zaczynają się w brzemiennym ciele kobiety. Doskonale udokumentowana źródłowo powieść nadaje postaciom, zdarzeniom i mikroświatom bohaterów wizualną autentyczność i psychologiczną wiarygodność” (Prof. dr hab. Ryszard Koziołek).

Serdecznie dziękujemy autorce za to wspaniałe spotkanie. Nie jest już tajemnicą, że prawa do ekranizacji powieści nabyły Agnieszka Holland i Magdalena Łazarkiewicz. Zatem oprócz wielu znaczących literackich wyróżnień i nagród, Akuszerki mogą liczyć na kolejny sukces, tym razem kinowy czy telewizyjny.

01 autorka Sabina Jakubowska na tle swojej książki „Akuszerki” 02 Sabina Jakubowska i Joanna Kalisz-Dziki – rozmowa t trakcie spotkania 03 Joanna Kalisz-Dziki zadaje pytanie Sabinie Jakubowskiej 04 widok na salę z uczestnikami spotkania 05 Sabina Jakubowska odpowiada na pytania 06 Sabina Jakubowska czyta fragment „Akuszerek” 07 Sabina Jakubowska podpisuje plakat ze spotkania 08 Stoisko księgarni Mieszko 09 Kopia oryginalnego Dyplomu Położnej ze Szkoły Położnych w Krakowie z roku z początku dwudziestego wieku 10 Sabina Jakubowska wpisuje się do bibliotecznej księgi gości 11 Biblioteczna księga gości z wpisami

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Księga gości MBP w Gorlicach

    Księga gości MBP w Gorlicach