Wernisaż wystawy „Tutaj” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 września 2023

 

 

„Nie wiem jak gdzie,

ale tutaj na Ziemi jest sporo wszystkiego,

Tutaj wytwarza się krzesła i smutki, (…)

Może gdzie indziej jest wszystkiego więcej,

tylko z pewnych powodów brak nam malowideł,

kineskopów, pierogów, chusteczek do łez”.

fragment wiersza Tutaj  Wisławy Szymborskiej

W czwartkowe popołudnie salę Pod Sową wypełnili po brzegi artyści „Malarni” (pracowni artystycznej Gorlickiego Centrum Kultury), a także miłośnicy i pasjonaci ich twórczości. Okazją do tego wyjątkowego spotkania był wernisaż wystawy pn. Tutaj, inspirowanej twórczością i postacią polskiej noblistki — Wisławy Szymborskiej.

Ten wieczór, przepełniony artystycznymi wzruszeniami i uniesieniami, był kolejnym wydarzeniem poprzez które mogliśmy przypomnieć o trwającym Roku Wisławy Szymborskiej. Poetka była znana ze swej skromności, niechęci do splendoru i wszelkiej celebry — atmosfera spotkania znakomicie korespondowała z jej usposobieniem. Artyści i przybyli goście stworzyli ciepłą, kameralną, a zarazem niepowtarzalną atmosferę w gorlickiej książnicy.

Na panoptikum złożyło się 41 prac. Każda z nich to osobna opowieść, indywidualna interpretacja historii i sytuacji składających się naszą codzienność, tak celnie opisywanych przez noblistkę. Przekonaliśmy się, że „Malarnię” tworzą niezwykle utalentowane osoby. Tak indywidualne w swych pomysłach, i tak zjednoczone we wspólnym procesie tworzenia, który bywa koncepcyjnym i jakże potrzebnym chaosem. Jednak nawet najzdolniejszy uczeń potrzebuje wsparcia mistrza. W „Malarni” są nimi Tomasz Tajak i Aldona Strugała-Piórkowska.

Wśród gratulacji i podziękowań dla autorów wystawy nie zabrakło tych szczególnych — Tomasz Tajak przekazał wyrazy uznania za dążenie do wolności w sztuce oraz spełniania swoich marzeń, które często bywają początkiem artystycznej drogi. Jak przyznał, niezwykle budujący jest fakt, że wiele osób związanych w przeszłości z „Malarnią”, nadal rozwija swoje zainteresowania, a nawet kontynuuje naukę w szkołach artystycznych.

Niespodziankom tego wieczoru nie było końca. Widzowie mogli zobaczyć bezprecedensową etiudę pt. Pogrzeb w wykonaniu Grupy Teatralnej „Radość Tworzenia”, działającej pod auspicjami Gorlickiego Centrum Kultury. Ta 7 minutowa produkcja, tak celnie opowiadająca „o nas i naszych grzeszkach”, powstała spontanicznie, podczas jednego ze spotkań grupy. Pogrzeb został zamieszczony w sieci i jak się okazało, finalnie zajął I miejsce w 7. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Skrzydlaty Teatr”. Jury konkursu doceniło nadzwyczajny profesjonalizm aktorów, pomysł i scenografię. Obecni tego wieczoru w bibliotece aktorzy Grupy „Radość Tworzenia” z dumą, a także nieukrywanym zaskoczeniem i wzruszeniem odebrali gratulacje, a także statuetkę wraz z dyplomem, z rąk Janusza Zięby — dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy artystom „Malarni” i „Radości Tworzenia”. Prosimy o więcej!

Wystawę można zwiedzać do 21 października, w galerii Na Piętrach na I i II piętrze MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1). Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

 

Foto © Gorlickie Centrum Kultury

 

Uczestnicy wernisażu oglądają wystawę Praca przestrzenna prezentująca postać Wisławy Szymborskiej Uczestnicy wernisażu oglądają wystawę Artyści pracowni „Malarnia” rozmawiają Uczestnicy wernisażu oglądają wystawę Uczestnicy wernisażu oglądają wystawę Artyści pracowni „Malarnia” rozmawiają Artyści pracowni „Malarnia” rozmawiają Uczestnicy wernisażu zgromadzenia na Sali Pod Sową Dyrektor MBP w Gorlicach wita gości Dyrektor GCK wita gości Dyrektor GCK Janusz Zięba i opiekun „Malarni” Tomasz Tajak gratulują na scenie artystom Dyrektor GCK Janusz Zięba gratuluje na scenie artystom Artyści „Malarni” na scenie Artyści „Malarni” na scenie Artyści „Malarni” na scenie Artyści „Malarni” wręczają mentorom – Tomaszowi Tajakowi i Aldonie Strugała-Piórkowskiej pamiątkową grafikę Artyści „Malarni” wręczają mentorom – Tomaszowi Tajakowi i Aldonie Strugała-Piórkowskiej pamiątkową grafikę Artyści „Malarni” wręczają mentorom – Tomaszowi Tajakowi i Aldonie Strugała-Piórkowskiej pamiątkową grafikę Tomasz Tajak dziękuje dyrektor MBP w Gorlicach Tomasz Tajak dziękuje dyrektor MBP w Gorlicach Projekcja etiudy „Pogrzeb” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Radość Tworzenia” Dyrektor GCK Janusz Zięba i opiekun Tomasz Tajak gratulują i wręczają nagrodę na scenie aktorom grupy teatralnej Dyrektor GCK Janusz Zięba i opiekun Tomasz Tajak gratulują i wręczają nagrodę na scenie aktorom grupy teatralnej Dyrektor GCK Janusz Zięba i opiekun Tomasz Tajak gratulują i wręczają nagrodę na scenie aktorom grupy teatralnej Uczestnicy wernisażu oglądają wystawę, rozmawiają i częstują się Księga pamiątkowa MBP w Gorlicach

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Tomasz Tajak wraz z artystkami

    Tomasz Tajak wraz z artystkami "Malarni"