Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit — wernisaż wystawy fotografii Barbary Gabryel-Dorrell — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2023

Wydarzenie w ramach gorlickiej edycji 20. Tygodnia Bibliotek.

Finałem gorlickiej edycji 20. Tygodnia Bibliotek był wernisaż wystawy fotografii Barbary Gabryel-Dorrell, gorliczanki, od wielu lat mieszkającej w Londynie. Gorlicka Książnica jest jej szczególnie bliska. Barbara Gabryel-Dorrell jest córką Stanisława Gabryela — wieloletniego kierownika naszej biblioteki i jej patrona. Tym bardziej cieszy fakt, że ekspozycja stała się jednym z wydarzeń w ramach świętowania 75. lat istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, zarejestrowanej 27 lutego 1948 roku pod nazwą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gorlicach.

Autorka wystawy może pochwalić się dużym dorobkiem artystycznym. Jest członkiem najstarszego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie “Ealing & Humpshire House Photograpic Society”. Pasjonuje ją głównie fotografia uliczna. Ten gatunek fotografii ma swoją specyfikę. Jego tematem są przypadkowe, odpowiednio uchwycone momenty życia toczącego się na ulicach. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej.

Ekspozycja „Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit” — to 54 osobliwe kadry, będące efektem fotograficznych wędrówek Artystki, które — jak sama wspominała — są nieodłącznym elementem jej życia. Uczestnicy wernisażu osobiście mogli przekonać się jak ważna w jej życiu pozostaje fotografia — chętnie opowiadała o pasji do tej dziedziny sztuki. Na szlaku jej fotograficznych wędrówek nie brakuje miejsc odwiedzanych regularnie. Za każdym razem jest to znakomita okazja, aby poznać ciekawych ludzi. W przypadku materiału na gorlicką wystawę, były to osoby, dla których książka pozostaje niezłomnym towarzyszem życia. Stąd narodził się pomysł na jej podtytuł — Amor librorum nos unit (miłość do książek nas jednoczy). Ta bibliofilska dewiza jest mieszkańcom Gorlic szczególnie bliska. Od blisko dwóch dekad zdobi fasadę kamienicy, w której mieści się Biblioteka. Miejsca gdzie królują książki, które są bramą do innego świata, dają wytchnienie, bawią, uczą, pocieszają, niejednokrotnie są najlepszym i nieodłącznym druhem.

Niezapomnianą atmosferę wieczoru dopełnił występ zespołów kameralnych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach:

- Kwartetu saksofonowego, w składzie: Nadia Dusza, Emilia Jędrzejowska, Gabriela Kucharska, Adrian Górski;

- Zespołu Ethno Quintet, w składzie: Marcelina Jędrzejowska (skrzypce), Adrian Górski (Saksofon), Mateusz Łaś (akordeon), Adrian Rafa (akordeon), Mateusz Tenerowicz (akordeon).

Zwiedzanie wystawy w towarzystwie Autorki, stało się bezprecedensowym epilogiem wieczoru, w tracie którego goście usłyszeli wiele historii i ciekawostek związanych z warsztatem pracy fotografika. W tym kontekście znamienne są słowa Ernsta Haasa, mistrza fotografii: „Istnieją dwa rodzaje fotografów: tacy, którzy komponują zdjęcia, i tacy, którzy je robią. Pierwsi pracują w pracowniach, dla drugich świat jest pracownią. I dla tych nie istnieje zwyczajność, każda rzecz w ich życiu może być źródłem inspiracji”. I tak oto, zwiedzający mogli na własnej skórze przekonać się, że Barbara Gabryel-Dorrell z pewnością zalicza się do grona tych drugich — świat, któremu przygląda się z niezmienną uważnością, pozostaje dla niej jedynym w swoim rodzaju atelier.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. W sposób szczególny dziękujemy młodym Wirtuozom i Dyrektorowi Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach — Henrykowi Rąpale wraz z Zespołem, za niezwykły koncert, który wprost oczarował naszych gości.

Wystawę „Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit” po prostu trzeba zobaczyć! Potrwa do 30 czerwca. Zapraszamy do galerii Na Piętrach na I i II piętrze MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1) w godzinach pracy biblioteki.

01 dyrektor MBP Gorlice wita gości 02 dyrektor MBP Gorlice zapowiada występ zespołów kameralnych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach 03 dyrektor MBP Gorlice zapowiada występ zespołów kameralnych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach 04 goście wernisażu słuchają zapowiedzi koncertu 05 występ kwartetu saksofonowego ZPSM w Gorlicach 06 występ Zespołu Ethno Quintet ZPSM w Gorlicach 07 występ Zespołu Ethno Quintet ZPSM w Gorlicach 08 goście wernisażu słuchają koncertu 09 Barbara Gabryel-Dorrell opowiada o wystawie 10 Barbara Gabryel-Dorrell opowiada o wystawie 11 Barbara Gabryel-Dorrell otrzymuje kwiaty i podziękowania od dyrektora MBP w Gorlicach 12 Barbara Gabryel-Dorrell podpisuje plakat 13 goście wernisażu zwiedzają wystawę 14 goście wernisażu zdjęcie zbiorowe 15 goście wernisażu zdjęcie zbiorowe 16 goście wernisażu zwiedzają wystawę 17 Autorka oprowadza gości po wystawie 18 Autorka oprowadza gości po wystawie 19 Autorka oprowadza gości po wystawie 20 Goście wpisują się do księgi pamiątkowej 21 Autorka oprowadza gości po wystawie 22 Autorka oprowadza gości po wystawie 23 Autorka oprowadza gości po wystawie 24 zdjęcie zbiorowe przyjaciół i rodziny wraz z Barbarą Gabryel-Dorrell 25 Barbara Gabryel-Dorrell z kwiatami przy swoich pracach

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż wystawy

    Wernisaż wystawy