Kawiarenka literacka „Pod Sową” — spotkanie z… Wisławą Szymborską — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 kwietnia 2023

 

Tegoroczną gorlicką edycję Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" zainaugurowaliśmy spotkaniem upamiętniającym naszą noblistkę, Wisławę Szymborską — w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą jej urodzin. W piątkowy wieczór, zaprosiliśmy gorliczan do klimatycznej Kawiarenki literackiej „pod Sową”, na bezprecedensowe wydarzenie. W blasku świec, przy kawowych, herbacianych i różanych aromatach, wśród licznie przybyłych gości, pojawiła się niezwykła postać. Poetka, noblistka — Wisława Szymborska, bo o niej mowa, dyskretnie usiadła przy kawiarnianym stoliku, by udzielić wywiadu dziennikarce (w tej roli wystąpiła Barbara Ćmiech — redaktorka regionalnego portalu Gorlice24.pl). W postać wybitnej literatki wcieliła się bibliotekarka MBP w Gorlicach — Beata Sajdera, która wykorzystując swoje dotąd ukrywane zdolności aktorskie, ukazała Szymborską taką, jaką była naprawdę.

Znana ze swej skromności, niechętnie dzieliła się informacjami na temat swojego życia. Twierdziła, że wszystko co chciałaby przekazać o sobie innym ludziom jest zawarte w jej poezji. Na naszym literackim spotkaniu nie zabrakło recytacji wierszy poetki w wykonaniu młodzieży z Pracowni Żywego słowa Młodzieżowego Domu Kultury — Hanny Ruwińskiej, Jagody Kiełtyki i Aleksandry Sowiźrał (pod kierunkiem Dominiki Jodłowskiej-Kubali), klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki nad Lipą — Zofii Wlazełko, Izabeli Zubrzyckiej i Aleksandra Szarego oraz bibliotekarek MBP w Gorlicach m.in.: Jolanty Stawiarskiej, Agnieszki Labut-Biel i Barbary Szczepanik.

Bohaterka wieczoru, znana także z nieśpiesznego rytmu i powściągliwości, swą twórczością pragnęła dotrzeć do każdego człowieka — „(…) Staram się, by każdy wiersz był przyjęty przez czytelnika jako jego własny — napisany dla niego. Bo wiersz należy do Ciebie, który to czytasz, i tobie go właśnie dedykuję”(…). Podczas wieczoru był czas na refleksję i zadumę, ale nie zabrakło także żartów, dykteryjek i… dobrej zabawy. Wszak poetka znana była nie tylko ze swej serdeczności, ale także i z ironii i dystansu do siebie i otaczającego ją świata.

Spotkanie z Szymborską uświetniły utalentowane wokalistki z Pracowni muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach — Dobrawa Tomasik i Wiktoria Ziobrowska (pod kierunkiem Agaty Masztafiak), które brawurowo wykonały utwory z repertuaru Z. Wodeckiego, E. Fitzgerald, E. Górniak i Sanah. Celnym podsumowaniem tego wydarzenia były słowa dziennikarki skierowane do publiczności:

„Na bilecie życia Wisławy Szymborskiej widniały dwie daty: 1923 i 2012 r.

Dziś nie ma jej już z nami.

Jednak aura jej poezji unosi się nad czytelnikiem z całą swą pogodą i mądrością.

Niemal jestem pewna, że przymruża teraz do nas zza chmur łobuzerskie oko.

I — jak zwykle — jest zadowolona”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia — dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach, panu Tomaszowi Kubali wraz z Zespołem, Zespołowi portalu Gorlice24.pl, klubowiczom Klubu Czytelniczego Nad Lipą działającego pod auspicjami MBP w Gorlicach, a nade wszystko młodzieży, która tak chętnie zaangażowała się w to wydarzenie — bez Was przygotowanie tak urokliwego wieczoru nie byłoby możliwe.

Relacja z wydarzenia dostępna również na portalu Gorlice24.pl.

Pamiątkowa księga Beata Sajdera jako Wisława Szymborska pozuje w różanej fotobudce Widok na scena, na której są osoby uczestniczące w wydarzeniu Uczennica czyta wiersz Wisławy Szymborskiej Widok z sali na  pierwszym planie widownia dalej aktorzy Zgromadzeni Goście Barbara Ćmiech wpisuje się do pamiątkowej księgi Osoby pozują w różanej fotobudce Beata Sajdera jako Wisława Szymborska oraz Barbara Ćmiech jako dziennikarka przeprowadzająca wywiad Uczennica MDK wykonuje utwór muzyczny  obok na scenie inni aktorzy Widok na cała wypełnioną salę, na pierwszym planie goście, dalej aktorzy Gablota z książkami Wisławy Szymborskiej Widok na gości na pierwszym planie róże

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Bibliotekarka Beata Sajdera pozuje do zdjęcia jako Wisława Szymborska

    Bibliotekarka Beata Sajdera pozuje do zdjęcia jako Wisława Szymborska