Marcowe spotkanie DKK Nad Lipą

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 marca 2023

 

 

„Jeżeli czegoś tutaj nie ma, to znaczy, że mnie nie uwiodło. Ta książka jest nie tylko przewodnikiem, to zapis mojego uczucia do miasta i czeskiej kultury”. To fragment Osobistego przewodnika po Pradze autorstwa Mariusza Szczygła, o którym rozmawialiśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki Nad Lipą. Mariusz Szczygieł — dziennikarz, pisarz, reporter, wykładowca akademicki, laureat Nagrody Literackiej „Nike” i najsłynniejszy polski czechofil. Pradze, jej historii i kulturze, poświęcił wiele reportaży i felietonów: Gottland, Nie ma, Zróbmy sobie raj, Laska nebeska.

Jak dowiadujemy się na stronie www.znienacka.com: „Szczygieł jest mistrzem odkrywania znaczeń w miejscach, obok których moglibyśmy przejść obojętnie. Potrafi sprawić, że zwykła knajpa, skwerek czy mur stają się czymś atrakcyjnym i fascynującym, ponieważ zostały umieszczone w interesującym kontekście historycznym, kulturowym czy artystycznym”. Osobisty przewodnik po Pradze to aż sześćdziesiąt rozdziałów — reportaży, krótkich esejów, opowiadających o wybranych przez autora ulubionych miejscach, zabytkach, architekturze i zaułkach. Odwiedzane miejsca (na końcu znajdziemy mapkę z ich oznaczeniami), zilustrowane za pomocą fotografii Filipa Springera, są tylko pretekstem do opowieści o czeskiej historii, mentalności, interesujących ludziach. Książkę wzbogacają ciekawostki i wspomnienia.

Jaka jest Praga Szczygła? Klubowiczki polecają tę lekturę każdemu, nieważne czy odwiedził już Pragę czy nie. Zdaniem pani Marii widać tu odmalowaną miłość do miasta, a autor opisuje miejsca, o których milczą nawet przewodnicy. Podobnie uważa pani Barbara, która po przeczytaniu książki, postrzegałaby Pragę z innej perspektywy Zwróciła też uwagę na piękną, bogatą polszczyznę, którą posługiwał się autor. Z kolei pani Ania odniosła się do osobistych przeżyć pisarza. Pani Stanisława podzieliła się z nami wrażeniami z wycieczki do stolicy Czech, zaś Pani Elżbieta przytoczyła klika przepisów kulinarnych zawartych w tym nietuzinkowym przewodniku. Klubowiczki wybrały także najciekawsze — ich zdaniem — miejsca opisywane w książce, takie jak: Słup wiedzy, Synagoga Pinkasa, Pomnik rozstania, kamienica Havlów, willa Mullerów czy Galeria Sztuki Futura.

Zapraszam na kolejne spotkanie DKK Nad Lipą, które odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku (czwartek). Tym razem naszą lekturą będzie Doktor Bogumił, autorstwa Ałbeny Grabowskiej.

 

Klubowiczka pokazuje najciekawsze fragmenty lektury Klubowiczka pokazuje najciekawsze fragmenty lektury Klubowa lektura Klubowiczki obecne na spotkaniu Klubowiczki obecne na spotkaniu Dyskutujemy o książce

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Klubowiczki

    Klubowiczki