Festiwalowa sobota

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 października 2022

Przed nami sobotnie wydarzenia, zaczynamy już o godz. 14:00. Trwa 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Zachęcamy także do śledzenia festiwalowych transmisji.

Na początek spotkanie TO CHYBA SIĘ JUŻ KOŃCZY (14:00). Naszym gościem będzie eseista i krytyk literacki MACIEJ JAKUBOWIAK, z którym Paulina Małochleb będzie rozmawiać o książce Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata. To wnikliwe kompendium apokaliptycznej wiedzy i wiwisekcja poetyki katastrofy. Autor wyrusza do źródeł współczesnej wyobraźni, by zbadać naturę ludzkiej potrzeby likwidowania świata.

Kolejne wydarzenie to spotkanie KSZTAŁT WIERSZA (15:30). Darek Foks przeprowadzi rozmowę z poetką NATALIĄ MALEK, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia za tom Karapaks. Wyrazisty styl poetki decyduje o nietypowym kształcie samych wierszy. Są one najeżone znaczeniami, prowokacyjnie kuszą do odczytań lingwistycznych, skrupulatnego rozszyfrowywania zaskakujących połączeń słów i śmiałych metafor.

Następnie zapraszamy na spotkanie NIEUMARŁY (17:00). Gościem Justyny Sobolewskiej będzie pisarz i poeta GRZEGORZ UZDAŃSKI, za powieść Wypiór nominowany do Paszportów „Polityki”. To historia o parze trzydziestolatków, którym sypie się związek, a zarazem opowieść nisamowita. Jedną z głównych ról gra tu przeistoczony w wampira Adam Mickiewicz. Tekst jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem.

Kolejnym wydarzeniem w sobotnim programie będzie spotkanie PRAWDZIWE I FANTASTYCZNE (18:30) z ELŻBIETĄ ŁAPCZYŃSKĄ, z którą Paulina Małochleb będzie rozmawiać o książce Bestiariusz nowohucki, uhonorowanej Nagrodą Conrada oraz nominowanej m.in. do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia. Nowa Huta, lata 50. Tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt. Wykuwa się tu także nowy człowiek — produkt nieudany i popsuty. Ta wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi. Debiutancka powieść Elżbiety Łapczyńskiej odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy.

Dzień zamkniemy spotkaniem MANIFEST (20:00). Justyna Sobolewska w rozmowie z MATEUSZEM PAKUŁĄ o książce Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję. To opowieść o umieraniu — szczera, intymna, groteskowa, brutalna, smutna i okropnie śmieszna. To historia o rodzinie w sytuacji granicznej, o Kościele, instytucjach opiekuńczych i służbie zdrowia, która zawalają sprawę. To w końcu krzyk przeciwko nielegalności eutanazji.

 

8. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 5–9 października 2022 r. Na spotkania zapraszamy do historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (ul. Jagiełły 5, Gorlice). Zachęcamy też do śledzenia festiwalowych transmisji na FACEBOOKU YOUTUBIE

Galeria

  • Powiększ zdjęcie © Mateusz Pakuła, Foto Zuzanna Skolias-Pakuła

    © Mateusz Pakuła, Foto Zuzanna Skolias-Pakuła