„Poznajemy roboty” — Klub Kreatywności w MBP w Gorlicach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 lipca 2021

„Poznajemy roboty” — pod tym hasłem upłynęło nasze czwartkowe, wakacyjne spotkanie dla najmłodszych czytelników biblioteki. Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu Kluby Kreatywności w Bibliotekach.

Kuchenne, sprzątające, przemysłowe — roboty występują niemal w każdej sferze naszego życia. Jednak co roboty mają wspólnego z kodowaniem? W kodowaniu niezwykle ważne są precyzyjne instrukcje, polecenia oraz komendy. Robot nie jest od razu „inteligentny”, potrzeba pracy informatyków, aby zaprogramować jego zachowanie. Czy to trudne zadanie? Takie pytanie można zadać najmłodszym pasjonatom nowych technologii, którzy świetnie bawili się wykorzystując Ozoboty i Photony do nauki kodowania i programowania. Mali mistrzowie kodowania uczyli Photony pokonywać kolejne wyzwania, poruszać się w różnych kierunkach, rozpoznawać kolory i omijać przeszkody, a wykorzystując puzzle, kartki i pisaki, układali skomplikowane trasy dla Ozobotów.Poprzez zabawę aktywnie uczyli się podstaw programowania, rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie.

To dopiero początek przygody z programowaniem. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania, przeprowadzane w ramach projektu Kluby Kreatywności, które odbędą się po wakacjach w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

Roboty zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pn. „Kluby Kreatywności w Bibliotekach — druga edycja”.

Projekt był realizowany w 2020 r. Ze względu na pandemię zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach będą odbywały się w 2021 r.

 

 

prowadzący zajęcia wprowadza dzieci w temat robotów i programowania prezentacja aplikacji do sterowania robotami dzieci wraz z prowadzącym ręcznie sterują robotami photonami dzieci poznają zaawansowane możliwości sterowania wyścig robotów - dzieci sprawdzaja swoje umiejetności obsługi prowadzący pokazuje jak zaprogramować ruch aby robot poruszał się samodzielnie dzieci próbują swoich sił w programowaniu drogi jaką ma pokonać robot układamy droge z puzzli po której będą poruszały się ozoboty pierwsze próby małego robota - jak to on sam tak jedzie? prowadzacy uczy dzieci komend do sterowania robotem zastępujemy puzzle kartką papieru - sami wymyślamy drogę dla robota sprawdzamy naszą pracę uczymy się na błedach i je porpawiamy czy po poprawkach robot poprawnie wykona polecenia?