Non-fiction na 6. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2020

Samo życie — czyli literatura non-fiction na Festiwalu im. Zygmunta Haupta to sześć wyjątkowych spotkań. Wraz z autorkami i autorami będziemy eksplorować kraj i zagranicę, zgłębiać historie prywatne, rozmawiać z roślinami, dopytywać, zaglądać pod podszewkę, wędrować bezdrożami i bocznymi uliczkami.

W środę, 23 września o godz. 17:00, będzie okazja, żeby zapytać AGNIESZKĘ PAJĄCZKOWSKĄ, autorkę książki Wędrowny zakład fotograficzny o fenomen jej projektu, który prowadziła w latach 2012–2016. Autorka — kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych — jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści w ramach Wędrownego Zakładu Fotograficznego. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.

Tego samego dnia o godz. 18:30 Paulina Małochleb rozmawiać będzie także z KALINĄ BŁAŻEJOWSKĄ, której książka Uparte serce. Biografia Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Spróbujemy podczas spotkania poznać inną twarz poetki: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

W czwartek, 24 września za sprawą spotkania z MARIUSZEM SZCZYGŁEM, które rozpocznie się o godz. 15:30, wybierzemy się oczywiście do Czech, a dokładnie do Pragi. Pretekstem będzie najnowsza książka Osobisty przewodnik po Pradze, a po bocznych uliczkach miasta wraz z autorem przechadzać się będzie Justyna Sobolewska.

W sobotę, 26 września o godz. 17:00 będziemy mieli okazję porozmawiać z URSZULĄ ZAJĄCZKOWSKĄ, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii eseistyka za książkę Patyki, badyle, której poświęcone będzie spotkanie. Z poetką, botaniczką, artystką wizualną rozmawiał będzie Wojeciech Bonowicz.

Po spotkaniu z Urszulą Zajączkowską warto zostać dłużej w Gorlickim Centrum Kultury, w którym o 18:30 odbędzie się spotkanie z profesorem RYSZARDEM KOZIOŁKIEM, który wraz z prowadzącym Andrzejem Stasiukiem zastanawiać się będzie: po co czytać klasków? Pretekstem do rozmowy jest książka Wiele tytułów — zbiór esejów o literaturze, kulturze, historii i sztuce.

W ostatni dzień Festiwalu, w niedzielę, 27 września o godz. 15:30 wybierzemy się z PIOTREM MARECKIM śladami jego Polski przydrożnej, czyli relacji z piętnastu letnich dni 2019 roku, spędzonych w drodze. O wrażeniach po przejechaniu 4872 kilometrów przez miasteczka, wioski, przysiółki i bezdroża rozmawiał z autorem będzie Darek Foks.

 

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 23–27 września 2020 roku. W zakładce PROGRAM (http://www.festiwalhaupta.pl/program-2020) można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU (https://www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival) i INSTAGRAMIE (https://www.instagram.com/hauptfestival).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat