„Wnuki Jozuego” — spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 września 2019

Podczas 5. Festiwalu im. Zygmunta Haupta zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim, które odbędzie się 26 września 2019 (czwartek) o godz. 20.00 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zapraszają na spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim, które odbędzie się 26 września 2019 (czwartek) o godz. 20.00  w sali Pod Sową MBP w Gorlicach. Spotkanie poprowadzi Darek Foks.

Po wyjściu z Egiptu, po czterdziestu latach tułaczki na pustyni, kiedy odeszło na tamten świat pokolenie malkontentów i niedowiarków, Pan kazał Mojżeszowi wejść na górę z łańcucha Abarim i pokazał mu kraj, który wybrał dla swojego ludu. Mojżesz był już stary, niedołężny i miał nigdy nie postawić stopy na ziemi Izraela. Ale zanim umarł, poprosił Boga, by wskazał jego następcę, który wprowadzi naród wybrany do Ziemi Obiecanej. „Weź Jozuego, syna Nuna” — odpowiedział mu Pan. Na Zachodnim Brzegu biblijne opowieści sprzed tysięcy lat znaczą tyle samo, co doniesienia prasowe, są równie realne i aktualne. Dla coraz liczniejszych żydowskich osadników słowa Księgi są podstawą roszczeń do tej ziemi. Ale co począć z arabskimi sąsiadami? Uwikłani w historię Izraelczycy i Palestyńczycy tkwią w pułapce nienawiści, od której nie ma ucieczki. Paweł Smoleński po raz kolejny imponuje bezstronnością i wnikliwością spostrzeżeń. Patrzy, słucha, zadaje pytania i próbuje opisać świat wymykający się łatwym ocenom.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Afisz

    Afisz