„Wojenna witryna” — nowy projekt MBP w Gorlicach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 września 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach otrzymała dotację z programu „Koalicje dla Niepodległej” na realizację projektu „Wojenna witryna”.

W 100. rocznicę Pierwszej Wystawy Pamiątek Wojennych chcemy przypomnieć tragiczne losy miasta i jego odbudowę oraz przywołać pamięć o tych, którzy już 4 lata po bitwie, praktycznie w ruinach, zorganizowali pokaz pamiątek po działaniach wojennych, które przyniosły Gorlicom i Polsce wolność.

Staraniem gorlickich społeczników w 1919 r. zorganizowano w Starostwie Powiatowym Pierwszą Wystawę Pamiątek Wojennych z bitwy gorlickiej, która miała swoją drugą odsłonę 20 lat później. Teraz przyszedł czas na trzecią, jubileuszową wystawę — dokładnie w stulecie pierwszej. Wspólnie z gorliczanami zorganizujemy wystawę pamiątek z bitwy gorlickiej (poprzedzoną społeczną zbiórką pamiątek), której będzie towarzyszył katalog, zaprosimy na prelekcję, przeprowadzimy spacer historyczny łączący pokolenia oraz przygotujemy bibliografię dotyczącą bitwy gorlickiej.

Pomysłodawcą i organizatorem Pierwszej Wystawy Pamiątek Wojennych był Komitet Urządzenia Wystawy Pamiątek Wojennych, do którego należeli zasłużeni dla miasta działacze: burmistrz ks. Bronisław Świeykowski, starosta Aleksander Strzelbicki, dyrektor magistratu Konstanty Laskowski, architekt Józef Barut, kolekcjoner Jan Benisz oraz inni zasłużeni dla Gorlic społecznicy.

Projekt „Wojenna witryna” będzie realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Gorlicach od września do listopada 2019 r. Partnerami projektu są: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach i Stowarzyszenie Historyczne Bitwa pod Gorlicami 1915.

logo

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 
w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Logo projektu

    Logo projektu