Otwarcie wystawy „Ludzie od Schmitzlera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatyna” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 maja 2019

 

Otwarcie wystawy „Ludzie od Schmitzlera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatyna”, które odbyło się 8 maja 2019 roku, zainaugurowało w naszej bibliotece XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Wystawa, którą mamy przyjemność u siebie gościć jest opowieścią o różnych aspektach życia w barwnej, wielokulturowej społeczności niewielkiego miasteczka Śniatyn położonego na granicy dawnej Galicji Wschodniej i Bukowiny.

Unikatowe fotografie z albumów rodzinnych ukazują m.in. ludzi i ich życie, jakie prowadzili w przedwojennym miasteczku, relacje sąsiedzkie czy różnorakie sposoby spędzania czasu wolnego. Większość z nich to zdjęcia autorstwa Ignacego Schmitzlera — fotografa, do którego atelier przychodzili wszyscy, niezależnie od narodowości czy pozycji społecznej. To on prowadzi oglądających przez kilka ulic przedwojennego Śniatyna, przy których mieszkali i spotykali się bohaterowie wystawy. Dziś mieszkańcy przedwojennego Śniatyna i ich potomkowie — Polacy, Ukraińcy, Ormianie, Żydzi — są rozsiani po całym świecie, jednak nadal żywe są w ich pamięci obrazy rodzinnego miasteczka.

Wystawa została zorganizowana w ramach III edycji projektu Mobilna Przestrzeń Kultury we współpracy z Instytutem Historii PAN w Warszawie, Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie oraz Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach do 31 maja 2019 roku. Serdecznie zapraszamy.