Gorlicki kalendarz historyczny do samodzielnego wydruku

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 listopada 2018

Zapraszamy do pobierania i drukowania gorlickiego kalendarza historycznego na 2019 rok!

Prezentowany kalendarz powstał w ramach projektu „Gorlickie dialogi” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Gabryela w Gorlicach w 2018 roku. „Gorlickie dialogi” to kampania społeczna, która pozwoliła ukazać historię miasta i regionu z perspektywy pojedynczych osób biorących niejednokrotnie udział w wydarzeniach opisywanych na kartach książek.

Zdjęcia ilustrujące karty kalendarza historycznego zostały przekazane przez świadków lokalnej historii i opatrzone cytatami ukazującymi subiektywny charakter minionych wydarzeń oraz podkreślającymi uchwycony przed laty moment. Na odwrocie każdej karty znajduje się kalendarium miesięczne zawierające ważne dla ziemi gorlickiej wydarzenia, w którym odnajdziecie Państwo zarówno echa wielkiej historii, jak i migawki ze świata kultury, nauki, sportu i życia społecznego. Daty dzienne wyszczególnione w kalendarzu oznaczają początek przypisanych do nich wydarzeń.

Celem stworzenia takiego kalendarium nie było opracowanie kompletnego i zwartego kompendium wiedzy o historii regionalnej. Pragniemy, aby wszyscy korzystający z naszego kalendarza sami wpisali do niego istotne dla siebie daty i spojrzeli na historię przez pryzmat lokalnych społeczności zamieszkujących dane regiony, miasta, wsie, a nawet poszczególne dzielnice czy ulice.

Projekt kalendarza został przygotowany w taki sposób, aby każdy, korzystając jedynie z domowej drukarki i spinacza biurowego lub pinezki, mógł sam przygotować swój egzemplarz. Zachęcamy Państwa do drukowania i uzupełniania gorlickiego kalendarza historycznego.

Zapisy wywiadów historycznych przeprowadzanych z mieszkańcami ziemi gorlickiej znajdziecie Państwo na www.mbp.gorlice.pl. To wspaniała lekcja lokalnej historii, która pozwala spojrzeć na nią w nowy, nieoczywisty sposób i do uczestnictwa w której serdecznie zapraszamy.

okładka albumu

Gorlicki kalendarz historyczny do pobrania i samodzielnego wydruku (PDF)

logo logo logo logo
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
Udostępniono na licencji Creative Commons — uznanie autorstwa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Kalendarz

    Kalendarz