Książki miesiąca — sierpień 2018

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 lipca 2018

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Nela na wyspie rajskich ptaków / Nela mała Reporterka ; National Geographic. Warszawa : Burda Publishing Polska, copyright 2018.— 199 stron : ilustracje, fotografie, mapy ; 23 cm.

Nela Mała Reporterka to autorka dziecięcych książek podróżniczych oraz programów telewizyjnych, która dzisiaj ma już 12 lat. Podróżować po świecie i nagrywać filmy wraz z rodzicami zaczęła w wieku 5 lat. Jej pierwsza książka ukazała się w 2014 roku, gdy miała zaledwie 8 lat. Od tego roku Nela występuje także w programach telewizyjnych emitowanych przez stację TVP ABC.

Autorka zabiera czytelników na odkrywanie pewnego odległego lądu, a dokładnie na wyspę, która znajduje się na końcu świata — tam, gdzie z jednej strony zaczyna się, a z drugiej kończy Ocean Spokojny. Jest to Papua-Nowa Gwinea. Bohaterka podczas swej ekspedycji badawczej spotyka ciekawe zwierzęta, m.in. kangury nadrzewne, zwane drzewiakami rudymi, które żyją na drzewach, olbrzymie motyle czy przepiękne rajskie ptaki, których śpiew słychać z serca dżungli. Wielkie wrażenie na podróżniczce zrobiła papuaska rafa, która jest jedną z najlepiej zachowanych raf na świecie! A co dokładniej tam zobaczyła…? Dowiecie się, sięgając po tę wakacyjną książkę.

poleca Małgorzata Kliś


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Siedem sióstr / Lucinda Riley. Wydanie 1. — Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2017. — 540, [3] s. ; 21 cm.

Pierwsza część cyklu o adoptowanych siostrach próbujących dowiedzieć się czegoś o swoim pochodzeniu rozpoczyna się jak historia z bajki. Tajemniczy i niesamowicie bogaty mężczyzna postanawia adoptować siedem dziewczynek i wychować w swoim zamku w Szwajcarii. Lata później, gdy dziewczęta są już dorosłe, ich przybrany ojciec umiera, pozostawiając wskazówki dotyczące ich pochodzenia. Jedna z nich — Maja — by odnaleźć swoją rodzinę, wyrusza do Brazylii, gdzie poznaje wzruszającą historię swojej prababki. Akcja Siedmiu sióstr rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: współcześnie oraz w latach 20. XX w., gdy w Rio de Janeiro rozpoczęła się budowa statuy Chrystusa Zbawiciela. Powieść Lucindy Riley jest dobrym przykładem literatury kobiecej, w której fakty historyczne w niebanalny sposób przeplatają się z fikcją literacką.

poleca Agnieszka Parzych


Czytelnia Główna

Okładka książki

Chrześcijaństwo w religijności ludowej : 1050 lat po Chrzcie Polski / redakcja Zdzisław Kupisiński ; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Teologii. Lublin : Wydawnictwo KUL, 2017. — 262 strony : fotografie ; 24 cm.

Chrzest Polski w 966 r. przyłączył nasz kraj do zachodniego kręgu europejskiej kultury i chrześcijańskiej cywilizacji. W efekcie wiele dawnych, pogańskich zwyczajów i obrzędów zostało schrystianizowanych lub nadano im nowe znaczenie — zgodne z nową religią. Z publikacji tej dowiemy się, w jaki sposób religia chrześcijańska łączyła się z rodzimą kulturą, jak była przyjmowana i jak objawiała się w życiu mieszkańców Polski. Znajdziemy tu odpowiedzi na wiele pytań, m.in. jak przez wieki nauka Kościoła była pojmowana i wcielana w życiu codziennym naszych przodków i jakie ślady tej religijności pozostały w kulturze ludowej. Autorami artykułów zamieszczonych w niniejszej monografii są cenieni teologowie, folkloryści, etnografowie, etnolodzy, religioznawcy, antropologowie religii, etnolingwiści, językoznawcy, slawiści oraz kulturoznawcy.

poleca Tomasz Hryc


Filia Magdalena

Okładka książki

Zsokowani. 100 przepisów na soki, smoothies i zielone koktajle / Eric Helms [oraz] Amely Greeven ; wprowadzenie Salma Hayek ; [przełożył Maciej Lorenc]. Wydanie 2. — Białystok : Wydawnictwo Vivante — Illuminatio Łukasz Kierus, 2015. — 237, [3] strony : ilustracje ; 24 cm.

Książka obfituje w praktyczne wskazówki dotyczące przygotowywania ultralekkich napojów owocowo-warzywnych. Zsokowani to nie tylko porady dotyczące najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu, lecz także praktyczne wskazówki, którymi dzielą się znani aktorzy, m.in. Salma Hayek, Blake Lively czy Michelle Williams. Dzięki przepisom zamieszczonym w książce można się zanurzyć w symfonii nieopisanych smaków, odżywić ciało, dostarczyć sobie energii na cały dzień i… zapomnieć o espresso! Opisany program picia soków opiera się na trzyfazowej formule, która łącznie trwa ok. dziewięciu tygodni. Piękno, zdrowie i radość w jednym!

poleca Bożena Dykla