Warsztaty dziennikarskie dla uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 czerwca 2018

Kim jest dziennikarz? Jakie ma obowiązki? Czym jest informacja i jak jest zbudowana? Co odróżnia news od plotki? W jaki sposób krytycznie i świadomie odbierać przekaz medialny? Takie tematy podjęliśmy na zajęciach dziennikarskich zorganizowanych dla uczniów klasy siódmej z MZS nr 6 w Gorlicach. Tajniki pracy dziennikarza odkrywała przez uczestnikami zajęć pani Magdalena Siemion — dziennikarka, przez kilka lat związana z TVP Kraków, obecnie pracująca w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Skąd młodzież czerpie informacje? Głównie z Internetu, telewizji, czasem radia. Ile z tego natłoku wiadomości trafia do odbiorcy? Okazuje się, że jedynie 10%. Dlatego dobry reporter musi nie tylko zebrać najistotniejsze informacje, lecz także je przetworzyć, dokonać selekcji i weryfikacji. W dobie Internetu dziennikarzem może być każdy z nas, trzeba jednak pamiętać o odpowiedzialności za słowo. Jakie są cechy i umiejętności dobrego dziennikarza? Co jest celem jego pracy? Uczniowie, pracując w grupach, podawali ich zdaniem te najważniejsze przymioty, m.in.: zaangażowany, obiektywny, uczciwy, rzetelny, otwarty, elokwentny, znający języki, dociekliwy czy wiarygodny.

Młodzi adepci dziennikarstwa poznali budowę gazety i charakterystyczne słownictwo opisujące jej poszczególne elementy: kolumna, winieta, czołówka, rozkładówka, belka, stopka redakcyjna, news, lead czy deadline. Pisząc newsa, warto pamiętać o kilku pytaniach: kto?, co?, gdzie?, kiedy?, jak?, dlaczego?. Uczniowie spróbowali swoich sił w tej krótkiej formie, a efektem były interesujące artykuły podejmujące różne tematy. A czy łatwo jest założyć własną gazetę? Okazuje się, że tak, zwłaszcza gdy mamy do tego odpowiednie narzędzia, takie jak na przykład www.mam.media.pl, czyli młodzieżowa akcja multimedialna, dzięki której można stworzyć redakcję i wydawać qmama — multimedialną e-gazetę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

	informacja — ważna sprawa dla dziennikarza		prelekcja o mediach 		plakat promujący warsztaty 		młodzież uczestnicząca w warsztatach dziennikarskich 		praca w grupach 		praca w grupach 		praca w grupach 		praca w grupach 		uczniowie przedstawiają jej efekty 		uczniowie przedstawiają jej efekty 		jakie informacje znajdują się w prasie		jakie informacje znajdują się w prasie		 budowa gazety 		 budowa gazety 		prowadząca pokazuje narzędzie do tworzenia własnej gazety		prowadząca pokazuje narzędzie do tworzenia własnej gazety		prowadząca pokazuje narzędzie do tworzenia własnej gazety