„Magiczny papel amate” — relacja z warsztatów edukacyjnych dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 czerwca 2018

Ponad dziewięć tysięcy kilometrów. Taki dystans musimy pokonać, by ujrzeć Meksyk. O tym różnorodnym i interesującym kraju rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu zrealizowanym w ramach projektu „Z książką mi po drodze”. Na warsztaty edukacyjne zatytułowane „Magiczny papel amate” zaprosiliśmy klasę pierwszą z MZS nr 4 w Gorlicach.

Prowadząca warsztaty — pani Agnieszka Dziarmaga-Czajkowska z Fundacji Edukacji Międzykulturowej — zabrała uczniów w fascynującą podróż do Meksyku. Młodzi czytelnicy poznali legendę Azteków mówiącą o powstaniu państwa meksykańskiego, która znalazła swoje miejsce w godle tego kraju przedstawiającym orła siedzącego na kaktusie (kwitnącej opuncji) i pożerającego węża (grzechotnika).

Jak wyglądają mieszkańcy Meksyku? Uczniowie mieli za zadanie ułożyć puzzle ich przedstawiające. Pani Agnieszka opowiadała także o ich charakterystycznych, kolorowych strojach (sama także była ubrana w taki sposób), o tym, jak lubią spędzać czas, jakiego języka używają oraz jakie są ich ulubione przysmaki. Co jedzą Meksykanie? Uczniowie mieli za zadanie dopasować roślinę i potrawę, z której się ją wykonuje. A tych roślin jest mnóstwo, bowiem okazuje się, że właśnie z Meksyku pochodzą papryka jalapeño, pomidory, fasola, dynia, awokado, wanilia, kukurydza czy kakao. Rozmawialiśmy o meksykańskiej kuchni (pikantnej, bowiem nawet kakao pije się z domieszką papryki), charakterystycznych sosach oraz tortillach (które je się zamiast kanapek).

Warsztaty były okazją do nauczenia się hiszpańskich powitań i pożegnań. Uczestnicy poznali także meksykańskie obrazy — tzw. papel amate przedstawiające scenki z życia. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczne inspirowane sztuką Meksyku, czyli tradycyjne kapelusze — sombrera.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

	przedstawienie prowadzącej warsztaty o Meksyku 		prowadząca opowiada o Meksyku 		prowadząca opowiada o Meksyku 		uczniowie układają puzzle przedstawiające mieszkańców Meksyku 		uczniowie układają puzzle przedstawiające mieszkańców Meksyku 		godło Meksyku 		zadanie do wykonania — połączyć warzywo z potrawą z niego wykonaną 		prowadząca opowiada o kakaowcu 		prowadząca pokazuje papel amate 		uczniowie kolorują tradycyjne kapelusze – sombrera		uczniowie kolorują tradycyjne kapelusze – sombrera		uczniowie kolorują tradycyjne kapelusze – sombrera		efekty pracy