Książki miesiąca — maj 2018

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 kwietnia 2018

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Bishop Sylvia
Panna Jones i Książkowe Emporium / Sylvia Bishop ; zilustrował Ashley King ; przełożył Patryk Gołebiowski. Warszawa : Zielona Sowa, 2018. — 233, [1] strona : ilustracje ; 21 cm.

„Znajdę zostawiono w księgarni, kiedy miała pięć lat. Jej rodzice wyszli bez niej — tak po prostu. Odnalazł ją Michael Jones, który miał wtedy dziesięć lat, i sumiennie schował ją do szafy na rzeczy znalezione”. Od tamtej pory chłopiec i jego mama Netty stali się nową rodziną Znajdy. Historię tej niezwykłej, księgarskiej rodziny poznajemy, gdy dziewczynka ma jedenaście lat. Znajda Jones jest bardzo inteligentną, rozsądną osobą, świetnie sobie radzi w codziennej pracy w księgarni, uwielbia książki, ale ma pewien sekret… Nie potrafi czytać! Pewnego dnia w gazecie pojawia się ogłoszenie o wielkiej loterii, w której można wygrać największą i najbardziej niesamowitą księgarnię na całym świecie — Książkowe Emporium Montgomery’ego! Szczęśliwym trafem Jonesowie zostają właścicielami tego niezwykłego miejsca. Ich radość nie trwa jednak długo, bowiem do Książkowego Emporium przybywa Eliot Różowy i oznajmia, że właściciele księgarni są mu dłużni czterdzieści trzy miliony funtów. Czy to prawda, czy wielkie oszustwo? Jakie sekrety kryją bohaterowie tej powieści? Komu się uda rozwiązać zagadkę kryminalną dotyczącą napisanej odręcznie przez samego Szekspira sztuki? Niewątpliwym atutem książki Sylvii Bishop jest wciągająca i dynamiczna akcja, prosty język, a także oryginalni bohaterowie. Wszystko to sprawia, że powieść czyta się jednym tchem. Polecam dzieciom w wieku 8–12 lat.

 

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Łazarewicz Cezary
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej / Cezary Łazarewicz. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2018. — 236, [4] strony : faksymilia, fotografie, portrety, plany ; 22 cm.

Grudniowa noc 1931 roku, Brzuchowice. W willi architekta Zaremby zostaje zamordowana jego siedemnastoletnia córka Lusia. Oskarżoną o ten brutalny czyn zostaje Rita Gorgonowa — guwernantka, a jednocześnie kochanka pana domu. Sprawą Gorgonowej żyje w tamtym czasie cała opinia publiczna, a dziennikarze na własną rękę poszukują świadków i badają okoliczności tragicznej nocy. Żadne inne wydarzenie nie budzi tylu skrajnych emocji. W toku śledztwa mnożą się wątpliwości, czy młoda kobieta, matka, była zdolna do tak ohydnego czynu? Powstają pytania, na które do dziś nie znamy odpowiedzi…

Do tamtych wydarzeń powraca Cezary Łazarewicz w reportażu Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej i — jak sam tytuł wskazuje — wykonuje „koronkową robotę”. Autor wnikliwie rekonstruuje wydarzenia, analizuje zachowane z tamtego okresu akta sądowe, a także publikacje prasowe i naukowe. Dociera także do żyjących córek Gorgonowej — jedna z nich po latach podjęła walkę o uniewinnienie matki. Cezary Łazarewicz znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki — ustalić, czy Gorgonowa była winna oraz co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

poleca Agnieszka Labut-Biel


Czytelnia Główna

Okładka książki

Mamy tylko jedną ziemię : działalność Ligi Ochrony Przyrody w powiecie gorlickim / redakcja: Grażyna Kurzawa, Maria Puścizna-Syc, Marcin Janik. Gorlice : Wydawnictwo Promo ; na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gorlicach, 2017. — 144 strony : fotografie ; 24 cm.

Jubileusz 90-lecia Ligi Ochrony Przyrody w Polsce stał się okazją do opublikowania monografii na temat działalności LOP w powiecie gorlickim. Publikacja została opracowana przez Powiatowy Zarząd LOP w Gorlicach oraz opiekunów szkolnych kół LOP działających na terenie powiatu gorlickiego przy udziale pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gorlicach. W książce znajdziemy opis form ochrony przyrody na terenie naszego powiatu, szczegółowe informacje na temat historii i działalność Ligi Ochrony Przyrody oraz jej szkolnych kół na ziemi gorlickiej, a także noty biograficzne i wspomnienia działaczy LOP.

poleca Tomasz Hryc


Filia Magdalena

Okładka książki

Frączyk Izabella
Za stare grzechy / Izabella Frączyk. Warszawa : Prószyński Media, 2018. — 399, [1] strona ; 20 cm.

Za stare grzechy to pierwszy tom nowego cyklu autorstwa Izabelli Frączyk. Śnieżna Grań jest rodzinnym biznesem — wyciągi narciarskie, pensjonat, restauracje, wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarska. Po śmierci ojca i męża stery przejmuje najstarszy syn Edek, który ma duże plany co do rozwoju firmy. Jednak nad wszystkim czuwają jednocześnie i matka, i siostra Lola, które do jego planów podchodzą z rezerwą. Czy Lola znajdzie miłość i stworzy szczęśliwy dom? Czy Edek się ustatkuje i przestanie żyć wyłącznie pracą? Czy obecna głowa rodziny — Amelia — po śmierci męża również ma szansę na szczęście? Niebawem Izabella Frączyk zabierze nas ponownie w Tatry, kontynuując tę opowieść w drugim tomie Śnieżnej Grani.

poleca Bożena Dykla