Światowy Dzień Książki — relacja z zajęć w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymbarku

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 kwietnia 2018

zytanie dobrej książki jest jak podróż pełna przygód” — warto o tym pamiętać nie tylko 23 kwietnia, kiedy to przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tematyką ostatniego spotkania czytelniczego organizowanego przez naszą bibliotekę była m.in. historia książki (od tabliczki glinianej do e-booka) oraz literatura odpowiednia dla uczestników warsztatów. A były to zajęcia nietypowe, ponieważ tym razem to ja odwiedziłam grupę młodszą i starszą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szymbarku.

Książki skrywają w sobie odrobinę tajemnicy, przygody i magii, pozwalają nam na zatrzymanie się, przeniesienie do zupełnie innego świata. Młodzi uczestnicy książkowych warsztatów przekonali się, że „nie liczy się forma, nie liczy się medium, liczy się opowieść i treść”. Mogli też obejrzeć przywiezione przeze mnie różnorodne książkowe pozycje (audiobooki, sensoryczne, z odgłosami, z szablonami, trójwymiarowe, interaktywne, a nawet pachnące). Magiczna skrzynka Kamishibai zabrała dzieci w niezwykłą podróż do krainy teatru i ilustracji. Nie tylko wysłuchały i obejrzały Rower Walentynki, autorstwa Christiana Ferrari, lecz także, licząc do dziewięciu, układały w odpowiedniej kolejności zwierzątka, które Walentynka zabrała na swój rower. A co książka ma wspólnego z tabletem? Jak się okazuje wiele, a wszystko to dzięki multimedialnym książkom, takim jak np. bajka–aplikacja pt. Miś Zdrówko, którą uczestnicy zajęć mieli okazję poznać.

Gdy na Ziemi pojawił się człowiek, zrodziła się potrzeba przekazywania informacji. Oczywiście nie istniała jeszcze książka w dzisiejszej postaci. Jej wygląd zmieniał się w ciągu wieków, a przyczyniały się do tego kolejne wynalazki. Skąd pochodzi najstarsza książka? Jak wyglądała w różnych momentach historii i w różnych kulturach? Jak powstała ta współczesna? Jak się przedstawia droga, którą musi przebyć rękopis zanim stanie się książką, trafi na półkę i będzie można go przeczytać? Odpowiedzią na te i wiele innych pytań była prezentacja multimedialna Od tabliczki glinianej do e-booka. Wspólnie z młodzieżą odbyliśmy podróż do czasów poprzedzających wynalezienie druku. Prześledziliśmy różne formy pisma, w tym hieroglify, kipu oraz babilońskie pismo klinowe. Była też krzyżówka i książkowe ciekawostki.

	304— przywitanie uczestników warsztatów — uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szymbarku		305 — przywitanie uczestników warsztatów — uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szymbarku		308 — zagadka, co to jest?		310 — wystawa z okazji Dnia Książki		314 — prelekcja o książce 		318 — książkowe zabawy		323 — wyprawa do świata książek (z nieodzownym tunelem Klanza)		325 — wyprawa do świata książek (z nieodzownym tunelem Klanza)		335 — czytanie opowieści Rower Walentynki 		344 — zabawa z chustą animacyjną		345 — zabawa z chustą animacyjną 		353 — grupa starsza 		356 — droga książki od pisarza do czytelnika