Relacja z majowego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2019

Podczas majowego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowałyśmy na temat powieści Anny Dziewit-Meller pt. Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Klubowiczki jednogłośnie przyznały, że jest to idealna lektura dla nastolatek. Zawiera siedemnaście inspirujących, ciekawych historii kobiet, m.in. o Jadwidze Andegaweńskiej, Annie Henryce Pustowójtównie, Izabeli Czartoryskiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Zofii Stryjeńskiej, Krystynie Skarbek, Irenie Sendlerowej, Stefanii Wilczyńskiej, które nie znały słowa „niemożliwe”.

„Odważne i mądre dziewczyny — takie jak ty albo twoje koleżanki! — mają swoje miejsce w historii. Niektóre z nas były królowymi, inne walczyły na wojnach, pisały książki, malowały obrazy, były naukowcami i w ogóle wszędzie było nas pełno”. W tej publikacji nie ma żadnych dat i nudnych opisów historycznych. Są za to zwięzłe, pełne anegdot opowiadania o niezwykłych kobietach i czasach, w których żyły. Dodatkowym atutem tej książki jest zamieszczony przy każdym rozdziale słowniczek, zawierający krótkie biografie i wyjaśniania trudniejszych wyrazów. Na uwagę zasługują również piękne, czarno-białe ilustracje Joanny Rusinek. Zachęcamy do lektury tej książki.

Serdecznie zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie MDKK, które odbędzie się 13 czerwca 2019 o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Naszą lekturą będzie książka Jodi Picoult pt. Z innej bajki. „Urzekająca powieść. Język tchnie autentyzmem, a humor idzie ramię w ramię z pytaniami o samotność i nadzieję. Staroświeckie ilustracje dodają całości niepowtarzalnego uroku. Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle zachwyci czytelnika bez względu na wiek, a jej krzepiące przesłanie i optymistyczne zakończenie sprawią, że zechce polecić ją każdemu — i jeszcze nieraz po nią sięgnąć”.