Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Archiwum wiadomości 2011


Świąteczno-noworoczna zmiana godzin pracy Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach (gmach główny oraz wszystkie filie)
w okresie świąteczno-noworocznym pracuje następująco:

22 grudnia, czwartek — NIECZYNNE, z wyjątkiem Czytelni Komputerowej i Prasy Bieżącej w gmachu głównym oraz Filii "Magdalena" i "Zawodzie" , czynnych wg stałego harmonogramu
23 grudnia, piątek — NIECZYNNE
24 grudnia (Wigilia), sobota — NIECZYNNE
25 grudnia (Boże Narodzenie), niedziela — NIECZYNNE
26 grudnia (drugi dzień Świąt), poniedziałek — NIECZYNNE
27 grudnia, wtorek — wg stałego harmonogramu
28 grudnia, środa — wg stałego harmonogramu
29 grudnia, czwartek — wg stałego harmonogramu
30 grudnia, piątek — wg stałego harmonogramu
31 grudnia (Sylwester), sobota — NIECZYNNE
1 stycznia (Nowy Rok), niedziela — NIECZYNNE
2 stycznia, poniedziałek — wg stałego harmonogramu
6 stycznia, (Trzech Króli), piątek — NIECZYNNE
7 stycznia, sobota — NIECZYNNE


30 grudnia — rozstrzygnięcie konkursu "Adwentowe Zagadki"

Trzecia edycja "Adwentowych zagadek" dobiegła końca. Przez cały grudzień dzieci i młodzież zmagali się z niełatwymi zadaniami. W konkursie wzięło udział 20 czytelników. Każdy za uczestnictwo w konkursie otrzymał upominek, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. W tym roku najmłodszym czytelnikom z pewnością przydała się wiedza dotycząca m.in. bajek, baśni, wierszy. W starszych grupach wiekowych — jeśli ktoś zna przysłowia, nie ma problemów z ortografią, zna podstawowe znaki drogowe — mógł liczyć na dobre wyniki w konkursie. Bardzo przydatna w każdej grupie była spostrzegawczość, łatwość w zapamiętywaniu obrazków, znajomość autorów i tytułów książek. Rozdanie dyplomów i nagród nastąpiło 30 grudnia. Prawie wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili, a przy tym dobrze się bawili. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Fotografie:  © MBP Gorlice





15 grudnia — Zimowe inspiracje w filii na Zawodziu

Zbliża się czas Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas prezentów. W tym roku wręczymy naszym bliskim własnoręcznie dekorowane i pięknie zapakowane świąteczne pierniki. Z okazji świąt w bibliotece pojawiła się też nowa wystawa prac dzieci pt. Zimowe inspiracje...

Fotografie:  © MBP Gorlice



12 grudnia — W bibliotece na Zawodziu czekamy na święta

W tym przedświątecznym okresie na "Drzewku dobrej książki" zawisł kolorowy łańcuch śnieżynek, bombek oraz choinek z kolejnymi tytułami ciekawych oraz wartych polecenia książek.

Fotografie:  © MBP Gorlice



SZLACHETNA PACZKA'2011 W GORLICACH — podsumowanie

Drodzy Darczyńcy!
Dokonaliśmy razem niebywałej rzeczy. Dzięki Waszej hojności zdołaliśmy wyposażyć nie jedną, ale dwie Paczki, wspomóc tworzenie pięciu innych i przekazać darowiznę finansową Stowarzyszeniu "Wiosna" — inicjatorowi akcji SZLACHETNA PACZKA! Wybrane przez nas dwie Rodziny — Maria i Krystian z powiatu gorlickiego oraz Małgosia, Zbyszek, Ania i Krystian z powiatu jasielskiego — otrzymały swoje Paczki. Od wolontariuszy wiemy, że było zaskoczenie i niedowierzanie, była radość, były łzy. Wszystkie te emocje, które uruchamia SZLACHETNA PACZKA.

Tak wyglądała nasza pomoc w liczbach:
  • Znaleźliśmy ponad 90 darczyńców, wpłaty napłynęły nawet z Londynu i Hamburga;
  • Zebraliśmy 7500,87 zł w gotówce, z czego 1611,50 od gorliczan (21,48%);
  • Od firm otrzymaliśmy rabaty przy zakupach na kwotę 741,13 zł;
  • Darowizny rzeczowe wyniosły 195 zł;
  • Czyli łącznie uzyskaliśmy 8437 zł.
A teraz wydatki:
  • Paczka dla Rodziny z powiatu gorlickiego kosztowała 2487,53 zł;
  • Paczka dla Rodziny z powiatu jasielskiego kosztowała 3088,31 zł;
Obie Paczki zostały wyposażone zgodnie z listą zgłoszonych potrzeb w stu procentach, artykuły żywnościowe i chemiczne kupiliśmy z znacznych ilościach, każda zawierała też niespodzianki, czyli artykuły, które nie znalazły się na liście potrzeb podstawowych, ale zostały kupione po konsultacjach z wolontariuszami i dzięki ich podpowiedziom. Rzeczywista wartość Paczek, szczególnie Paczki "gorlickiej", była wyższa, jednak dzięki życzliwości sprzedawców otrzymaliśmy naprawdę duże rabaty (np. na lodówkę i lampę);
  • Na zasilenie innych pięciu SZLACHETNYCH PACZEK przekazaliśmy w gotówce i zakupionych artykułach 935,16 zł;
  • Koszty administracyjne wyniosły 369,92 zł;
  • Darowizna na rzecz Stowarzyszenia "Wiosna" wyniosła 619,95 zł
I tym sposobem rozliczyliśmy się z zebranej gotówki co do grosza :-)
Dziękuję, dziękuję, dziękuję!
Magda Miller z zespołem bibliotekarzy MBP w Gorlicach


SZLACHETNA PACZKA'2011 W GORLICACH

Drodzy Czytelnicy, nasi sprawdzeni Przyjaciele!
Znacie ogólnopolską akcję świątecznej pomocy SZLACHETNA PACZKA? To mądra i konkretna pomoc dla naprawdę bardzo potrzebujących. W tym roku po raz pierwszy akcja dotarła do Gorlic i powiatu gorlickiego, wolontariusze wytypowali kilkanaście rodzin, które na co dzień borykają się z ubóstwem, chorobami, niepełnosprawnością.
Niezbędna jest pomoc Dobroczyńców, czyli Was, Drodzy Państwo, osób, które wesprą SZLACHETNĄ PACZKĘ finansowo. My, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej już wybraliśmy rodzinę, której pomagamy. Dołączcie do nas i pomóżcie nam wyposażyć paczkę. Już dziś przyjdźcie, zadzwońcie, napiszcie mejl — dostaniecie listę bardzo konkretnych potrzeb naszej rodziny. Możecie też przekazać pieniądze i zlecić nam zakup potrzebnych artykułów.
Czasu jest niewiele, 10 grudnia gotowe paczki powędrują do adresatów w całym powiecie. Wierzymy w waszą hojność!
Razem zmieniajmy świat na lepsze!


Fotografie:  © Grzegorz Rybczyk


MBP Gorlice szlachetna paczka fundraising.org.pl


30 listopada — warsztaty pod hasłem "Między nami Indianami" w ramach projektu Świat... na wyciągnięcie ręki

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

Październik — listopad — pasowania na czytelnika

Pasowania na czytelników MBP dobiegły końca. W tym roku uczestniczyły w nich wszystkie klasy pierwsze z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach.
W trakcie każdego spotkania dzieci dowiedziały się m.in. jak zostaje się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w bibliotece zachować oraz jak obchodzić się z książkami, by jak najdłużej służyły czytelnikom. Wyjaśniliśmy uczniom różnice między wypożyczalnią a czytelnią, biblioteką a księgarnią. Następnie dzieci głośno wypowiedziały życzenia książki "Nie pisz i nie rysuj po mych kartkach, bowiem wkrótce nic nie będę warta. Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj..." a także wysłuchały fragmentu książki Antoniego Cieszydruka-Oczko pt. Jaś Czytalski.
Po uroczystym pasowaniu na czytelnika i rozdaniu dyplomów odbyły się literackie quizy i zabawy ruchowe. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat baśni i bajek.
Mamy nadzieję, że wzorem Jasia Czytalskiego wszyscy uczestnicy pasowań będą chętnie korzystać z bogatych zasobów naszej Biblioteki, do czego oczywiście gorąco zachęcamy!

W pasowaniu na czytelnika wzięły udział następujące klasy:
26.10.2011 — klasa I z MZS nr 3
27.10.2011 — klasa I b z MZS nr 1
28.10.2011 — klasa I b z MZS nr 5
03.11.2011 — klasa I a z MZS nr 5
03.11.2011 — klasa I a z MZS nr 1
16.11.2011 — klasa I b z MZS nr 6
18.11.2011 — klasa I b z MZS nr 4
23.11.2011 — klasa I a z MZS nr 4
28.11.2011 — klasa I a z MZS nr 6
Beata Mituś
Agnieszka Labut-Biel
Marta Karp
Fotografie:  © MBP Gorlice



24 listopada — Święto Misia w Filii "Magdalena"

W przeddzień Światowego Dnia Pluszowego Misia tj. 25 listopada naszą Bibliotekę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Elfik" w Gorlicach. Bohaterami spotkania były pluszowe misie, które zgromadzone zostały w kąciku dla najmłodszych na wystawie "Mój przyjaciel Miś". Nasza mini wystawa miała na celu wyeksponować książki i czasopisma i jednocześnie zachęcić do korzystania z zasobów wypożyczalni i czytelni. Miś okazał się wdzięcznym tematem do przeprowadzania różnego rodzaju zajęć dla dzieci. Dlatego też "elfiki" chętnie brały udział w rozwiązywaniu zagadek oraz innych zadaniach edukacyjnych. W związku z tym, że wśród przybyłych gości były także "maluszki" (dwu- i trzylatki) zorganizowaliśmy zabawy muzyczno-ruchowe ("misiowa czapka", "stary niedźwiedź..."), czyli — dla każdego coś odpowiedniego. Na zakończenie spotkania dzieci złożyły Misiowi życzenia, a następnie otrzymały puchatkowe małe Conieco (misiowe ciasteczka) oraz kolorowe zakładki do książek. Kolejne spotkanie z sympatyczną grupą "Elfików" już wkrótce, przeniesiemy się wtedy w magiczny świat bajek i baśni. Warto przypomnieć i zapamiętać życzenia od dzieci dla misia: "Hejże ha, hejże ha, Misiu urodziny ma, niech nam Misiu długo żyje, słodki miodek często pije. W poniedziałek czy we wtorek, niech miodowy ma humorek".
Fotografie:  © MBP Gorlice



24 listopada — wieczór autorski z Romualdem Koperskim Syberia wzdłuż i wszerz

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Uczestniczyli w nim licznie członkowie DKK "Nad Lipą", gorliccy Sybiracy i zainteresowani bywalcy Biblioteki. Nasz Gość to człowiek o wielu różnorodnych pasjach. Jest podróżnikiem, pisarzem, pionierem i przewodnikiem wypraw samochodowych do najodleglejszych terenów Syberii, pilotem samolotowym, dziennikarzem reportażystą, fotografem, nurkiem i ...pianistą! Aż trudno uwierzyć, że miał czas napisać kilka obszernych książek z gatunku "non fiction": Pojedynek z Syberią, Przez Syberię na gapę, 1001 Obrazów Syberii, Syberia Zimowa Odyseja. Romuald Koperski opisał w nich doświadczenia z przebytych wypraw.
Prelekcja autora i towarzyszący jej pokaz slajdów dotyczyły głownie wyprawy opisanej w książce Syberia Zimowa Odyseja. Była to zimowa ekspedycja samochodowa w 2008 roku z przylądka Roca w Portugalii, poprzez Paryż, Gdańsk, Moskwę, Omsk, Mirnyj, Jakuck, Kołymskoje, przylądek Czukotka, aż po Cieśninę Beringa — łącznie trasa liczyła 18 000 km. Romuald Koperski przebył ją, wraz z dwoma podobnymi sobie globtrotterami niemieckim samochodem wojskowym przystosowanym do... wojny z Rosją. Opowieść o wyprawie i przepiękne zdjęcia ukazujące zwłaszcza nieskażoną cywilizacją syberyjską przyrodę, grozę syberyjskiej zimy, bezkresne śnieżne połacie i nieprzebyte góry, zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Wraz z prelegentem przeżyliśmy m.in. niezwykle niebezpieczny przejazd po syberyjskich bezdrożach tzw. "autostradami", czyli skutymi lodem rzekami — Leną i Kołymą, gdzie odległości pomiędzy miejscowościami wynoszą 500-800 km, a przy temperaturze -60C zatrzymanie silnika oznacza utratę życia; straszliwą syberyjską śnieżycę — "purgę"; spotkanie z przyjaznymi Czukotami i wspólny obiad z renifera. Zobaczyliśmy owiany grozą Magadan i "drogę kołymską", kopalnie złota i diamentów, zachwycające Jezioro Bajkał i polską osadę "Wierszyna" na "krańcu świata".
Dla mieszkających tam naszych rodaków Roman Koperski organizował pomoc humanitarną i gościnę w Polsce. Dowiedzieliśmy się o odkryciu grobu badacza Syberii Jana Czerskiego, spływach pontonowych rzeką Leną o dł. 4500 km, o zamieszkujących tereny Syberii ludziach, którzy zawsze śpieszą sobie nawzajem z pomocą wiedząc, że w tak trudnych warunkach jeden człowiek bez drugiego nie przetrwa. Podsumowując, Pan Koperski zachęcał o poznawania piękna Syberii, gdzie jest jeszcze wiele niespenetrowanych obszarów i nienazwanych gór, a która wciąż budzi grozę, kojarząc się przede wszystkim z pamiętną gehenną zesłańców i ekstremalnym zimnem.

Opowieść prelegenta tak przykuła uwagę słuchaczy, że niepostrzeżenie minęło 2,5 godz. Po zakończeniu spotkania wykupiono wszystkie książki, które Autor przywiózł ze sobą, oczywiście opatrzone autografem. Niebawem będą one do dyspozycji Czytelników w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Fotografie:  © Romuald Koperski



Fotografie:  © MBP Gorlice
Słowo wstępne o bohaterze spotkania
Autor i jego książki
Audytorium
Gorliccy Sybiracy
Młodzi podróżnicy
Trasa wyprawy
A to już syberyjska zima
Tradycyjne klubowe podziękowanie
Autografy...
Autografy...
Chyba już "kultowy" klubowy prezent — komu przypadnie następnym razem?

24 listopada — spotkanie autorskie z Romualdem Koperskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Dyskusyjny Klub Książki "Nad Lipą"
zapraszają na spotkanie z
Romualdem Koperskim
Syberia wzdłuż i wszerz

24 listopada 2011 r. (czwartek), godz.18:00
MBP Gorlice, ul. Jagiełły 1, Czytelnia Główna, I p., sala 3




15 i 21 listopada — Cała Polska czyta dzieciom

Wizyta przedszkolaków w Bibliotece. Relacja tutaj


15 listopada — warsztaty pod hasłem "Afryka dzika dawno odkryta" w ramach projektu Świat... na wyciągnięcie ręki

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


DRODZY CZYTELNICY!
W DNIACH 11 — 13 LISTOPADA 2011 r.
(PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA)
BIBLIOTEKA (GMACH GŁÓWNY)
ORAZ FILIE
BĘDĄ NIECZYNNE
Zapraszamy w poniedziałek 14 listopada



7 listopada — Wizyta w Bibliotece uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipinkach
Grupa uczestników z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipinkach przybyła do Miejskiej Biblioteki w Gorlicach pooglądać wystawę prac jednego ze swoich uczestników Edwarda Ślusarza. Przy okazji odwiedzili również Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży, gdzie niektórych zebranych bardzo zaciekawiły książki. Oglądali je z wielkim zainteresowaniem.
Fotografie:  © MBP Gorlice



7 listopada — Drzewko dobrej książki

Tego dnia czytelnicy ku wielkiemu zdziwieniu zobaczyli w środku biblioteki drzewo. Widok był smutny, ponieważ nie było na nim ani jednego listka. Jeszcze w tym samym dniu na drzewku, "Drzewku dobrej książki" czytelnicy zawiesili listki, na których pisali tytuły książek. Duże zainteresowanie wzbudziło drzewko wśród najmłodszych czytelników. Przy nim oglądały, czytały i wybierały książeczki do domu. Na drzewku codziennie pojawiają się kolejne listki. Zagości ono w bibliotece do ferii zimowych. Wtedy podczas rozmów przy drzewku podsumujemy całą akcję. Czekamy na czytelników i na ich propozycje książkowe. Zapraszam.
Fotografie:  © MBP Gorlice



27 października — zmarła Maria Muszyńska, legenda gorlickiego bibliotekarstwa

W sobotę 29 października 2011 r. na cmentarzu parafialnym w Gorlicach pożegnaliśmy emerytowaną pracownicę naszej Biblioteki, Panią Marię Muszyńską. Odeszła osoba, która współtworzyła gorlicką książnicę, przede wszystkim jej Oddział dla Dzieci, w którym spędziła całe swoje zawodowe życie. Praca była Jej pasją, o tym, jak silne stworzyła więzi i jak mocne piętno odcisnęła na swoich ówczesnych czytelnikach — dziś ludziach dorosłych — a nawet dojrzałych, świadczyła ich obecność na pogrzebie. Zapisała się także w dobrej, serdecznej pamięci swoich młodszych koleżanek. Żegnało Ją liczne grono bibliotekarek-emerytek.

Cześć jej pamięci!
Obecni i emerytowani pracownicy MBP w Gorlicach


27 października — Klub Seniora tym razem w Peru

W filii "Magdalena" odbyło się kolejne spotkanie Klubu Seniora. Nasi goście — państwo Małgorzata i Ryszard Siwanowiczowie — zabrali nas w cudowną i ciekawą podróż po Peru. Wykład i slajdy ukazały nam całe piękno starożytnego państwa Inków. Pierwszym miejscem, jakie zwiedziliśmy była Lima. Następnie udaliśmy się do małego miasteczka Nazca. Dowiedzieliśmy się, że turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy z nich to oczywiście słynne tajemnicze linie na płaskowyżu, które można obejrzeć z samolotu, drugi — cmentarzysko kultury Nazca. Wszystkich zebranych szczególnie zaciekawiła historia miasta Machu Picchu, zbudowanego przez Inków. "Zwiedziliśmy" także Cuzco, Puno (z najwyżej położonym jeziorem świata Titicaca). Spotkanie wszystkim zebranym bardzo się spodobało, dzięki uprzejmości państwa Siwanowiczów mogliśmy poznać zupełnie obcą nam, a jakże piękną kulturę i architekturę państwa Ameryki Południowej. Piękno Peru, ukazane na slajdach, z pewnością zachowamy na długo w pamięci. Klubowicze, zachwyceni podróżą oraz wspaniałą opowieścią o Peru, poprosili o kolejne spotkanie z Podróżnikami. Tym razem Pan Ryszard i Pani Małgorzata zaproponowali Arizonę w USA).
Na kolejne spotkanie Klubu Seniora gorąco zapraszamy za miesiąc!
Fotografie:  © MBP Gorlice



20 października — szkolenie bibliotekarzy powiatu gorlickiego

20 października 2011 r. w odbyło się szkolenie bibliotekarzy powiatu gorlickiego zorganizowane przez nowego instruktora powiatowego, Renatę Firlit-Smoluchowską.
Gościem był dr Jan Wolski, wykładowca i pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Literatury Polskiej XX Wieku i Teorii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W roku akademickim 1995/96 był stypendystą rządu szwajcarskiego w uniwersytetach we Fryburgu i Zurychu. Intensywnie uprawia krytykę literacką, publikując swe szkice, recenzje i omówienia na łamach wielu krajowych pism literackich, regionalnych czasopism oraz w prasy polonijnej, m.in. "Nowych Książek", "Akcentu", "Kresów", "Kwartalnika Artystycznego", "Listu Oceanicznego", "Odry", "Opcji", "Twórczości", "Więzi", "Frazy". Zajmuje się także popularyzowaniem tematyki szwajcarskiej w Polsce, drukując felietony na ten temat oraz własne przekłady autorów niemieckojęzycznych i retoromańskich. Dr Jan Wolski związany jest z naszym miastem, gdyż urodził się w Gorlicach, i jak sam stwierdził, z ogromną przyjemnością i ze wzruszeniem przyjął zaproszenie do biblioteki. Wygłosił prelekcję zatytułowaną "20 lat minęło... najnowsze tendencje w polskiej literaturze".
Kolejnym punktem spotkania było omówienie i przedstawienie uwag, problemów i spostrzeżeń związanych z wdrażanym programem komputerowym SOWA. W ożywionej dyskusji brali udział wszyscy bibliotekarze powiatu gorlickiego. Zademonstrowana została również próbna wersja elektronicznej wypożyczalni dla dzieci, która wkrótce zostanie uruchomiona w MBP w Gorlicach. Szkolenie zakończyło się prezentacją opracowaną przez instruktora powiatowego, jej tematem była "Selekcja materiałów bibliotecznych".
Fotografie:  © MBP Gorlice



18 października — spotkanie z Michałem Malinowskim w ramach projektu Świat... na wyciągnięcie ręki

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

17 października — Jesienne pejzaże malowane wierszem


Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
a jeszcze coś w polu się mieni,
To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie
korale, korale jesieni...

                        Anna Chodorowska

Czerwienie, brązy i żółcie jesiennych liści sprawiają, że lasy i ogrody wyglądają przepięknie. Mogą być natchnieniem do tworzenia wspaniałych prac plastycznych. Zainspirowani wierszami polskich poetów Ewy Szelburg-Zarembiny, Doroty Gellner oraz piękną złotą jesienią oddajemy jej kolory i zapach pędzlem i wierszem.
Fotografie:  © MBP Gorlice



12 października — Uczniowie z Szymbarku w MBP

Przybyły do nas dzieci z klas II a i II b Zespołu Szkół w Szymbarku. Odwiedziły wszystkie agendy głównego gmachu Biblioteki, obejrzały wystawy w Galerii "Na Piętrach", w holu na I i II piętrze. W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyła się pogawędka na temat książek i Biblioteki. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki i krzyżówki; wszyscy bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Mamy nadzieję, że nasi dzisiejsi goście staną się wkrótce stałymi czytelnikami, do czego serdecznie zachęcamy.

Fotografie:  © MBP Gorlice



6 października — Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Mój własny ekslibris"

Podczas konkursu uczestnicy poznali definicję ekslibrisu i różnorodne techniki wykonywania tego znaku własnościowego, swoistego "herbu książki", po czym samodzielnie projektowali i wykonywali ekslibrisy do własnego księgozbioru, wykorzystując papier, tusze kreślarskie, rysiki oraz ołówki. Wyróżnione i nagrodzone ekslibrisy wykonane przez Gabrysię Grobelny, Angelikę Rozpendowską, Karolinę Roman oraz Oliwię Mentel można oglądać na wystawie w Filii "Zawodzie".

Fotografie:  © MBP Gorlice



6 października — Kolorowa jesień w Filii "Magdalena"

Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak jesieni w naszej Bibliotece zaszły miłe zmiany. Kącik dla dzieci zamienił się w przytulny i nastrojowy zakątek. Pośród licznych przyrodniczych akcentów dzieci odwiedzające naszą Filię znajdą piękne kolorowanki, rebusy, krzyżówki o tematyce jesiennej. Nieco starszym szczególnie polecamy miesięcznik krajoznawczo-turystyczny "Poznaj swój kraj" oraz liczne albumy m.in. "Dolina Orlich Gniazd".
Serdecznie zapraszamy!

Fotografie:  © MBP Gorlice



5 października — spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

Gościem Biblioteki był Arkadiusz Niemirski — pisarz, satyryk, dziennikarz, badacz przyrody. Spotkanie, na które przybyli uczniowie klas I Gimnazjum z MZS nr 6 w Gorlicach zorganizowaliśmy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Atmosfera już od początku była bardzo przyjemna, pełna dobrego humoru oraz kontrolowanego luzu :) Autor gorąco zachęcał wszystkich zebranych do intensywnego czytania, bo — jak twierdzi — jest to najlepszy nałóg człowieka. Swoją bogatą biografię i twórczość artystyczno-literacką zaprezentował m.in. w projekcji multimedialnej. Dowiedzieliśmy się, że pisarstwo to nie jedyna dziedzina, która wypełnia czas autora.
Pan Arkadiusz Niemirski jest człowiekiem wszechstronnie wykształconym i utalentowanym. Oprócz studiów weterynaryjnych i zootechnicznych posiada również doktorat z dziedziny ekologii. Ponadto jest świetnym publicystą i satyrykiem, o czym zebrani mogli się przekonać. Jednak największą pasją autora jest pisanie kryminałów. Na jego dorobek literacki składa się 16 tomów "Pana Samochodzika..." (kontynuacja kultowego cyklu Zbigniewa Nienackiego) oraz powieści: Pojedynek detektywów, Testament bibliofila, Tajemnica Fabritusa, Klątwa Nipkowa. Wspólnym tłem wszystkich powieści jest zagadka, tajemnica, dzieła sztuki, pałace, piękne kobiety, złoczyńcy oraz pozytywni bohaterowie. Sam autor deklaruje, że jego powieści są z najwyższej półki; miejmy nadzieję, że młodzież chętnie się o tym przekona, do czego serdecznie zachęcamy.
Na zakończenie nasz gość zaprezentował skecz "Wiadomości na wesoło", za co otrzymał gromkie brawa i prośby o bisy. Szczególnie jednak zapadną nam w pamięci dwie piękne myśli, którymi się z nami podzielił: Od marzeń każda wielka przygoda się zaczyna oraz Marzenia muszą zmienić się w pasję.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Oto nasz gość
Oto nasz gość
Kl. I a i b MZS Nr 6
Chętnych do odpowiedzi nie brakowało
Tak skupione twarze mogą świadczyć tylko o jednym...
Tak skupione twarze mogą świadczyć tylko o jednym...
Tak skupione twarze mogą świadczyć tylko o jednym...
nasz gość i jego mentorzy
nasz gość i jego mentorzy
pisarz bardzo chętnie spełniał swoje pisarskie powinności
pisarz bardzo chętnie spełniał swoje pisarskie powinności
pisarz bardzo chętnie spełniał swoje pisarskie powinności
pamiątkowe zdjęcie na koniec
pamiątkowe zdjęcie na koniec

5 października — wycieczka do Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie w ramach projektu Świat... na wyciągnięcie ręki

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

5 października — spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim


Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie
z
Arkadiuszem Niemirskim

5 października 2011 r. (środa) godz.11.30
MBP, Gorlice, ul. Jagiełły 1, Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży II p.

Arkadiusz Niemirski — satyryk, dziennikarz, autor książek dla młodzieży i dorosłych. Twórczość literacka tego pisarza to przede wszystkim kontynuacja cyklu Pan Samochodzik...(16 tomów), oraz powieści sensacyjno-detektywistyczne m. in. Pojedynek detektywów, Testament biblofila, Tajemnica Fabritusa, Klątwa Nipkowa.

IMPREZA ZAMKNIĘTA


29 września — fotoreportaż z wernisażu

Fotografie:  © MBP Gorlice
Bohaterem wieczoru był Edward Ślusarz, uczestnik WTZ w Lipinkach
Tym razem...
...oprócz stałych gości Biblioteki...
...pojawili się
...mieszkańcy Lipinek...
...w tym dyrektor WTZ Maria Raksa z zespołem pracowników
...i członkowie zespołu "Lipiniacy"...
...którzy zapewnili muzyczną oprawę wernisażu
Własnymi wypiekami podjął gości Warsztat Terapii Zajęciowej z Lipinek...
... co sprzyjało...
...rozmowom...
...rozmowom...
...rozmowom
Wystawę dopełnia...
...kolekcja sprzętu fotograficznego Autora wystawy

29 września — otwarcie wystawy fotografii Edwarda Ślusarza


Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
oraz
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Trzeźwościowym "Wolność i Miłość" Diecezji Rzeszowskiej
serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy fotografii

Edwarda Ślusarza
PASJA FOTOGRAFOWANIA

29 września 2011 r. (czwartek) godz. 18:00
Galeria "Na Piętrach", hol I piętra

WSTĘP WOLNY

Wystawa czynna do 19 listopada 2011 r.

Szanowni Państwo!
Gorlicka książnica po raz kolejny prezentuje dorobek uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ludzi na różne sposoby i z różnych powodów — niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, nałogów, nieprzystosowania — wykluczanych społecznie. Innych, ale takich samych. Pełnych wrażliwości, ciekawego spojrzenia na świat, z dumą pokazujących swoje niebanalne umiejętności i pasje.
Kilka lat temu gościliśmy WTZ z Dominikowic, obecnie naszym gościem jest WTZ z Lipinek. Chcemy, by stało się to biblioteczną tradycją, dlatego w planach następne prezentacje — bieckie i gorlickie. Nie tylko Warsztatów Terapii Zajęciowej, także Dziennego Ośrodka Wsparcia działającego przy PCPR.
W wielu unijnych projektach stale, niczym mantra, powtarzane są słowa o potrzebie integracji, zapobieganiu wykluczeniu społecznemu. Tak dobrze wypadają we wnioskach projektowych, że aż zamieniły się w nadużywane slogany. Oto mamy okazję potwierdzić, co naprawdę dla nas znaczą. Liczę na Państwa niezawodne przybycie.
W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Trzeźwościowym "Wolność i Miłość" Diecezji Rzeszowskiej w Lipinkach serdecznie dziękuję znanemu fotografikowi Panu Wacławowi Bugnie za znaczące wsparcie podczas organizacji wystawy.
Magda Miller


Sukces gminy miejskiej Gorlice i — przede wszystkim — jej mieszkańców!

Drodzy Gorliczanie!
Swoim aktywnym czytelnictwem (II miejsce w Małopolsce!) wywindowaliście Gorlice na listę najlepszych gmin Małopolski! Dziękujemy Wam za to i gratulujemy!

Małopolski Instytut Samorządu terytorialnego i Administracji wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie po raz drugi przeprowadził i ogłosił Ranking Gmin Małopolski, którego celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w Małopolsce. Wyniki Rankingu oparte są o dane statystyki publicznej za rok 2010 zebrane przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Lista wskaźników, których wartości mierzone są na poziomie gminy, służących do obliczenia syntetycznego wskaźnika rankingowego, obejmuje:
1. Dochody własne na 1 mieszkańca
2. Wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca
3. Wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca
4. Wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca
5. Środki europejskie na 1 mieszkańca
6. Ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 1 tys. mieszkańców
7. Udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem
8. Saldo migracji na 1 tys. mieszkańców
9. Liczba czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców
10. Ilość udzielonych noclegów na 1 tys. mieszkańców
11. Wyniki sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów - liczba punktów na jednego zdającego
Ranking jest okazją do przyjrzenia się stanowi rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Intencją pomysłodawców jest, aby corocznie organizowany Ranking stał się przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzając do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych. Sądzimy, że przeprowadzone analizy statystyczne mogą stać się podstawą poważnej dyskusji zarówno nad rozwiązaniami bieżącymi, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu.
Źródło: www.mistia.org.pl



20 września — odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach projektu Świat... na wyciągnięcie ręki

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

17-18 września — zaproszenie od przyjaciół z Łużnej na II Pogórzańskie Atrakcje Naukowe


Szczegółowy program imprezy dostępny jest na www.luzna.iap.pl oraz www.luzna.info.


8 września — fotoreportaż z wernisażu

Fotografie:  © MBP Gorlice
Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy cykl "Czwartków w Bibliotece", otwierając wystawę ekslibrisu polskiego z lat 1939-1945
Nie zawiedli nas i przybyli stali bywalcy bibliotecznych spotkań
Gościem wernisażu był wybitny warszawski kolekcjoner i znawca ekslibrisu Mieczysław Bieleń, właściciel prezentowanej kolekcji
Regionalna Telewizja Gorlice przeprowadziła z Gościem wywiad...
...i "skręciła"...
...materiał z wystawy...
podczas gdy gorliczanie rozmawiali...
...i zwiedzali...
...a także wykorzystali obecność Mieczysława Bielenia by dopytać...
...o wiele ekslibrisowych zagadnień...
... a nawet otrzymać dedykację w katalogu
Liczne wpisy w bibliotecznej kronice świadczą, że wystawy ekslibrisowe znajdują krąg wdzięcznych odbiorców: Piękna i unikalna wystawa, która umożliwiła nam zrozumienie, że w małej formie drzemie wielka sztuka
Wystawę dopełniają...
...prezentowane w gablotach...
...zbiory biblioteczne...
...dotyczące II wojny światowej

8 września — otwarcie wystawy Ekslibris polski czasu wojny i okupacji 1939-1945 ze zbiorów Mieczysława Bielenia

Zapraszamy na otwarcie wystawy

EKSLIBRIS POLSKI
czasu wojny i okupacji 1939-1945

ze zbiorów Mieczysława Bielenia

8 września 2011 r. (czwartek) godz. 18:00
Galeria "Na Piętrach", hol II piętra

Wystawa czynna do 19 listopada 2011 r.


5 września — projekt badawczy Małopolskiego Instytutu Kultury



2 września — Bibliotekarz Roku 2010

Choć Dzień Bibliotekarza obchodzony jest 8 maja i to wtedy starszy kustosz Ewelina Skrzypiec została wyróżniona przez burmistrza Witolda Kochana Nagrodą Burmistrza, spotkanie z pracownikami instytucji kultury, sportowcami, trenerami, sponsorami odbyło się 23 sierpnia. Wówczas nagroda przybrała realny, finansowy kształt.
Dlaczego corocznie zabiegam, by burmistrz uhonorował tytułem Bibliotekarza Roku najlepszego pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej? Nie będę ukrywać - dla prestiżu. Dla podniesienia w oczach władz i mieszkańców miasta rangi zawodu bibliotekarza, który w Polsce nie cieszy się poważaniem, choć w krajach wysoko rozwiniętych przeciwnie, szczególnie w USA i Skandynawii. Nic więc dziwnego, że to te kraje łożą największe fundusze na rozwój bibliotek, dysponują najnowocześniejszymi rozwiązaniami w dziedzinie oprogramowania, najciekawszą architekturą bibliotek, najlepszymi zbiorami i najwyższym wskaźnikiem czytelnictwa.
Cieszę się, że inicjatywa dorocznego nagradzania najlepszego bibliotekarza MBP znalazła w minionej kadencji zrozumienie u burmistrza Kazimierza Sterkowicza, a w obecnej u burmistrza Witolda Kochana.
Dziękuję też Ewelinie Skrzypiec, ambitnej, młodej bibliotekarce, która zrewolucjonizowała pracę filii "Zawodzie", tak jak kilka lat temu podobnej "rewolucji" dokonała w filii "Magdalena" Bożena Dykla. Zapraszamy Państwa na Zawodzie, do filii małej (za małej!), ale przyjaznej i tętniącej życiem. Zapraszamy do Biblioteki!
Magda Miller

źródło: "Gazeta Gorlicka" nr 69 z 2 września 2011 r.

Wakacje w filii "Zawodzie"

Tak spędziliśmy tegoroczne Lato z Biblioteką na "Zawodziu".

Zabawa to najlepszy sposób na owocną naukę. Jednak czy da się w ciekawy i wesoły sposób przekazać młodym ludziom podstawy ekologii? Jak najbardziej! Podczas zajęć manualnych w twórczy sposób wykorzystywaliśmy makulaturę — papier, plastik, wszelkiego rodzaju sznurki w połączeniu z nasionami kwiatów i warzyw. Tak powstały KOLOROWE MOBILE poruszane wiatrem, STOLIK Z PLASTIKOWYCH BUTELEK oraz WAZONIKI ZE SZNURKA. Czy ktoś powiedział, że recykling jest nudny? !!!
Prawdziwą frajdą okazały się projekcje kultowych bajek i filmów "Akademia Pana Kleksa", "Wilk i Zając", oraz głośna produkcja "Magiczne Drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki, (film nagrodzony EMMY Award).
W niektóre dni odbywały się mini rozgrywki gier planszowych, by na zakończenie lata móc zmierzyć się z innymi graczami podczas I Turnieju Gier Planszowych zorganizowanego w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP. Chętnych nigdy nie brakowało. Tegoroczne Lato z Biblioteką zgromadziło łącznie 98 uczestników. Dziękujemy i zapraszamy!!!

Fotografie:  © MBP Gorlice



Podsumowanie wakacji w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży

Lato z Biblioteką'2011 czyli wakacje w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach dobiegły końca. W przygotowanych na ten czas zajęciach uczestniczyły przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych. Nie zabrakło także przedszkolaków oraz młodzieży gimnazjalnej. W sierpniu mali czytelnicy brali udział w zajęciach plastycznych — tworzyliśmy piękne motyle z papieru, pojemnik na długopisy, myszki na słodycze i wiele innych rzeczy. Bawiliśmy się w detektywów, pomagając Detektywowi Pozytywce rozwiązywać różne zagadki. Prawie w każdą środę dzieci mogły korzystać (jak się okazało, bardzo chętnie) z wszystkich dostępnych w czytelni gier planszowych. Największe powodzenie miała gra Poszukiwacze Skarbów oraz Super Farmer. Pod koniec wakacji (29 sierpnia) zorganizowaliśmy Wielki Turniej Gier Planszowych, o którym zamieściliśmy odrębną relację poniżej. Miłośnicy Muminków i Scooby'ego Doo uczestniczyli w zajęciach dotyczących tych postaci — czytaliśmy bajki o przygodach ulubieńców, oglądaliśmy filmy oraz rozwiązywaliśmy łamigłówki, układaliśmy puzzle, dekorowaliśmy kapelusz taty Muminka i torebkę mamy Muminka. Odbyły się zajęcia ruchowe, bawiliśmy się chustą animacyjną i tunelem Klanza.
Poza planowanymi zajęciami dzieci licznie korzystały z Internetu, czytały dostępne w Czytelni książki oraz układały puzzle.

Fotografie:  © MBP Gorlice



29 sierpnia — I Turniej Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach

O turnieju...
100% rywalizacji
100% dobrej zabawy
100% satysfakcji

Na I Turnieju Gier Planszowych spotkali się miłośnicy gier, którzy podczas tegorocznego "Lata z Biblioteką" uczestniczyli w rozgrywkach organizowanych w Filii Zawodzie, a także w MBP — w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Chyba nikt z nas nie spodziewał się takich emocji i wrażeń. Podczas czterech godzin zaciętej rywalizacji dwudziestu uczestników rozegrało po 4 tury gier Dixit oraz Poszukiwacze Skarbów. Zawodnicy, którzy w wymienionych grach uzyskali największą liczbę punktów otrzymali nagrody w postaci gier planszowych Gra w życie oraz Kocham Cię Polsko.

Zwycięzcami I Turnieju Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej zostali:
Patryk Zagórski w grze Dixit
Miłosz Król
w grze Poszukiwacze Skarbów

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Dodatkową niespodzianką dla graczy była możliwość zagrania w grę Chłopska Szkoła Biznesu. Gościem Turnieju była Pani Paulina Macek z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, który jest pomysłodawcą i wydawcą gry. W czasie rozgrywki gracze wcielali się w role tkaczy, kowali, piekarzy — produkując, handlując z innymi graczami na jarmarku i gromadząc towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy. Tłem rozgrywki jest społeczno-gospodarcza historia XVIII-wiecznego Andrychowa, a plansza gry to mapa Europy z miastami, do których docierały w tym czasie bryki handlowe z lnianymi płótnami produkowanymi w ośrodku andrychowskim. W naszej rozgrywce uczestniczyło osiem dwuosobowych spółek. Największy kapitał, a tym samym wygraną w grze, wyhandlowała na andrychowskim jarmarku para graczy: Seweryn Antoszak oraz Patryk Zagórski. Cieszy nas, że nasi gracze bardzo szybko wcielili się w role prawdziwych kupców, zdobywając sporą sumę złotych górskich, a także to, że zbiory Biblioteki powiększyły się o kolejną grę planszową — Chłopską Szkołę Biznesu — otrzymaną od Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Dziękujemy!

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, a także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla. Czekamy na Was! Uwaga!!! To wciąga!
Marta Karp, Ewelina Skrzypiec

Fotografie:  © MBP Gorlice



17 sierpnia — kameralne spotkanie międzykulturowe poświęcone wspomnieniom o gorlickich Żydach

W nietypowym dla bibliotecznych spotkań dniu — w środę — o nietypowej godzinie — siedemnastej — i w nietypowej sali — Czytelni Głównej — Biblioteka nasza gościła rabinów Issachara Shlomo Halberstama i Meira Moskowicza. Inicjatorem spotkania był Tomasz Pruchnicki, a wizyta rabinów w Bibliotece wpisana została w cykl kameralnych spotkań ze społecznością gorlicką i władzami miasta.
Rabin Meir Moskowicz od lat poświęca się ocalaniu pamięci o losach Żydów gorlickich i działa na rzecz odnowy i uporządkowania cmentarza żydowskiego w Gorlicach. W trakcie wizyty rabinów w naszym mieście trwały prace nad wydobyciem spod posadzki dawnej bożnicy przy ul. Krzywej macew, które zostaną przeniesione na żydowski cmentarz.
Tematem wiodącym było wspomnienie o losach gorlickich Żydów. Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej obaj Goście mówili o historii gorlickich Żydów, ich losach powojennych, diasporze zamieszkującej Bnei Brak (Bene Berak) w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Prezentowali wydaną w Izraelu po hebrajsku Księgę Żydów Gorlickich, odpowiadali na pytania publiczności. W części drugiej obejrzeliśmy trzy zestawy ikonografii, przygotowane przez Tomasza Pruchnickiego serię widokówek gorlickich sprzed I wojny światowej i z czasów Bitwy Gorlickiej, zdjęcia z podróży po Izraelu i zdjęcia współczesnych Gorlic — wiele z lotu ptaka i równie wiele z bardzo nietypowych ujęć, przede wszystkim dachów budynków.

Fotografie:  © MBP Gorlice



sierpień — lato z Biblioteką




21 lipca — biblioteczne piwnice znów zalane!

SZANOWNI PAŃSTWO,
z rozpaczą informujemy, że w dniu dzisiejszym, 21 lipca 2011 r. (czwartek), biblioteczne piwnice zostały po raz kolejny zalane. Nie możemy zlokalizować źródła awarii. Biblioteka będzie dziś NIECZYNNA, musieliśmy w trybie natychmiastowym ewakuować zbiory. Dziękujemy Państwowej Straży Pożarnej za szybką interwencję (po raz czwarty w ciągu dwóch tygodni!) oraz wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły nam w tej gigantycznej pracy! Gdyby nie Wasza pomoc, utracilibyśmy wielkie archiwum gazet i czasopism. Zbiory zostały przeniesione do Sali Odczytowej "Pod Sową" i do Czytelni Głównej.

Fotografie:  © MBP Gorlice



DRODZY CZYTELNICY!

20 lipca 2011 r. (środa)
BIBLIOTEKA (gmach główny i filie)
będzie NIECZYNNA


Wszyscy pracownicy biorą udział w szkoleniu w związku z realizacją projektu "Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach MRPO

Przepraszamy za utrudnienia



Wakacje w filii "Magdalena"

Wraz z rozpoczęciem wakacji zaczęło się Lato z Biblioteką. W lipcu zapraszamy wszystkich chętnych do filii "Magdalena". Spotkania podzielone zostały na cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich —"Wakacje z duchami" — odbył się 7 lipca o godz. 11.00. Wzięła w nich udział dość duża grupa dzieci, pomimo że na dworze temperatura była dość wysoka sprzyjająca zabawom na świeżym powietrzu, Dzieci chętnie skorzystały z atrakcji, jakie czekały na nich w Bibliotece. Wędrowały po regionie w poszukiwaniu ciekawych miejsc zamieszkałych przez duchy (praca z przewodnikami turystycznymi oraz komputerem). Wykonały wystawę do kącika bibliotecznego. Uczestniczyły w grach planszowych, quizach. Można było pochwalić się też nowymi pomysłami na ozdobienie twarzy (tatuaże dziecięce). Drugie spotkanie, pod tytułem "Gorlice w Europie: Włochy — rodzina, pizza i Wieczne Miasto — Gorlice — rodzina, pizza i Piękne Miasto" odbyło się 14 lipca. Poświęcone było oszukiwaniu wspólnych cech łączących odległe Włochy i bliskie nam miasto.
Serdecznie zapraszamy na następne spotkania, które odbędą się 21 i 28 lipca.
A w sierpniu z bardzo ciekawą ofertą startuje filia "Zawodzie" i Oddział dla Dzieci i Młodzieży!
Fotografie:  © MBP Gorlice



Wakacyjne godziny pracy Biblioteki oraz jej filii, (od 27 czerwca do 4 września 2011 r.)


Gmach główny przy ul. Jagiełły 1
Wypożyczalnia dla Dorosłych: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Główna: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Komputerowa i Prasy Bieżącej: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE;
CZYTELNIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 14-31 LIPCA 2011 r.

Filia "Magdalena" przy ul. Słonecznej 2
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Komputerowa: pon. 14.00-18.00, wt.-pt. 12.00-16.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 1-31 SIERPNIA 2011 r.

Filia "Zawodzie" przy ul. Pod Lodownią 12
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 4-31 LIPCA 2011 r.

Filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" przy ul. Michalusa 1
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon., śr., czw., pt. 7.00-15.00, wt. 10.00-18.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 16 SIERPNIA-1 WRZEŚNIA 2011 r.

Od 5 września 2011 r. (poniedziałek) Biblioteka wznawia działalność w stałych godzinach pracy.


9 czerwca — Oj grało się, grało !!! — rozgrywki gier planszowych w filii "Zawodzie"

W gorący acz pochmurny dzień w bibliotece na Zawodziu skupili się młodzi miłośnicy gier planszowych, rozgrywając po kilkanaście tur gier: Dixit (zaskakująca gra skojarzeń), Steam (wcielają się w rolę wielkich przedsiębiorców z początków ery kolei żelaznych) oraz Playcount (gra matematyczna). Za każdym razem kto inny zostawał zwycięzcą! Ćwiczenia i doskonalenie się są tym ważniejsze, że z końcem sierpnia gracze spotykają się na I Turnieju Gier Planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej — Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

Fotografie:  © MBP Gorlice



4 czerwca — Udany weekend z książkami — I Targi Książki dla Dzieci w Krakowie

101 wystawców, świetny program towarzyszący, nowości książkowe, spotkania z ulubionymi autorami, gry i zabawy dla najmłodszych — tak wyglądała premiera literackiego święta dla najmłodszych czytelników — Targów Książki dla Dzieci, które po raz pierwszy odbyły się w Krakowie. Byliśmy tam obecni i my, śledząc dla Was nowości książkowe oraz uczestnicząc w warsztatach z animacji czytelniczej "Jak bawić się bajką". Książek kupionych na targach szukajcie w zbiorach biblioteki. Jest w czym wybierać. Zapraszamy!

Oddział dla Dzieci i Młodzieży:

1. Tomasz Kruczek, Magda Bloch — Arka Noego książeczka aktywizująca — Oficyna Wydawnicza VOCATIO
2. Rafał Witek — Ale heca! Ale draka! Nowe wiersze o zwierzakach — Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
3. Agnieszka Frączek — Wesołe bajki — Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
4. Agnieszka Frączek — Żółw wiercipięta i inne zwierzęta — Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski.
5. Jestem kierowcą — Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
6. Komiks — Gigant Poleca klątwa Białej Mewy — Egmont
7. Komiks — Gigant Poleca Zima Trzyma — Egmont
8. Pierwsze szlaczki — Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
9. Francesca Simon — Koszmarny Karolek gnębi dogłębnie — Znak
10. Gilbert Delahaye — Martynka i jej świat — Papilon
11. Maciej Wojtyszko — Bolek i Lolek — Strasznie skutki oglądania telewizji — Znak
12. Maciej Wojtyszko — Bolek i Lolek — Teatr — Znak
13. Izabella Camino — Przygody na wsi — Oficyna MAK
14. David McKee — Elmer i Róża — Papilon
15. Jean-Philippe Arrou-Vignod — Jaśki — Znak

Filia "Zawodzie":

1. David McKee — Elmer — wyd. Papilon
2. David McKee — Elmer i hipopotamy — Papilon
3. Maciej Wojtyszko — Bolek i Lolek — Teratr — Znak
4. Maciej Wojtyszko — Bolek i Lolek — straszne skutki — Znak
5. Joanna Olech — Bolek i Lolek — Bal przebierańców — Znak
6. Andrzej Pruszewicz — O ptakach — MULTICO Oficyna Wydawnicza
7. Colfer Eoin — Lotnik — Wydawnictwo W.A.B.
8. Andrzej Maleszka — Magiczne drzewo — czerwone krzesło — Znak
9. Andrzej Maleszka — Magiczne drzewo — tajemnica mostu — Znak
10. Dariusz Chodynicki — Biedroneczka — Jedność
11. Jestem kierowcą — Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
12. Kornel Makuszyński — Awantury i wybryki małej małpki Fiki—Miki — Oficyna Wydawnicza G & P
13. Małgorzata Strzałkowska — Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem — Czarna Owca
14. Małgorzata Strzałkowska — Straszna książka czyli upiorna zabawa w rymy — Czarna Owca
15. Ewa Stadtmuller — Różne rasy same Asy — Wydawnictwo Skrzat

Fotografie:  © MBP Gorlice



Dzień Bibliotekarza'2011

Każdy zawód jest honorowany swoim świętem. Do powszechnej świadomości przebiły się zaledwie dwa — 14 października, Dzień Nauczyciela, oficjalnie nazywany Dniem Edukacji Narodowej oraz 4 grudnia, Dzień Górnika.

Dzień Bibliotekarza — 8 maja — łatwo zapamiętać i tę podpowiedź dedykujemy wszystkim zainteresowanym: to Dzień Zwycięstwa; tego dnia o godz. 15.00 ogłoszono koniec II wojny światowej. Wojny, a więc barbarzyństwa. W sposób nie tylko metaforyczny zwyciężyła kultura, a wraz z nią książka.
Tradycją gorlickiej książnicy było organizowanie w tym dniu (lub w jego bliskich okolicach) spotkania dla wszystkich bibliotekarzy powiatu gorlickiego. Zapraszaliśmy znaczącego gościa — zazwyczaj pracownika naukowego renomowanej uczelni — z wykładem, oraz władze miasta i powiatu, które wręczały nagrody najlepszym bibliotekarzom minionego roku. W tym roku odstąpiliśmy od tej zasady, Gorlicki Dzień Bibliotekarza skupił wyłącznie bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaś spotkanie powiatowe odbyło się 2 czerwca, w terminie dogodnym dla zaproszonej prelegentki.

Zmiana formuły poszła dalej, w maju wyprawiliśmy się do Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego "Kasztel w Szymbarku" i spędziliśmy ten dzień w towarzystwie burmistrza Gorlic Witolda Kochana oraz kierownika i pracowników Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Powiat reprezentował wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina. Wręczone zostały nagrody wyróżniającym się pracownikom. Za rok 2010 Nagrodę Burmistrza otrzymała starszy kustosz Ewelina Skrzypiec z filii "Zawodzie", Nagrody Dyrektora — starszy kustosz Ewa Tempińska z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz Anna Mika z obsługi technicznej Biblioteki.
Spotkanie czerwcowe odbyło się, tradycyjnie, w sali odczytowej "Pod Sową" i przybył na nie starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz, który wręczył upominek i list gratulacyjny najlepszej bibliotekarce 2010 roku w powiecie gorlickim. Została nią Bogusława Kret z biblioteki w Sękowej. Na ręce dyr. Miller przekazał pan starosta kwiaty dla wszystkich bibliotekarzy powiatu gorlickiego.
Stan realizacji naszego międzypowiatowego projektu bibliotecznego przedstawili podczas spotkania starosta Mirosław Wędrychowicz, dyr. Elżbieta Knapik z MiGBP w Bieczu i Daniel Markowicz ze starostwa.
Nagrody za długoletnią prace wręczyła przewodnicząca koła SBP w Gorlicach Grażyna Zastępa. Otrzymały je starszy kustosz Bożena Dykla z filii "Magdalena", Marta Tumidajska z biblioteki w Bobowej, Lidia Foryś z biblioteki w Kobylance.

Drugą część spotkania wypełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez Grażynę Zastępę, instruktora powiatowego, zaś trzecią — znakomity wykład uzupełniony warsztatami i prezentacją multimedialną, wygłoszony przez Gościa Biblioteki — dr Wandę Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Jak przebiegało nasze święto w mieście i powiecie ilustrują zdjęcia, do obejrzenia których zapraszamy.

Dziękujemy też naszym Czytelnikom za pamięć i życzenia. To dla Was staramy się być coraz lepsi! I wszystkim Wam dedykujemy cytat zamieszczony na ostatnim zdjęciu :-)
Dyrektor i Zespół MBP w Gorlicach

Fotografie:  © MBP Gorlice

1 czerwca — Dzień Dziecka z grami planszowymi

Ten wyjątkowy dzień w naszej Bibliotece odbył się pod hasłem: Dzień Dziecka z grami planszowymi. Dużym powodzeniem cieszyła się gra rodzinna Poszukiwacze skarbów. Graliśmy również w grę strategiczną Na Grunwald oraz w grę rodzinną Gra w życie. Wszystkie gry bardzo podobały się uczestnikom i wywołały wiele pozytywnych emocji.

Fotografie:  © MBP Gorlice



1 czerwca — wystawa Pisarze i poeci polscy na znaczkach pocztowych ze zbioru Andrzeja Ćmiecha


Zapraszamy na otwarcie wystawy

PISARZE I POECI POLSCY
na znaczkach pocztowych

Ze zbioru Andrzeja Ćmiecha

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Miłosza


Galeria "Na Piętrach", hol I p. Gorlice, Jagiełły 1

Wystawa czynna: czerwiec — sierpień 2011

WSTĘP WOLNY



30 maja — Cała Polska czyta dzieciom

Spotkanie z Przedszkolakami z Prywatnego Przedszkola "Elfik". Relacja tutaj


26 maja — Mama, Mamusia, Mateńka — spotkanie z wierszem w filii "Zawodzie"

Wiersze dla mam pisali wielcy poeci różnych epok — Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Różewicz, Juliusz Słowacki, Jarosław Iwaszkiewicz, Adam Mickiewicz, Zbigniew Herbert i in., a także nasi regionalni twórcy m.in. Bronisława Betlej, Zygmunt Adamkiewicz. Razem z bywalcami czytelni wyszukaliśmy w zbiorach Biblioteki wiersze o mamach. Z wybranych książek powstała niewielka wystawa. W ramach zajęć przygotowaliśmy dla mam lalki służące jako prezentery na biżuterię — idealną ozdobę każdej kobiecej toaletki.

Fotografie:  © MBP Gorlice



25 maja — Cała Polska czyta dzieciom

Wizyta w Bibliotece oraz akcja Cała Polska czyta dzieciom. Relacja tutaj


13 maja — z Gorlic do Chin — spotkanie z podróżnikiem

"Marzysz o egzotycznej podróży po Chinach?" Takim hasłem zachęciliśmy do udziału w drugim spotkaniu "Klubu Seniora" zorganizowanym przez filię MBP "Magdalena". Gościem spotkania był Henryk Plato — radny, podróżnik. Nie wydając fortuny można było wyruszyć na wspaniałą przygodę do Państwa Środka. Zobaczyć na przedstawionych slajdach piękną rzeźbę terenu tego kraju, skomplikowaną i urozmaiconą, wyżyny i góry zajmujące duże obszary, Huang Shan (Góry Żółte), Nefrytowy Ogród z XVI w — znakomity przykład chińskiej sztuki ogrodowej, buddyjski klasztor Shaolin oraz "ósmy cud świata" — słynną Armię Terakotową, czyli tysiące żołnierzy z terakoty strzegących do dziś niezbadanego grobowca cesarza Qin Shihuanga. Na koniec — Szanghaj — portową metropolię oraz popularną ulicę handlową.

Zapraszamy na następne spotkanie "Klubu Seniora". Już na początku czerwca gościć będziemy państwa Małgorzatę i Ryszarda Siwanowiczów, którzy zabiorą nas do Peru. Serdecznie zapraszamy.



19 maja — fotoreportaż z finału XIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego

Fotografie:  © MBP Gorlice
Protokół z obrad jury przeczytała Grażyna Zastępa
Nagrody zebranym wręczała Joanna Śmietana ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach
VI miejsce zdobyła Weronika Garduła z Brzany
V miejsce dla Justyny Przybyłowicz z Libuszy
Wśród gości zabrakło Anny Gawlik z Uścia Gorlickiego — III miejsce — oraz Renaty Rogulskiej z Kobylanki — IV miejsce
Jadwiga Wszołek z Rożnowic i jej praca nagrodzona II miejscem
Główną laureatką została Eliza Juruś z Siedlisk — I miejsce. Gratulujemy!
Laureatki czytały swoje recenzje zebranym. Tu Eliza Juruś
Eliza Juruś i Weronika Garduła z nauczycielkami
Na koniec "rozmowy literackie" przy słodkim "co nieco"


17 maja — Lista laureatów XIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Moja recenzja książki"

1. Garduła Weronika — Zespół Szkół w Brzanie
2. Gawlik Anna — Gimnazjum w Uściu Gorlickim
3. Juruś Eliza — Gimnazjum w Siedliskach
4. Przybyłowicz Justyna — Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy
5. Rogulska Renata — Zespół Szkół w Kobylance
6. Wszołek Jadwiga — Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowicach

Lista laureatów została przedstawiona w porządku alfabetycznym. Wszystkie wyżej wymienione osoby serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, ul. Jagiełły 1 w dniu 19 maja 2011 r. (czwartek) godz. 10 na uroczyste rozdanie nagród.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

16 maja

Tydzień Bibliotek w Gorlicach był rzeczywiście nieco dłuższy, bowiem jeszcze dzisiaj odwiedziły mnie dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach.
Moi goście zapoznali się z Czytelnią oraz Wypożyczalnią dla Dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób mogą zostać czytelnikami Oddziału dla Dzieci, oraz jak należy zachowywać się w Bibliotece. Podczas spotkania pokazałam zebranym książki-zabawki, audiobooki.
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przeczytałam książki o Tupciu Chrupciu pt.: Tupcio Chrupcio odwiedza dziadków, Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby oraz Tupcio Chrupcio urodzinowy prezent.
Dzieci dowiedziały się, z jakiego powodu myszka nie chciała jechać do dziadków, dlaczego należy dbać o zęby oraz jaki był wymarzony prezent urodzinowy Tupcia. Następnie narysowały dla naszej myszki tort urodzinowy oraz rower — jego wymarzony prezent.



13 maja — "Pozytywka kontra Martwiak — quizowy pojedynek detektywów i ich podopiecznych"

Ostatni dzień Tygodnia Bibliotek. A tu podejrzana sprawa... Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży zamieniono w dwie konkurujące ze sobą agencje detektywistyczne. Przybyli na spotkanie goście (uczniowie klasy IV a i IV b z Zespołu Szkół w Kobylance) są nieco zdziwieni, ponieważ zostają podzieleni na dwie grupy i trafiają pod opiekę dwóch detektywów: Pozytywki — bibliotekarka Marta (agencja detektywistyczna "Różowe Okulary") i Martwiaka — bibliotekarka Agnieszka (agencja detektywistyczna "Czarnowidz").
Quizowy pojedynek czas zacząć...Jak to zwykle na początku bywa, zagadki do odgadnięcia są nieco prostsze (m.in. szukanie zaginionych przedmiotów). W miarę upływu czasu atmosfera staje się, jak na prawdziwych detektywów przystało, bardzo poważna. Teraz liczy się dedukcja (zaszyfrowany tekst), logiczne myślenie (quiz prawda-fałsz), analiza i synteza (gra skojarzeniowa, nieprawidłowe tytuły). Tajemniczy nastrój ogarnia wszystkich zebranych, uczestnicy pracują wytrwale, analizują najdrobniejsze szczegóły, tak aby drużyna przeciwna nic nie podsłuchała... Cicho sza! Najważniejsze są dobre odpowiedzi, a sprzymierzeńcem szybki refleks, za każde dobrze wykonane zadanie otrzymujemy punkty. Rywalizacja jest zacięta, punktacja wyrównana, dlatego Pozytywka i Martwiak proponują swoim drużynom dodatkowe zadania. Dogrywka polega na napisaniu opowiadania z użyciem jak największej liczby tytułów znanych drużynom książek. Pojawiają się zmagania sprawnościowe, wymagające od uczestników precyzji, dokładności. Wreszcie udaje się wyłonić zwycięzców. Triumfuje detektyw Martwiak z podopiecznymi z agencji "Czarnowidz", ale przyznać należy, że obie drużyny poradziły sobie świetnie.




13 maja — Cała Polska czyta dzieciom
W Tygodniu Bibliotek w Oddziale dla Dzieci również zajęcia w ramach akcji Cała Polska. Relacja tutaj


13 maja — Zajęcia czytelniczo-edukacyjne z przedszkolakami — Filia "Zawodzie"

Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek spotkałam się również z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP.
Z grupą maluchów oraz starszaków bawiliśmy się kolorami. Dzieci otrzymały różnokolorowe kartoniki by następnie móc przedstawić się w następujący sposób: Nazywam się Zuzia i mam kartonik żółty jak słońce..., nazywam się Kacper i mam kartonik zielony jak smok...
Po wysłuchaniu bajki Marii Krőger "Apolejka i jej osiołek" dzieci odpowiadały na zadawane przeze bibliotekarza pytania: Jakie kolory zauważyły w bajce? Jaki kolor pojawił się jako pierwszy w książce? Który z wymienionych kolorów pojawiał się na stronach książki najczęściej? Rozmawialiśmy czy kolory są potrzebne w książce, co powstanie po ich zastosowaniu oraz jak nazywa się osoba wykonująca ilustracje w bajkach. Następnie wszystkie dzieci zostały ilustratorami kolorując postać Apolejki oraz księcia. Na zakończenie spotkania rozwiązaliśmy krzyżówkę ze znajomości treści czytanej bajki z ukrytym hasłem — ilustrator. Poniżej kilka zdjęć zrobionych podczas tego spotkania.



11 maja — "O czym książka marzy — czyli książkowy bon-ton"

W ramach Tygodnia Bibliotek Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży przygotowała trzy spotkania dla najmłodszych.
W dniu 11 maja gościliśmy dzieci z kl. II a z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. Przedmiotem zajęć była książka a dokładnie: o czym książka marzy — czyli książkowy bon-ton. Doskonałym wprowadzeniem do tematu był wiersz Troski książki. Po krótkim omówieniu wiersza, przyszła pora na określenie nastrojów książki, w tym pomogły dzieciom dwie tablice, na których umieszczono rysunki książek (książka wesoła, smutna). W tym zamierzeniu pomogły nam różne gry i łamigłówki m. in. rozsypanka wyrazowa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa przy muzyce, tzw. krążące pudełko, a salwy śmiechy zyskała lista tytułów i postaci, ale raczej nieprawidłowa, bo czy istnieje Jacuś Puchatek lub Kot w pończochach.
Pełna mobilizacja, a nawet rywalizacja wywiązała się podczas pracy w grupach, w której zadaniem uczestników było układanie puzzli z wizerunkiem bajkowych postaci. Dzieci chętnie rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało: Biblioteka.
Na zakończenie dzieci napisały życzenia dla książki. Kolorowe serduszka zostały przylepione na "uśmiechniętym woluminie".



10 maja — "Książka, czasopismo czy Internet — źródła informacji w Bibliotece"

Tydzień Bibliotek to doskonała okazja, by gościć w naszej Bibliotece młodych czytelników. 10 maja do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na zajęcia "książka, czasopismo czy Internet — źródła informacji w Bibliotece" przybyli uczniowie klasy IV a z MZS nr 6 w Gorlicach. Pogadanka na temat źródeł informacji rozpoczęła nasze spotkanie. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że informacji możemy poszukiwać w Bibliotece korzystając z książek, czasopism i Internetu. Wyjaśniliśmy sobie w jakich książkach należy szukać informacji z różnych dziedzin nauki. Uczniowie poznali również tytuły dostępnych w naszej Bibliotece czasopism i gazet. Dowiedzieli się jaka jest różnica między dziennikiem, a czasopismem, a także dokonali podziału czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się, treść i adresatów.
Powiedzieliśmy sobie również gdzie i jak szukać informacji w Internecie. Po tej części były ćwiczenia indywidualne i grupowe. Zadaniem zebranych było m. in. odnalezienie informacji na dany temat w encyklopedii i w Internecie, uszeregowanie czasopism wg tematów. Była też krzyżówka, wykreślanka, zabawa "znajdź ukryte książki".
Podsumowaniem naszych zajęć była krótka rozmowa na temat: jakie są twoje skojarzenia z pojęciem książka? Pomimo kilku negatywnych opinii, dla większości zebranych książka nadal budzi pozytywne emocje i skojarzenia.




9 maja — Po co bajce kolor? — zajęcia czytelniczo-edukacyjne

Z okazji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w filii na "Zawodziu" odbyło się spotkanie z uczniami klasy zerowej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1. Motywem przewodnim naszych zajęć było kolor, a celem zajęć zapoznanie dzieci z rolą ilustracji w książce.
Bajką jaką zaprezentowałam podczas spotkania była książka Marii Krőger Apolejka i jej osiołek. Zadaniem dzieci było uważne słuchanie czytanego tekstu oraz wychwycenie wszystkich kolorów w nim występujących, by następnie móc odpowiedzieć na postawione pytania dotyczące treści bajki — w grze skojarzeń oraz krzyżówce. Rozmawialiśmy również co to jest ilustracja? Jak nazywa się osoba, która je wykonuje? W jakich książkach (dla jakiej grupy czytelników) jest ich najwięcej? Odpowiedzieliśmy na pytanie czy kolory są potrzebne w książce i dlaczego? Kolejne zadanie polegało na podzieleniu się w grupy i pokolorowaniu sylwetki Apolejki zestawem pięciu kredek według własnego pomysłu. Po skończonej pracy wspólnie analizowaliśmy efekty działań. Dzieci wykazały się niesamowitą wyobraźnią w zastosowaniu kolorów do różnorodnych elementów obrazka. Oto wspólne zdjęcie klasy.




9 maja — Cała Polska czyta dzieciom
W Tygodniu Bibliotek w Oddziale dla Dzieci również zajęcia w ramach akcji Cała Polska. Relacja tutaj


5-6 maja — warsztaty papiernicze i drukarskie

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się 5 maja o godz. 8:00. Przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu z historią i rękodziełem. Przede wszystkim mogli własnoręcznie wytworzyć papier i poddać go różnym obróbkom.
Uczestnicy warsztatów byli bardzo skupieni na wykonywaniu poleconych prac, ale jednocześnie bardzo zadowoleni.
Potrzebę takich zajęć organizatorzy spotkania wyjaśniają w następujący sposób: nasze zajęcia mają na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w obecnej dobie Internetu uświadomić dzieciom jaką rolę wciąż odgrywa papier.
Po zakończonych zajęciach goście mogli zabrać własnoręcznie czerpany papier, odbitą pieczęć lakową, barwioną kartkę papieru oraz wykaligrafowane gęsim piórem imię i nazwisko.
W drugim dniu warsztatów pracownicy firmy "Kalander" zaprosili przybyłych gości do zajęć w klimacie pracowni Jana Gutenberga. A zatem do pracy... przygotowujemy czcionkę, drukujemy certyfikat młodego czeladnika i potwierdzamy go lakową pieczęcią. Kolejny dzień pracy za nami, ale zarówno pierwszy jak i drugi dzień dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych emocji.



TYDZIEŃ BIBLIOTEK W GORLICACH
— jak zwykle — dłuuuuuuższy!

5 maja 2011 r. czwartek, godz. 9.00-13.00 — gmach MBP
WARSZTATY PAPIERNICZE DLA DZIECI
Zajęcia prowadzi Czerpalnia Papieru Kalander z Gliwic
— 8.00 MZS nr 4 Gorlice kl. IB Gimnazjum
— 9.00 MZS nr 5 Gorlice kl. 2A
— 10.00 Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek (grupa 6-latków)
— 11.00 Miejskie Przedszkole nr 4 Gorlice (grupa 6-latków)
— 12.00 MZS nr 3 Gorlice kl. 6A

6 maja 2011 r. piątek, godz. 8.00-13.00 gmach MBP
WARSZTATY DRUKARSKIE DLA DZIECI
Zajęcia prowadzi Czerpalnia Papieru Kalander z Gliwic
— 8.00 MZS nr 4 Gorlice kl. IB Gimnazjum
— 9.00 MZS nr 5 Gorlice kl. 2B
— 10.00 Zespół Szkół w Stróżówce kl. 6A i 6B
— 11.00 MZS nr 1 Gorlice kl. 4 B
— 12.00 MZS nr 3 Gorlice kl. 6A

6 maja 2011 r. piątek, godz. 18.00 Dwór Karwacjanów, Gorlice, Wróblewskiego 10a
JUBILEUSZ 60-LECIA BIBLIOTEKI NAUKOWO-TECHNICZNEJ
filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach
(w ramach wystawy Gorlice — złoty wiek nafty)

od 9 maja 2011 r. w godz. pracy Biblioteki Gmach MBP "Galeria na Piętrach" hol I piętra
WYSTAWA PISARZE I POECI POLSCY NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
Kolekcja Andrzeja Ćmiecha
Wystawa przygotowana w Roku Miłosza

10, 11, 13 maja wtorek, środa, piątek gmach MBP
TRZY TEMATYCZNE SPOTKANIA DLA DZIECI:
1. "O czym książka marzy — czyli książkowy bon-ton" (dla klasy II)
2. "Pozytywka kontra Martwiak — quizowy pojedynek detektywów i ich podopiecznych" (dla klasy IV)
3. "Książka, czasopismo czy Internet — źródła informacji w Bibliotece" (dla klasy IV)
ORAZ ZAJĘCIA W RAMACH KAMPANII CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

12 maja 2011 r. czwartek, godz. 10.00 Kasztel w Szymbarku
UROCZYSTE OBCHODY DNIA BIBLIOTEKARZA
połączone ze zwiedzaniem obiektu

19 maja 2011 r. czwartek, godz. 10.00 gmach MBP
FINAŁ XIII POWIATOWEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
pn. "Moja recenzja książki"


Drodzy Czytelnicy!

W DNIACH 1-3 MAJA 2011 r.
(niedziela, poniedziałek, wtorek)
BIBLIOTEKA
(gmach główny oraz filie)
BĘDZIE NIECZYNNA


ŚWIĄTECZNE GODZINY PRACY

21 kwietnia (Wielki Czwartek)
gmach główny — nieczynne (z wyjątkiem Czytelni Prasy Bieżącej i Czytelni Komputerowej czynnej w godz. 10.00-18.00);
filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" — nieczynne;
filia "Magdalena" — wg stałego harmonogramu;
filia "Zawodzie" — wg stałego harmonogramu;

22 kwietnia (Wielki Piątek)
gmach główny — 9.00-14.00;
filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" — 9.00-14.00;
filia "Magdalena" — 9.00-14.00;
filia "Zawodzie" — 9.00-14.00;

23 kwietnia (Wielka Sobota)
gmach główny — nieczynne;
filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" — nieczynne;
filia "Magdalena" — nieczynne;
filia "Zawodzie" — nieczynne;

24 kwietnia (Wielkanoc)
gmach główny — nieczynne;
filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" — nieczynne;
filia "Magdalena" — nieczynne;
filia "Zawodzie" — nieczynne;

25 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)
gmach główny — nieczynne;
filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" — nieczynne;
filia "Magdalena" — nieczynne;
filia "Zawodzie" — nieczynne;

26 kwietnia (wtorek)
gmach główny — wg stałego harmonogramu;
filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" — wg stałego harmonogramu;
filia "Magdalena" — wg stałego harmonogramu;
filia "Zawodzie" — wg stałego harmonogramu.


18 kwietnia — Filia Zawodzie — Wielkanocny słowniczek

Co to jest bukszpan, święconka, kraszanka, czego symbolem jest jajko, zajączek wielkanocny oraz Niedziela Palmowa i Śmigus-dyngus — tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się z książki Joanny Krzyżanek Wielkanoc w Kisielicach Małych — opowiastki i przepisy. Świątecznym zwyczajem jest dekorowanie stołów na uroczyste wielkanocne śniadanie, dlatego wspólnie z bywalcami czytelni przygotowaliśmy kurczaczki i baranki, w których zasialiśmy rzeżuchę. Z pewnością będą miłą, wiosenną ozdobą w naszych domach.



5 kwietnia — Malowane książeczki — od napisania do przeczytania — lekcja biblioteczna w filii "Zawodzie"

Tematem lekcji bibliotecznej była droga książki od jej powstania aż do momentu wypożyczenia. Podczas lekcji dzieci poznały zawody związane z książką. Wspólnie zastanawialiśmy się, przez czyje ręce kolejno musi przejść książka, zanim trafi do czytelnika. Dzieci podchodząc do tablicy, naklejały kartoniki z wymienionymi wcześniej zawodami, układając je w odpowiedniej kolejności. Przypomnieliśmy sobie również prawa i obowiązki czytelnika, rozwiązaliśmy krzyżówkę z tytułami znanych baśni, a następnie wykonaliśmy własne kolorowe książeczki. Każda z książek otrzymała swój numer oraz kartę książki. Na zakończenie spotkania odbyło się głośne czytanie nowo napisanych bajek.



UWAGA CZYTELNICY!

Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 205, poz. 1283)
zarządzam na dzień 28 marca 2011 r. rozpoczęcie skontrum okresowego (inwentaryzacji) w Filli "Magdalena" i jej całkowite wyłączenie z udostępniania do dnia 15 kwietnia 2011 r.

Zapraszamy do Filii "Magdalena" od dnia 18 kwietnia 2011 r.
Przepraszamy za utrudnienia.
Dyrektor MBP
Magdalena Miller


2 kwietnia — Podróż do baśni Andersena — czyli spotkanie z uczniami klasy III B z MZS nr 4 w Gorlicach z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci — lekcja biblioteczna

2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci.
Z tej okazji do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyli uczniowie klasy trzeciej z MZS nr 4 w Gorlicach.
Spotkanie poświęcone zostało jednemu z najwybitniejszych twórców literatury dla dzieci, niezrównanemu baśniopisarzowi — H. Ch. Andersenowi. Rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie treści 5 wybranych baśni.
Następnie podzieliłam klasę na dwie grupy: jedna grupa miała za zadanie uszeregować życiorys pisarza. Zadaniem drugiej grupy było przyporządkowanie ilustracji do tytułów baśni.
Dzieci rozwiązywały również rebusy oraz odpowiadały na pytania związane z omawianymi baśniami.
Po tych zmaganiach podzieliłam klasę na 5 drużyn. Każda drużyna dostała 10 zdań danej baśni i musiała ustalić, które zdania są prawdziwe, a które nie.
Były też zajęcia manualne. Moi goście zrobili z papieru piękne łabędzie.
Na zakończenie była krzyżówka, a także prima-aprilisowe zagadki typu prawda-fałsz.



30 marca — Ciekawe Miejsce — Biblioteka — spotkanie z uczniami dwóch klas pierwszych z Zespołu Szkół w Stróżówce — lekcja biblioteczna

Uczniowie dwóch klas pierwszych z Zespołu Szkół w Stróżówce odwiedzili dzisiaj Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach.
Spotkanie rozpoczęliśmy wizytą w Wypożyczalni dla Dzieci, gdzie Pani Agnieszka poinformowała zebranych, w jaki sposób mogą stać się czytelnikami naszej Biblioteki.
Następnie udaliśmy się na II piętro do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Pierwszym punktem lekcji bibliotecznej była rozmowa na temat Biblioteki i jej księgozbioru.
Następnie — przechodząc przez magiczny tunel — przenieśliśmy się w świat bajek. Tam czekały na dzieci różne zagadki, łamigłówki. Nie mogło zabraknąć zabawy w kole z "krążącym pudełkiem" pełnym literackich pytań. Wiele uśmiechu wywołała zabawa "literowy pociąg".
W zajęciach wykorzystałam również karty dialogowe do gier rozwijających wyobraźnię i kreatywność "Mythos". Rozdałam każdemu po jednej karcie. Jedną położyłam na dywanie i ona stanowiła początek naszej historii. Każdy uczeń dokładał swoją kartę kontynuując opowiadanie.
Przeprowadzone na zakończenie spotkania zabawy ruchowe z użyciem chusty i tunelu — nieodzownych rekwizytów do zabaw propagowanych przez "Klanzę", także wywołały wiele radości.



16 marca — "Piękni na wiosnę" w filii "Magdalena"

"Piękni na wiosnę" — pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie "Klubu Seniora" zorganizowane przez filię MBP "Magdalena". Gościem była Danuta Liana — kosmetyczka, a tematem spotkania była pielęgnacja cery, dłoni i paznokci. Panie na miejscu mogły skorzystać z profesjonalnego zabiegu. Pani Danuta zaskoczyła wszystkich, mówiąc na początku, że nie chciałaby, by spotkanie było nudną gadaniną, więc proponuje, że będzie opowiadać i odpowiadać na pytania, ale podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu, oprócz wiedzy teoretycznej, można było zdobyć też praktyczną. Pytań było wiele, a odpowiedzi długie i wyczerpujące.
Zapraszamy na następne spotkanie "Klubu Seniora". Już za miesiąc naszym i Państwa gościem będzie Henryk Plato, który opowie o swoich podróżach.



16 marca —POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ — czyli jak korzystać z Biblioteki i co wiemy na temat książek — lekcja biblioteczna

W środę o godz. 10:00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyła się lekcja biblioteczna pn. "Poznajmy się bliżej" z uczniami klasy drugiej Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół w Stróżówce.
Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat biblioteki i książek — m.in. czym się różni wypożyczalnia od czytelni, biblioteka od księgarni, jak rozpoznać, że książka pochodzi z biblioteki, jak się zachowywać w takim miejscu itp.
Gdy przenieśliśmy się w świat bajek, dzieci miały różne zadania do wykonania — odgadywały, jakie błędy zostały zrobione w tytułach znanych książek. Następnie każdy dostał karteczkę z fragmentem tytułu bajki i musiał odnaleźć "drugą połówkę" tytułu.
Podzieliłam dzieci na 4 grupy. Każda grupa musiała ułożyć z sylab zdania, które opisywały zalety, jakie nam daje czytanie. Wiele uśmiechu wywołała zabawa "Krążące pudełko". Dzieci siedziały w kole. W czasie trwania muzyki krążyło pudełko, gdy muzyka przestała grać osoba, u której pudełko się znajdowało, wyjmowała karteczkę, na której zapisane było zadanie do wykonania. Po wykonaniu polecenia pudełko krążyło dalej.
Po wszystkich zmaganiach literackich udostępniłam moim gościom gry, puzzle, książki znajdujące się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Kończąc nasze spotkanie, dzieci zaśpiewały dwie piosenki jako podziękowanie za wspólne chwile spędzone z książką.



11 marca — Przedszkolaki w Bibliotece — Filia "Magdalena"

11 marca Filię "Magdalena" odwiedziły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach. W związku z tym, że zarówno dzieci, jak i dorośli z niecierpliwością czekają na mającą nadejść wiosnę, naszemu spotkaniu przyświecało hasło "Wiosna, ach to ty". Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w Bibliotece, dlatego też przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami panującymi w tym miejscu. Dzieci z ciekawością oglądały księgozbiór, największe zainteresowanie wzbudził kolorowy kącik dla najmłodszych. Kolejnym etapem naszego spotkania z maluchami była pogawędka na temat wiosny, czytanie wierszy, krótkich rymowanek i bajeczek oraz rozwiązywanie zagadek związanych z tą właśnie tematyką. Przygotowane zostały kolorowanki, które dzieci zabrały ze sobą, największą radość wzbudził bałwanek chowający się przed wiosną do... lodówki. Na zakończenie dzieci otrzymały zakładki do książek, a prowadzące spotkanie bibliotekarki piękne laurki przygotowane przez miłych gości. Przyjemnym akcentem była słodka niespodzianka zakupiona przez państwa M. R. Siwanowiczów z Warszawy specjalnie dla dzieci. Od naszych sponsorów otrzymaliśmy także kilkadziesiąt książek, które z pewnością zasilą księgozbiór Biblioteki. Przedszkolaki podsumowały to spotkanie, skandując "Biblioteka — dobre miejsce dla człowieka"... także dla tego najmłodszego. Do zobaczenia wkrótce!



8 marca — Dzień Kobiet w filii "Zawodzie"

Hanna Łochocka Tyle kobiet


...Tyle kobiet dookoła,
starszych, młodszych, małych.
Dużo jest ich bardzo dużo
w wielkim świecie całym.

Mamom, babciom, paniom wszystkim,
dalekim i bliskim
przesyłamy dziś życzenia
na zielonych listkach.

Na wiosennych listkach młodych,
na wierzbowej bazi:
dziś, w Dniu Kobiet,
niech się każdej
coś miłego zdarzy.

Dzień Kobiet był pretekstem do wprowadzania przeze mnie wielu ciekawych wierszy oraz piosenek podczas spotkania z dziećmi. Z bywalcami czytelni rozmawialiśmy o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach. Dzieci malowały, wycinały i wyklejały najważniejsze "kobiety" w ich życiu oraz wykonały upominki dla nich. Oto własnoręcznie zrobione przez dzieci korale i bransoletki dla naszych Pań.



1 ,2, 4 marca — Pomyszkuj w Bibliotece — Tydzień z Internetem 2011

"Pomyszkuj w bibliotece. Tydzień z Internetem 2011" — opis spotkań

Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w europejską kampanię pod nazwą "Tydzień z Internetem 2011", mającą na celu zachęcenie do korzystania z zasobów i możliwości Internetu. Program Rozwoju Bibliotek ogłosił konkurs dla bibliotek na najciekawszą relację z zajęć z seniorami. Aby wziąć udział w konkursie, należało w dniach od 28 lutego do 5 marca 2011 roku zorganizować w bibliotece spotkanie dla seniorów według jednego z zaproponowanych scenariuszy, a następnie przesłać relację wraz ze zdjęciami za pośrednictwem formularza konkursowego. Seniorzy uczestniczący w zajęciach rejestrowali swój udział za pomocą specjalnego przycisku "Jestem uczestnikiem Get Online Week 2011". Znajdującego się na stronie PRB.
MBP w Gorlicach zorganizowała trzy spotkania z seniorami:
1. Wirtualny Koncert Życzeń;
2. Wirtualna Poradnia Zdrowia;
3. Rozmowa — bezcenna, czyli jak skorzystać z komunikatora internetowego.

Wszystkie trzy spotkania odbywały się w filii "Magdalena", gdzie jest czytelnia internetowa (8 stanowisk komputerowych). Osoby, które zgłosiły się na zajęcia miały już wcześniej kontakt z komputerem i Internetem, niemniej możliwość udziału w zajęciach bardzo ich ucieszyła, bo jak powiedziała jedna z uczestniczek "...wiedzy nigdy za dużo...".
Wykłady na zajęciach prowadził dowcipnie i interesująco Daniel Sokołowski (informatyk z MBP w Gorlicach), a pomagały mu 2 inne osoby. Słuchacze otrzymywali materiały metodyczne po zajęciach (z czego wszyscy byli bardzo zadowoleni, jako że to nieoceniona pomoc przy indywidualnej pracy na komputerze w domu). Dla uczestników było też przewidziane "słodkie co nieco". Na zakończenie każdych zajęć seniorzy otrzymywali pamiątkowe dyplomy.
"Wirtualny Koncert Życzeń" odbył się 1marca, wzięło w nim udział 15 osób. Za pomocą rzutnika Daniel Sokołowski pokazał, jak wygląda strona YouTube, w jaki sposób można szukać żądanej melodii, w jaki sposób można zwiększać i pomniejszać wielkość filmu. Uczestnicy dowiedzieli się, co oznaczają poszczególne ikony znajdujące się przy filmiku. Następnie każdy z uczestników miał możliwość odszukania swojej ulubionej melodii. Padały różne propozycje, od muzyki klasycznej (Vivaldi), poprzez piosenki Marka Grechuty, aż po muzykę zagraniczną dawną (Edith Piaf) i bardzo współczesną.
Drugie spotkanie, "Wirtualna Poradnia Zdrowia", odbyło się w środę 2 marca. Na spotkanie został zaproszony Stanisław Mężyk — znany gorlicki optyk, który przeprowadził krótki wykład na temat budowy oka, najważniejszych jego wad i chorób oraz okularów korygujących wady wzroku. W drugiej części spotkania uczestnicy, odwiedzając różne strony internetowe, mogli przekonać się, jak zdobyć dokładniejsze informacje na temat chorób, leków, w jaki sposób uzyskać poradę lekarską przez Internet. Seniorzy odwiedzali też stronę, na której mogli zrobić sobie test wzroku on-line. W zajęciach wzięło udział 10 osób.
Tematem trzeciego spotkania, piątkowego (4marca) były komunikatory internetowe. Prowadzący przedstawił pokrótce, co to są komunikatory internetowe, pokazał za pomocą rzutnika, w jaki sposób instaluje się program skype, jak dodaje się kontakty, jak wygląda łączenie się z innym komputerem. W tym celu wykorzystał komputer znajdujący się w innym pomieszczeniu biblioteki. Grupa słuchaczy została podzielona na dwie części i te dwie grupy, przebywając przy dwóch różnych komputerach w oddzielnych pomieszczeniach, mogły porozumiewać się ze sobą za pomocą skypa. Potem były indywidualne próby poszczególnych uczestników. Tematem rozmów były aktualne osiągnięcia Adama Małysza i najnowsze afery polityczne. Druga część zajęć poświęcona była komunikatorowi Gadu-Gadu. Uczestnicy zobaczyli, jak wygląda instalacja programu i jego obsługa. Dowiedzieli się, że i w tym programie, oprócz wysyłania wiadomości tekstowych, jest możliwość rozmawiania za pomocą głosu oraz z wykorzystaniem wideo. Potem były indywidualne próby uczestników korzystania z Gadu-Gadu. Na tych zajęciach było bardzo wesoło i gwarnie.
Uczestnicy spotkań, dziękując za cykl spotkań, wyrażali zainteresowanie uczestnictwem w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.



3 marca — Tego jeszcze nie było! Deszcz rewelacyjnych gier planszowych w Bibliotece!

Dzięki jak zwykle bardzo dobrej i owocnej współpracy Biblioteki z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży oraz filie "Magdalena" i "Zawodzie" otrzymały ostatnio 21 fantastycznych gier planszowych. Ponieważ nasza Biblioteka od kilku lat stawia na kształcenie ekonomiczne najmłodszych i robimy to przez zabawę, zabiegaliśmy o zakup przede wszystkim gier z dziedziny ekonomii. Ale jak szeroko rozumianej i jak atrakcyjnej! Mamy też świetne gry strategiczne, logiczne, słowne, familijne. Każdy znajdzie coś dla siebie.
O tym, dlaczego zależało nam na wzbogaceniu zbiorów o te właśnie pozycje, mówią pracownice czytelni i filii:
— Gry planszowe pomagają kształtować u dzieci wiele umiejętności. m. in. rozwijać wyobraźnię, twórcze i logiczne myślenie, trenować spostrzegawczość. Ponieważ do gry potrzeba kilku osób, świetnie służą jako ćwiczenie integracyjne zebranych w Czytelni dzieci. Uczą również współzawodnictwa — mówi Marta Karp z Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, która będzie dysponowała siedmioma grami — jedną strategiczną: 7 Cudów Świata, trzema dla młodszych dzieci: Omnibus, Poczta, Super Farmer, dwiema familijnymi: Na Grunwald!, Poszukiwacze skarbów, jedną logiczną: Tantrix.
Kilka słów o jednej z gier:
Tematem gry Na Grunwald! są przygotowania do wojny z Zakonem Krzyżackim. Zadaniem graczy jest zgromadzenie jak największej armii dla króla Jagiełły i zapewnienie prowiantu swoim rycerzom. Aby zrealizować cel, gracze będą zmuszeni stawiać opór Krzyżakom podczas licznych przygranicznych potyczek, werbować za dukaty zagranicznych rycerzy, wysyłać poddanych po dorodne prosięta stanowiące prowiant dla rycerzy oraz zabiegać na Wawelu o dodatkowe dukaty. Podczas rozgrywki pojawiać się będą wydarzenia historyczne mające wpływ na przebieg gry. Wygra gracz, który na koniec gry przekaże królowi najliczniejszą armię. Gra wydana jest na 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

— Gry planszowe mają pozytywny wpływ na intelektualny rozwój młodego czytelnika. Powodują, że użytkownicy dostosowują się do ściśle ustalonych reguł, stwarzają okazję do przyswajania sobie umiejętności analizy i syntezy. Ćwiczą także refleks, uczą aktywności, samodzielności, cierpliwości, pracy zespołowej. Z moich obserwacji wynika, że zarówno dzieci, jak i starsza młodzież chętnie z nich korzystają. Doskonałe dla każdego przedziału wiekowego, dorosłych nie wyłączając. To trochę, jak ze słynną kolejką, którą tatusiowie kupują synom, by bawić się sami — żartuje Bożena Dykla z filii "Magdalena", która również będzie dysponowała pięcioma grami ekonomicznymi: Biznes po polsku, Days of Stream, Pola naftowe, Puerto Rico, Wysokie napięcie, dwiema strategicznymi: Boże Igrzysko, Rynek w Alturien.
Kilka słów o jednej z gier:
Zarabianie pieniędzy na elektryczności? Zbijanie kokosów na elektryczności? Co za świetny pomysł!!! Czy powinienem używać węgla lub oleju do wytwarzania prądu w tradycyjny sposób? A może te zasoby wyczerpią się w przyszłości? A może przyszłość leży w spalaniu śmieci? Z pewnością energia jądrowa jest bardzo zachęcająca. Jeśli tylko rząd zatroszczy się o składowanie odpadów atomowych przyniesie to spory zysk. Oczywiście możesz używać bardziej ekologicznych źródeł energii i być niezależnym od zasobów. Ale czy takie rozwiązanie będzie wystarczająco wydajne, aby zaspokoić wszystkich klientów? No i nie zapomnij o rywalach. Konkurencja nie śpi. Analizuj, jakie elektrownie budują, jakie miasta mają w zasięgu, od jakich zasobów zależy ich sukces i jakimi nowymi elektrowniami się interesują.

Takie emocje czekają graczy Wysokiego napięcia (Power Grid), gry znajdującej się na drugim miejscu w rankingu najlepszych gier planszowych na świecie, wg serwisu BoardGameGeek.com oraz na szóstym miejscu w rankingu najlepszych 100 gier planszowych wszech czasów wg serwisu FluffySnoop. [źródło: www.rebel.pl]

— Gry planszowe odgrywają kapitalną rolę w rozwoju społeczno-moralnym dzieci i młodzieży. Ich atutem jest przyjemność, radość i zadowolenie, jakie daje użytkownikom trud rozwiązywania oraz osiągnięty wynik. Gry dostarczają dzieciom przyjemności umysłowego wysiłku, kształtują myślenie, spostrzegawczość i pamięć, a także ułatwiają nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Gracze zobowiązują się do współdziałania z innymi oraz liczenia się z cudzymi sprawami, a także doświadczają radości zwycięstwa i smaku porażki. Uczą się również przestrzegania zasad określonych regułami gry — tak zachęca do wspólnych zabaw w filii "Zawodzie" Ewelina Skrzypiec. Jej Biblioteka będzie dysponowała koleją siódemką gier — pięcioma ekonomicznymi: Genua, Industry, Magnum Sal, Portobello Market, Steam — Wyścig do bogactwa, jedną familijną: Polarity i jedną słowną: Mistrz Słowa.
Kilka słów o jednej z gier:
Grający w Wyścig do bogactwa (Steam) wcielają się w rolę wielkich przedsiębiorców z początków ery kolei żelaznych. Zadaniem graczy jest zbudowanie sieci linii kolejowych, dzięki którym będą mogli realizować zlecenia na przewóz towarów pomiędzy miastami. Oprócz rozwoju własnych linii kolejowych gracze mogą inwestować w jakość obsługującego je taboru szynowego, a także wspomagać rozwój miast, by te dostarczał ich przedsiębiorstwom dodatkowych zleceń. Za przewożone pomiędzy miastami towary gracze otrzymują pieniądze lub punkty zwycięstwa. Muszą zatem bilansować pomiędzy koniecznością dalszych inwestycji i rozwoju, a potrzebą zdobywania punktów zwycięstwa, które umożliwią wygranie gry.

Zapraszamy do śledzenia ofert Biblioteki z zastosowaniem gier planszowych i korzystania z nich! Szlifujcie formę! Tegoroczne "Wakacje w Bibliotece" będą czasem Turniejów!!!

Więcej informacji o zakupionych grach można znaleźć pod adresem: www.rebel.pl.
Korzystanie z wyszukiwarki znacznie przyspieszy czas odnalezienia poszukiwanej gry.

3 marca — fotoreportaż z wieczoru 3 X Cegielscy

Fotografie:  © MBP Gorlice
Dojrzałe pokolenie gorliczan odbyło z rodziną Cegielskich wzruszającą, sentymentalną podróż do krainy wspomnień...
...więc na widowni przedstawiciele gorlickich rodów...
...i sala "Pod Sową" wypełniona do ostatniego (dostawionego) krzesła
Bracia Piotr i Tadeusz Cegielscy, wnukowie Franciszka Rzihy
Choć nieobecna, cały wieczór towarzyszyła nam myślami Maria Cegielska, i to się czuło, a jej książka Podróż do Brazylii zdominowała temat spotkania
Piotr Cegielski, redaktor książki Mamy, wiele mówił o tajnikach jej powstania
Publiczność żywo reagowała na opowieści braci Ciegielskich...
...dopowiadając wiele szczegółów z historii Gorlic i rodzin Rzihów i Cegielskich
Skoncentrowali na wątkach gorlickich, przemknęliśmy zaledwie nad książkami braci — tu Filmowcy w fartuszkach Piotra Cegielskiego, rzecz o masonerii na ekranie...
...i nad znakomitym debiutem literackim znanego historyka, wolnomularza, profesora Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusza Cegielskiego Morderstwo w alei Róż
Na zaimprowizowanym stoisku księgarni "Biblos" i "Mieszko" można było kupić w promocyjnych cenach książki trojga Cegielskich — matki i dwóch synów
Uśmiechy zadowolenia — wiele ciepłych słów padło podczas tego spotkania pod adresem kilu pokoleń rodziny. Wspominano Olgę Rzihową, nauczycielkę "Kromera", Franciszka Rzihę, poszukiwacza ropy naftowej, właściciela okolicznych kopalni w Gorlicach na Magdalenie, w Szymbarku, w Dominikowicach, a także Longina Cegielskiego z Moszczenicy
Wiele wpisów, dedykacji rozdali...
...wiele rozmów przeprowadzili na zakończenie spotkania obaj bracia...
...wiele wspomnień odżyło
A całość zakończyło "pączkowe szaleństwo", jak na Tłusty Czwartek przystało

3 marca — spotkanie autorskie z rodziną Cegielskich

wspólnie z Wojciechem Patrzykiem i księgarniami "Biblos" i "Mieszko"
zapraszamy na pełen niespodzianek autorsko-towarzyski wieczór

3 x CEGIELSCY

3 marca 2011 r. (Tłusty Czwartek) godz. 18.00
Sala odczytowa "Pod Sową", II p. Gorlice, ul. Jagiełły 1

Na spotkaniu w Gorlicach rodzinę będą reprezentowali bracia Piotr i Tadeusz Cegielscy,
ale mówić będziemy o książkach trojga Autorów.

Podczas wieczoru można będzie kupić książki Marii, Piotra i Tadeusza Cegielskich.
Sprawi to niezawodny Wojciech Patrzyk, właściciel księgarni "Biblos" i "Mieszko".

Dlaczego podkreślamy, że spotkanie odbędzie się w Tłusty Czwartek, pozostawiamy Państwa domyślności...

MARIA Z RZIHÓW CEGIELSKA — córka Franciszka Rzihy, gorlickiego naftowca, ur. w 1922 r. w Krakowie, dzieciństwo spędziła w Gorlicach; od 1949 r. mieszka w Warszawie. Ekonomistka i tłumaczka (język niemiecki i angielski). Podczas okupacji zdała w Gorlicach maturę w ramach tajnego nauczania. Po wojnie ukończyła Akademię Handlową w Krakowie. Wspomnienia Podróż do Brazylii są jej późnym debiutem literackim.

PIOTR CEGIELSKI — ur. w 1954 r. w Warszawie. Dziennikarz, dyplomata, marszand, krytyk sztuki. Absolwent wydziału handlu zagranicznego SGH (SGPiS) w Warszawie. Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie oraz radca ds. kultury i nauki Ambasady RP w Szwecji (1999-2005). Organizator kilkuset imprez promujących polską kulturę w Szwecji, m.in. szef programu kulturalnego Roku Polskiego w Szwecji 2003. Autor książek: Filmowcy w fartuszkach. Masoneria na ekranie; Villagatan 2, czyli dobry adres w Sztokholmie; Spokojnie, to tylko sztuka! Od 2006 r. prowadzi własną galerię sztuki "Mitelleuropa" Polak Roku w Szwecji 2006.

TADEUSZ JAN CEGIELSKI — ur. w 1948 r. w Krakowie. Studia i magisterium (1973) na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat (1980) z zakresu dziejów powszechnych nowożytnych oraz habilitacja (1993) tamże; od 1996 r. profesor nadzwyczajny tej uczelni. Od 1987 r. związany z ruchem wolnomularskim, obecnie Wielki Mistrz Honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski oraz Wielki Namiestnik (zastępca) Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. Stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Autor ponad 500 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wielbiciel i znawca kultury popularnej, autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. W 2010 r. opublikował powieść kryminalną Morderstwo w alei Róż, której akcja rozgrywa się w 1954 r. w Warszawie.



1 ,2, 4 marca — Pomyszkuj w Bibliotece — Tydzień z Internetem 2011

"Tydzień z Internetem 2011" to polska edycja europejskiej kampanii Get Online Week 2011 organizowanej przez sieć Telecentre-Europe pod patronatem honorowym Neelie Kroes - Komisarza Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej. W Polsce "Tydzień z Internetem 2011" jest skierowany przede wszystkim do osób powyżej 50. roku życia, bowiem z najnowszych badań wynika, że ponad 10 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia nie korzysta z Internetu! Koordynatorem polskiej edycji Get Online Week 2011 jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Biblioteka gorlicka bierze udział w konkursie na organizację spotkań o zaproponowanych przez organizatorów tematach. Mamy już długoletnie (od 2006 r.) doświadczenie w organizacji różnego rodzaju kursów, szkoleń, projektów dla osób 50+. Tym razem zapraszamy na trzy spotkania:

   1 marca, wtorek, godz. 1030-1200   
filia "Magdalena", ul. Słoneczna 2 
   2 marca, środa, godz. 1030-1200   
filia "Magdalena", ul. Słoneczna 2
   4 marca, piątek, godz. 1030-1200   
filia "Magdalena", ul. Słoneczna 2


2-3 marca — czym skorupka za młodu nasiąknie... uczymy się oszczędności — lekcja biblioteczna
O czym myślimy, gdy padnie hasło "pieniądze"? Młodzi ludzie natychmiast kojarzą je z kieszonkowym, rodzice myślą o pensji — czy już wpłynęła na konto, a telewidz czekający na losowanie Lotto zaczyna snuć plany, co sobie kupić, jeśli za chwilę zostanie milionerem. O tym, co to jest pieniądz?; jak zaczęła się historia pieniędzy?; jakie znamy pieniądze naturalne?; oraz o oszczędnościach i oszczędzaniu rozmawialiśmy podczas lekcji bibliotecznej z młodymi czytelnikami biblioteki na Zawodziu. W ramach zajęć wykonaliśmy oryginalne świnki-skarbonki techniką pâpier-maché.



28 lutego — zakładki do książki z kliszy
Czy w dobie cyfrowych aparatów fotograficznych ktoś jeszcze pamięta o starych aparatach na kliszę? Jeśli nie, to najwyższy czas odkurzyć wspomnienia i wyruszyć na poszukiwania zagubionych negatywów... Wszystkim zapomnianym kliszom nadamy dzisiaj książkowe oblicze.



28 lutego — 33 małopolskie biblioteki w Starostwie Powiatowym w Gorlicach

W poniedziałek 28 lutego o godz. 13.00 spotkaniem wszystkich partnerów projektu, na które zaprosił do Gorlic starosta Mirosław Wędrychowicz, podsumowaliśmy pierwszy etap realizacji projektu "Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych". Poza perfekcyjnie przygotowaną częścią merytoryczną spotkania, było ono też okazją do poznania się partnerów konsorcjum, wymiany doświadczeń oraz... zwiedzenia miasta. Wizyta gości w starostwie poprzedzona była przyjazdem do naszej Biblioteki, spotkaniem z zespołem gorlickich bibliotekarzy, zwiedzaniem gmachu biblioteki oraz — dzięki uprzejmości p. Katarzyny Liany z Muzeum PTTK i jej przełożonych (muzealny poniedziałek!) — obejrzeniem ekspozycji muzealnej poświęconej Bitwie Gorlickiej 1915 r. Burzą braw powitały bibliotekarki inspektora Daniela Markowicza, większości znanego dotychczas jedynie z korespondencji elektronicznej, zaś starosta Mirosław Wędrychowicz został obdarowany wiosennym bukietem, grafiką i gromkim "Sto lat", w podziękowaniu za "całokształt". Wszyscy obecni życzyli sobie więcej tak mądrej, wizjonerskiej i skutecznej władzy na wszystkich szczeblach samorządu.
Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu wybierz z lewej strony menu zakładkę Projekty lub kliknij tutaj.

Fotografie:  © Marek Podraza


ROK MIŁOSZA — zapraszamy Gorliczan do udziału w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie

Rok Miłosza będzie z pewnością w całym kraju obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych związanych z osobą Poety. Gorąco zachęcamy Państwa do aktywnego uczestnictwa; rozpoczynamy zaproszeniem do udziału w konkursie poetyckim organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, adresowanym do grupy 15-25-latków.
W siedzibie naszej Biblioteki od początku 2011 roku czynna jest niewielka wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi (hol I piętra), w trakcie roku planujemy otwarcie kolejnej, prezentującej kolekcję filatelistyczną Andrzeja Ćmiecha.



31 stycznia—12 lutego — podsumowanie Ferii z Biblioteką — filia Zawodzie, filia Magdalena, Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Filia Zawodzie: MALI RATOWNICY W AKCJI

Nagłe, nieszczęśliwe zdarzenia — upadki, urazy, zadławienia, krwotoki z nosa — są nieodłącznym elementem poznawania świata, dorastania i pierwszych kroków dziecka. Udzielenie skutecznej pierwszej pomocy daje szansę uniknięcia skutków wypadku i bezpiecznego wyjścia z sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu.
Dzieci szybko się uczą i wcale nie kojarzą tematu pierwszej pomocy z nieszczęściem i zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, by już najmłodsze dzieci nauczyć wzywać pogotowie. Wydaje ci się, że to zbyt trudne dla malucha? Wcale nie! — numer ratunkowy 999 znają wszystkie dzieci!

Podczas ferii zimowych filię bibliotekę na Zawodziu oraz świetlicę osiedlową OK3M odwiedził ratownik medyczny. Pokazał nam, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i co jest do tego potrzebne. Utrwaliliśmy sobie, pod jakie numery należy zadzwonić, gdy jesteśmy świadkami wypadku i jakich informacji należy udzielić. Po tej wizycie każdy z nas z pewnością będzie wiedział, w jaki sposób zareagować w sytuacji zagrożenia życia. Podczas spotkania obejrzeliśmy film pt. Mali ratownicy. Prezentujemy kilka zdjęć z ćwiczeń...



Filia Zawodzie: MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA WYŁONIONY !!!

Aby zachęcić młodych czytelników do korzystania z księgozbioru biblioteki i czytania książek został ogłoszony konkurs na Mistrza Głośnego Czytania. Konkurs będzie organizowany cykliczne w następnych sezonach. Zachęcamy młodzież do czytania i zdobycia tytułu Mistrza w kolejnych turach.
Naszych czytelniczych bohaterów oceniało 2-osobowa komisja w składzie: Katarzyna Grochowska oraz Ewelina Skrzypiec. Jury, posługując się punktacją 0 — 6 pkt oceniało: interpretację, dykcję i ogólne wrażenie. Poziom naszej zabawy czytelniczej był bardzo wysoki i wyrównany. Widać było, że wszyscy w domu dużo czytali, nie zapominając o znakach przestankowych i sposobie przekazania treści. Ale zasady konkursu są nieubłagane i trzeba było wybrać MISTRZA. Zdobywczynią pierwszego miejsca, a tym samym tytułu Mistrza Głośnego Czytania została Dominika Jarmuszewicz z klasy V. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Lista uczestników:
Dominika Jarmuszewicz kl. V
Karolina Roman kl. IV
Gabrysia Grobelny kl. IV
Klaudia Radwan kl. IV
Angelika Rozpendowska kl. II
Oliwia Mentel kl. I



Filia Zawodzie: GŁOŚNE CZYTANIE

Kolejne dni ferii spędzaliśmy przy miłej i bezpiecznej lekturze książek autorstwa psycholog Justyny Święcickiej pt. Bezpieczni w górach, Bezpieczni w domu, Ostrożnie z ogniem. W głośnym czytaniu brali udział wszyscy chętni czytelnicy. Zastanawialiśmy się m.in. jaki jest niezbędny ekwipunek górskiego turysty i jak zachowuje się prawdziwy turysta na szlaku — czyli górski savoir-vivre, jak postępować z ogniem i jak zachować się na wypadek pożaru — czyli jak wezwać pomoc i bezpiecznie opuścić płonący budynek, oraz jak bezpiecznie bawić się w domu — czyli uwaga na śliskie podłogi, ostre noże oraz koszmarnie gorące żelazka. Dzieci samodzielnie wykonały trójwymiarowe górskie obrazy, płonące ogniska oraz znaki BHP, które najczęściej można spotkać w domu — na ubraniach, środkach czystości itp.



Filia Magdalena: ZABAWY PLASTYCZNE

Tegoroczne ferie za nami!
Z oferty w filii Magdalena skorzystały głównie młodsze dzieci, które najczęściej wybierały zajęcia plastyczne, zgadywanki, gry planszowe. Zajęcia rozpoczynały się o godz. 11, jednak chętni do zabawy przychodzili o wiele wcześniej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z garncarstwa, szczególnie samodzielne tworzenie, dekoracji plastycznych na przygotowanych do tego celu flakonach. Oczywiście duża popularnością cieszyły się również komputery z dostępem do Internetu.



Oddział dla Dzieci i Młodzieży: EGIPCJANIE, INDIANIE, PODRÓŻE PO POLSCE, FRANKLIN, SURFOWANIE W SIECI

W tym roku w trakcie ferii uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć zorganizowanych w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP. Pierwszy tydzień ferii poświęcony był Egipcjanom i Indianom. Były to przede wszystkim zajęcia plastyczne dla wszystkich chętnych, w trakcie których tworzyliśmy mini piramidy, pióropusze indiańskie. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się zawody w rzucaniu lotkami do tarczy. W drugim tygodniu wybraliśmy się w "podróż" w różne regiony Polski. Poznaliśmy ciekawe miejsca w Małopolsce, na Śląsku, na Pomorzu i na Mazowszu. Malowaliśmy węglem, poznaliśmy legendy związane z danym regionem np. Legenda o smoku wawelskim, Wiano świętej Kingi, O tym jak powstała Pustynia Błędowska, Jurata — królowa Bałtyku. w drugim tygodniu w poniedziałek i we wtorek bawiliśmy się razem z Franklinem (m. in. było czytanie bajek o przygodach ulubieńca dzieci oraz łamigłówki, puzzle), a w środę i w piątek dzieci zmagały się z matematycznymi grami edukacyjnymi. Oprócz organizowanych zajęć wszyscy młodzi czytelnicy chętnie korzystali z dostępnych gier planszowych, krzyżówek, łamigłówek, kolorowanek, a także z komputera i z Internetu.



31 stycznia—12 lutego — Ferie z Biblioteką


19 stycznia — fotoreportaż z finału IV edycji powiatowego konkursu plastycznego Oddajesz krew -ratujesz życie

Zarząd Rejonowy PCK w Gorlicach ogłosił IV edycję konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu gorlickiego pod nazwą "Oddajesz krew — ratujesz życie". Biblioteka nasza jest od początku istnienia konkursu partnerem Zarządu PCK, fundatorem części nagród i ma przyjemność gościć nagrodzonych uczestników na uroczystym finale.
Każdego roku konkurs cieszy się dużym powodzeniem, w tym roku do oceny jury wpłynęło około 150 prac wykonanych w różnych technikach.
Komisja obradująca 14 stycznia 2011 r. pod przewodnictwem Marka Podrazy nagrodziła 7 prac i wyróżniła 11. Nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych otrzymali:

KATEGORIA I — UCZNIOWIE KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
I miejsce — Katarzyna PORĘBA, kl. III ZSP w Uściu Gorlickim
II miejsce — Paulina KLOC, kl. III SP w Brzanie
III miejsce — Wiktoria SARNECKA, kl. II ZSP w Łosiu
Wyróżnienie — Patrycja GORGOSZ, kl. I SP w Wilczyskach
Wyróżnienie — Daria GALAS, kl. III ZSP w Uściu Gorlickim
Wyróżnienie — Marta GRYZŁO, kl. III SP w Brzance
Wyróżnienie — Aleksandra POZNAŃSKA, kl. I SP w Kwiatonowicach

KATEGORIA II — UCZNIOWIE KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
I miejsce — Patrycja WSZOŁEK, kl. VI ZSP w Uściu Gorlickim
II miejsce — Patrycja TENEROWICZ, kl. V ZSP w Sękowej
III miejsce — Natalia KULKA, kl. V ZSP w Łosiu
Wyróżnienie — Sylwia SIUTA, kl. V ZSP w Łosiu
Wyróżnienie — Tomasz BOCHNIAK, kl. IV ZSP w Łosiu
Wyróżnienie — Aleksandra BOCHNIAK, kl. VI ZSP w Łosiu
Wyróżnienie — Dominika SKAŁBA, kl. IV SP w Lipinkach

KATEGORIA III — UCZNIOWIE KLAS I-III GIMNAZJUM
I miejsce — Jakub BRZEGOWSKI, kl. III PG w Lipinkach
Wyróżnienie — Anna CIEŚLA, kl. Ib PG w Lipinkach
Wyróżnienie — Kamila SKAŁBA, kl. Ib MZS Nr 6 w Gorlicach
Wyróżnienie — Łucja ZIMA, kl. IIIa MZS Nr 4 w Gorlicach

Fotografie:  © MBP Gorlice
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Marek Podraza Sekretarz Zarządu Rejonowego PCK w Gorlicach
Finałowi towarzyszyła wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac
Dzięki współdziałaniu wielu sponsorów nagrody były królewskie
Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu przyszli na finał ze swoimi rodzicami i opiekunami artystycznymi
Nagrody wręczali Maria Bryg, Dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorlicach i Aleksander Augustyn, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego...
... potwierdzając znaną prawdę, że najmilej jest dawać
Nagrodzono aż osiemnastu spośród niemal stu pięćdziesięciu uczestników konkursu
Jakub Brzegowski z Lipinek już po raz drugi jest laureatem konkursu
Niekłamana radość z nagrody!
Oglądamy trofea
Jak każdego roku — i tym razem pamiątkowe zdjęcie
A na zakończenie spotkania słodki poczęstunek i... do zobaczenia za rok!

UWAGA CZYTELNICY!

Z związku z komunikatem Urzędu Miejskiego
w sprawie braku dostaw wody w godz. 8.00 — 24.00
w dniu 18 stycznia 2011 r. (wtorek)
Miejska Biblioteka Publiczna (gmach główny przy ul. Jagiełły 1)
oraz Filia "Magdalena" (przy ul. Słonecznej 2)
będzie ZAMKNIĘTA DLA CZYTELNIKÓW.

12 stycznia — co słychać w filii "Zawodzie"?

21 stycznia swój dzień mają Babcie, 22 stycznia Dziadkowe.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom, jak wiele w ich życiu znaczą Dziadkowie. To także doskonała okazja, aby obdarować ich własnoręczne zrobionymi upominkami. Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia (przede wszystkim!), szczęścia, radości, a także pociechy ze wszystkich wnuków oraz prawnuków. Oto drobne podarunki wykonane przez dzieci dla swoich Dziadków w bibliotece na Zawodziu